כל מה שחשוב ויפה
עזרא פלדמן, CURVA. צילום: מוטי דביר

קהילה. עיצוב. קהילה: ממשתמשי קצה לשותפי עיצוב

פורטפוליו Promotion: מערכת המסייעת לעובדי בריאות קהילתיים לעקוב אחר נשים הרות נשאיות של נגיף HIV וגיטרה דיגיטלית ארגונומית, הם שניים מהפרויקטים שיוצגו ביום חמישי בכנס הבינלאומי לעיצוב תעשייתי מכליל של מכללת הדסה

בשנה השלישית לקיומו, הכנס הבינלאומי המקוון שעורכת המכללה האקדמית הדסה, במסגרת התכנית לתואר ראשון בעיצוב תעשייתי מכליל בחוג ע״ש דן לעיצוב יצירתי למין האנושי, יוקדש השנה לנושא עיצוב וקהילה – ממשתמשי קצה לשותפי עיצוב. ארבעה מושבים יארחו אנשי אקדמיה, תעשייה ואדריכלים מהארץ ומהעולם, שיתייחסו בדבריהם להבטים שונים שעניינם חיבור בין עיצוב וקהילה. לצד ההרצאות יוצגו פרויקטי גמר של סטודנטים, שנושאיהם רלוונטיים לתמות המושבים, ובסוף הכנס תושק תערוכת הבוגרים, שאף היא מקוונת.

״קיום הכנס השנתי שואף להעלות גישות עכשוויות בתחום העיצוב התעשייתי, והפעם הוא מוקדש לתהליכי עיצוב ותוצריהם, שמבוססים על הקהילה ורותמים אותה לקידום מטרות בתחום הרפואי, הסביבתי, החינוכי והחברתי״, אומר המעצב גדעון דותן, העומד בראש החוג.

״אנחנו מאמינים שהפעולה בקרב קהילות מביאה ליצירת פתרונות הקושרים בין מרחבים, גילאים ובעלי תפקידים. באמצעות תהליכים משתפים והתייחסות למשתנים תרבותיים, כלכליים וחברתיים, בכוחו של המעצב לייצר רגשות הזדהות ושייכות ולפתח מענים משמעותיים וברי קיימא לצרכים – חברתית וסביבתית״. 

הדרך שבה מציינים בחוג את סוף השנה ואת תערוכת הבוגרים, היא המשך ישיר של תפיסת עולמו המציגה קול אחר בזירת לימודי עיצוב תעשייתי. כנגזר משמו של החוג, מדובר בתפיסה שמציבה את האדם במרכז ורואה בו שותף מלא בתהליך העיצוב. ככזו, נקודת המוצא שלה חותרת לעיצוב שתכליתו להיטיב, לשפר ולפתור סיטואציות אנושיות ומצבי חיים, ובתוך כך מחקר מעמיק ושותפי עיצוב הם מה שמנתבים את התפתחותו כתהליך ישיר ואותנטי המוביל לתוצר מדויק.

גדעון דותן. צילום: מוטי דביר

גדעון דותן. צילום: מוטי דביר

גדעון דותן: באמצעות תהליכים משתפים והתייחסות למשתנים תרבותיים, כלכליים וחברתיים, בכוחו של המעצב לייצר רגשות הזדהות ושייכות ולפתח מענים משמעותיים וברי קיימא לצרכים – חברתית וסביבתית

״שותפי עיצוב הם יועצים בעלי מומחיות רלוונטית לנושא העיצוב, וכן המשתמשים ו/או הלקוחות שאליהם הוא מכוון. דעותיהם הן נדבך חשוב בעיבוד נתוני המחקר, והתהליך הוא לדידנו העיקר״, אומר דותן. ״היכולת של המעצב לרכז אותו הוא המקום שאליו אנחנו מכוונים; לזהות מצבים, לחקור אותם, להגדיר דרישות ולאפיין צרכים. כל אלה מאפשרים להדק את הנתונים ולזקק אותם, ולתפור על בסיסם מענה ׳כחליפה מדויקת׳ לתופעה ו/או לצרכים שזוהו, כך שהתהליך הוא המוביל ולא להפך״.

כשם שהמוצר הסופי הוא תוצר של תהליך מתפתח ואינו ידוע מראש, מוסיף דותן, כך הוא גם לא בהכרח אוביקט פיזי מוחשי. ״הוא יכול להיות גם מופשט, דוגמת שירות או חוויית משתמש, או שילוב של מספר אפשרויות – בתלת־ממד, בדו־ממד (אפליקציה או חוברת) וכממד מופשט״. 

לצד מושגים שהם חלק בלתי נפרד מעולם העיצוב התעשייתי, כמו חומרים או טכנולוגיות, בחוג שמציב את האדם במרכז מדברים גם על הקשבה, חמלה ואמפתיה כחומרים לכל דבר ועניין. ״כשתהליך העיצוב כרוך בקיום קשר קרוב עם אנשים, הוא מכיל הבטים סוציולוגיים, אנתרופולוגיים ופסיכולוגיים־רגשיים. הוא צריך להיות אחראי, ׳לדבר׳ ממקום של אמפתיה וכיבוד פרטיות ולשמור על אתיקה״. 

בעולם שתדיר חותר לדבר הבא, חדשנות, לשיטתו, היא לעולם לא מטרה בפני עצמה. ״היא באה לשרת צורך שזוהה, וככזו, בגישה של עיצוב משתף ובדרך שבה התהליך מתנהל, היא מניבה לא פעם תוצרים חדשניים ומרחיבה את גבולות הגזרה של התחום. לדוגמה, יש מעצבים מבין בוגרי החוג שהשתלבו בבתי חולים, ועם המיומנויות שרכשו הם אף מגיעים לסייע לאופני ביצוע משופרים של פרוטוקולים ניתוחיים״.

הגנה, חום חמלה ואהבה

דבריו של דותן מודגמים באמצעות פרויקטים של סטודנטים, שהתמות שלהם רלוונטיות לנושאי המושבים ויוצגו במסגרתם. כך לדוגמה, במסגרת מושב שדן בעיצוב אתיקה וקהילה, שאותו יוביל ד״ר אריאל גורסנצווייג, ראש התכנית לתואר שני בעיצוב וניהול חוויית משתמש ומערכים דיגיטליים בבית הספר לעיצוב ELISAVA בברצלונה, יוצג הפרויקט mcare, של הסטודנטית הדר ששון. 

מדובר במערכת המסייעת לעובדי בריאות קהילתיים לעקוב אחר נשים הרות נשאיות של נגיף HIV, ולטפל בהן, במטרה למנוע את הידבקות העובר בו. על פי נתונים של האו״ם שאותם חקרה ששון, עולה כי למרות שקיים טיפול עם אחוזי הצלחה גבוהים ביותר, מידי יום נולדים מעל ל־400 תינוקות שנושאים את הנגיף, מרביתם מאזור סאב־סהרה באפריקה. 

הדר ששון, Mcare. צילומים: מוטי דביר

הדר ששון, mcare. צילומים: מוטי דביר

כמקרה בוחן התמקדה ששון ב־PUTTY, אזור כפרי באוגנדה, ובחסמים המקשים לגשת לבדיקות וטיפולים – הן חסמים גיאוגרפיים וכלכליים, כמו חוסר נגישות לבתי חולים מרכזיים בהם מתבצעות הבדיקות הנדרשות, והן חסמים תרבותיים כמו סטיגמות, אפליה וחוסר אוטונומיה. לצד זאת, תובנה משמעותית שעלתה מהמחקר היא שעל מנת להניע שינוי נדרש גם פתרון קהילתי־תודעתי, והפרויקט מציע לשלבו עם הפתרון הטכנולוגי. 

הקונספט שגיבשה ששון הוא מערכת המסייעת לעובדי בריאות קהילתיים לעקוב אחר הנשים ההרות, ומתנהלת כקמפיין שמטרתו להעלות את המודעות למניעה ולטיפול שמקדם את הבדיקות בקהילה (פענוחן מתבצע מרחוק באמצעות אפליקציה וטכנולוגיות מתקדמות) כמו גם תמיכה מצד בני הזוג והגברים שבה. ההבנה, לפי ששון, הייתה שהדרך להעברת מסרים אלה היא דרך הסיפור החקלאי, שהוא עולם התוכן הבטוח והמוכר לקהילה זו; יצירת הקבלה בין ההתמודדות היומיומית שלהם להשגת יבולים טובים ואיכותיים, לבין הבאת ילד בריא לעולם. 

הדר ששון: היה לי חשוב לבטא במוצר תחושה עוטפת ומכילה, וקיימתי קשר בין שני המוצרים הרפואיים כמשל לקשר בין אם וילד. אמנם כאן המוצר מיועד לאפריקה, אבל רציתי שהעיצוב שלו יספר סיפור אוניברסלי־רגשי שיאפשר לו לפעול בכל מקום בעולם

בעיצוב המוצע מי שמובילה את המערכת/הקמפיין היא עובדת בריאות קהילתית שנבחרת על ידי הקהילה. היא אינה בעלת מקצוע בתחום הרפואה, אך מוכשרת ייעודית לטיפול בנשאי HIV, ולכן המוצר/העיסוק, מונגש ואינטואיטיבי גם למי שאין להם ניסיון רפואי.

״הערכים שליוו אותי לאורך תהליך העיצוב הם הגנה, חום חמלה ואהבה; רגש אימהי אוניברסלי״, אומרת ששון. ״היה לי חשוב לבטא במוצר תחושה עוטפת ומכילה, וקיימתי קשר בין שני המוצרים הרפואיים כמשל לקשר בין אם וילד. אמנם כאן המוצר מיועד לאפריקה, אבל רציתי שהעיצוב שלו יספר סיפור אוניברסלי־רגשי שיאפשר לו לפעול בכל מקום בעולם״. 

פרויקט נוסף המגלם את תפיסת האדם במרכז אך ממקום ״פרטי״ יותר, הוא של הסטודנט עזרא פלדמן, שיוצג במסגרת המושב ״קהילה ושילוב אורבני באמצעות עיצוב השירות״, שאותו יוביל רונן קדושין, סמנכ״ל הייצור של חברת New Edge Furniture. הפרויקט של פלדמן הוא Curvo – גיטרה דיגיטלית ארגונומית, שהחל במחקר של גיטרה חשמלית קלאסית לבדיקת אפשרויות לשיפור המבנה שלה מבחינה ארגונומית. 

עזרא פלדמן, CURVA. צילומים: מוטי דביר

עזרא פלדמן, Curvo. צילומים: מוטי דביר

המחקר שערך פלדמן העלה שאופי הנגינה של גיטריסטים יוצר אחוזים גבוהים של פציעות, הנובעות בעיקר מעומס יתר על שרירי הגוף המופעלים בזמן הנגינה, ומשימוש לא נכון בכלי וחוסר תמיכה מהצד (מורה שיודע להנחות נגינה נכונה). פעולת הנגינה מתבצעת באמצעות שתי ידיים – היד הפורטת והיד שנעה לאורך הצוואר. תנועה זו היא תנועה ליניארית, וכך, כשהיד מתרחקת לקצה הצוואר, מופעל עליה עומס רב היות והיא יוצאת מטווחי התנועה של הנגן.

גיטרה, נאמר במחקר, היא כלי נגינה פרימיטיבי הבנוי מפלטה שטוחה כנגזרת מהמיתרים שחייבים להיות ישרים, והנגנים צריכים להתאים את עצמם לגיטרה. בפרויקט ביסס פלדמן תובנה ״הפוכה״, שעל פיה יש צורך להתאים את הגיטרה לנגן והמוצר המוצע על ידו הוא גיטרה דיגיטלית; גוף הגיטרה מעוצב בצורה שמרנית כדי להקל על הנגנים וצווארה בנוי מחוליות שמאפשרות התאמה אישית של טווחי התנועה שלהם. 

יש צורך להתאים את הגיטרה לנגן והמוצר המוצע על ידי עזרא פלדמן הוא גיטרה דיגיטלית; גוף הגיטרה מעוצב בצורה שמרנית כדי להקל על הנגנים וצווארה בנוי מחוליות שמאפשרות התאמה אישית של טווחי התנועה

לאורך הצוואר מוטמנים חיישני לחץ שאיתם מפיקים צלילים דיגיטליים, ובאזור הפריטה יש דמוי מיתרים שבתוכם יש מתגי VELOCITY. מטרתם של אלה היא לקלוט את עוצמת ההקשה של הפריטה; פריטה חזקה תפיק צליל חזק, ובהמשך למיתרים המדומים באמצעות חיישני הלחץ הנגן יכול לעצור את הצליל הדיגיטלי בדומה לגיטרה רגילה.

בנוסף לפיתוח גוף הגיטרה פותחה במסגרת הפרויקט אפליקציה, שבזמן הנגינה עוקבת אחרי פרמטרים כמו לחץ, קצב, אוריינטציה של הגוף ועוד, ובסופה מציגה אנליזות ויזואליות (בדומה לאפליקציות כושר וריצה). אלה מציגות לנגן הרגלים לא בריאים שיכולים להתפתח עם הזמן, כך שהוא יוכל לשפר את אופן הנגינה בפעמים הבאות. 

בתום הכנס תושק תערוכת הבוגרים בגרסה מקוונת, שתכלול גם עבודות נבחרות של סטודנטים מן המניין בשנים א׳־ד׳. הגרסה המקוונת, גורסים בחוג, מאפשרת הצגה איכותית של הפרויקטים במסגרת כנס בינלאומי, ומוסיפה כך ״שורה משמעותית״ לרזומה. מסתבר כי העמדת האדם במרכז רלוונטית גם לגבי הסטודנטים, ודותן מסכם את דבריו בציטוט המיוחס ליאנוש קורצ׳אק, אם כי מקורו כך נראה הוא בפתגם סיני עממי: ״הדואג לימים זורע חיטים, הדואג לשנים נוטע עצים, הדואג לדורות מחנך אנשים. זה מה שאנחנו מאמינים בו וחותרים ליישומו במסגרת החוג״.


להשתתפות בכנס >>
לאתר תערוכת הבוגרים >>

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden