כל מה שחשוב ויפה
טאצואו מיאג׳ימה במוזיאון טיקוטין
טאצואו מיאג׳ימה במוזיאון טיקוטין

הרשימה המשותפת // 15.9.22

יפן והיהודים במוזיאון טיקוטין; ארכיפלג במוזיאון בת ים; הגוף הפוליטי בגלריה GH גבעת חביבה; שעה ארוכה במרכז תאו; איוו ביזיניאנו במוזיאון נחום גוטמן; סאלח אלקרא בגלריה דואק; מכירת ההתרמה השנתית של זומו המוזיאון הנייד

יפן והיהודים במוזיאון טיקוטין

במוזיאון טיקוטין בחיפה יפתח מחר (16.9) מקבץ תערוכות שמחבר בין יפן וישראל תחת הכותרת ״מנהרת הזמן – יפן והיהודים״ (אוצרת: אתי גלס־גיסיס). המקבץ כולל ארבעה אמנים יפנים מובילים שהגיעו ארצה וכל אחד, בדרכו, מתייחס גם לנרטיב היהודי של הצלה והשמדה, והחיבור המיוחד בין ישראל ליפן. התערוכה מתבססת בחלקה הגדול על סיפור ההצלה של צ׳יאונה סוגיהרה, שהנפיק בקיץ 1940 למעלה מאלפיים ויזות מעבר ליפן. בדרך זו הציל למעלה מ־6,000 יהודים שהצליחו להימלט בדרך לא דרך, מאירופה הנאצית לעיר קובה שביפן. ולצד ההצלה – סיפור ההשמדה – שבו מוצגות יצירותיה של האמנית יוקי אונודורה (צילום) ומיאג׳ימה (במיצב וצילום).

במרכז התערוכה יוצג המיצב ״ים של זמן״ של האמן טאצואו מיאג׳ימה בשיתוף מוזיאון טיקוטין. ביצירה זו השתתפו לא פחות מ־300 איש, ביניהם ניצולי סוגיהרה, ניצולי שואה, בני משפחותיהם, ומגזרים שונים מכל קשת האוכלוסייה הישראלית. היצירה משתרעת על פני שטח של 50 מ״ר והיא מורכבת מ­­־300 יחידות לד, כמניין המשתתפים. כל יחידה מונה לאחור מהספרה תשע ועד 1. מאחורי כל ספרה מסתתר הזיכרון האישי של המשתתף שבחר את קצב פעולתה. 300 זיכרונות של אנשים שונים מנצנצים יחד בכור היתוך אחד.

יוקי אונודרה

יוקי אונודרה

יאסוי נאקאג׳י

יאסוי נאקאג׳י


ארכיפלג במוזיאון בת ים

במוזיאון בת ים תיפתח הערב (15.9) התערוכה הקבוצתית ״ארכיפלג״ (אוצר: אברהם קריצמן), שבה יוצגו עבודותיהם של קבוצת אמנים ואמניות שעבדו בתהליך עבודה ממושך ומשותף. התערוכה היא תוצר של סדרת מפגשים בין חמש אמניות ואמנים שהתקיימו בתמיכת פרויקט חממות פיס לאמנות. עבור אמנים רבים הסטודיו הוא אי, מרחב פרטי ואישי, אך ככזה הוא גם יכול להיות מקום בודד. החממה הציעה לאמנים לפתח גוף עבודות חדש תוך כדי דיאלוג משותף, מתוך אמונה שההכרות תייצר שיח וחילופי ידע שיסייעו לחדד ולהניע את תהליכי העבודה האישיים, ובו בזמן לפתח תערוכה קבוצתית המושתתת על מכנה תת־קרקעי משותף.

בתערוכה יוצגו עשרות עבודות חדשות שפותחו בשנה וחצי האחרונות, רובן המכריע הן פסלים וציורים שנעים בקנה מידה שבין האינטימי למונומנטלי. המושג ״ארכיפלג״ שליווה את תקופת החממה שימש גם כעיקרון מארגן בחלל: סביב עבודה מרכזית של כל אמן ואמנית נבחרו והוצבו עבודות נוספות של חברי הקבוצה האחרים. המבנה הגיאוגרפי של התערוכה בוחן את האפשרות להתקיים יחד, ולגלות קשרים וזיקות המעניקות משמעות חדשה לכל עבודה ועבודה בנפרד. משתתפים.ות: שגיא אזולאי, רון אסולין, אורלי סבר, רוני פקר, משה רואס.

רון אסולין. צילום: אברהם קריצמן

רון אסולין. צילום: אברהם קריצמן

רוני פקר. צילום: טל ניסים

רוני פקר. צילום: טל ניסים


הגוף הפוליטי בגלריה GH גבעת חביבה

בגלריה GH גבעת חביבה לאמנות מוצגת התערוכה הקבוצתית ״מסתמנת – הגוף הפוליטי״ (אוצרת: דניאלה שרייה). בתערוכה מצגים 27 אמנים.ות העוסקים בגוף האנושי, החומר הפוליטי ביותר שאפשר לעסוק בו: מערכת תפקודית, אינטימית ורגישה שמאפשרת את הקיום של כל אחת ואחד מאתנו, אך בו זמנית הוא משמש כלי לשליטה של האחר עלינו על ידי תפיסות חברתיות, ערכים וחוקים חיצוניים שמולבשים עליו, הקשורים במגדר, חברה ותרבות.

התערוכה מציגה דרך מגוון מדיות רחב (צילום, וידאו, ציור, פיסול, צורפות, מיצג, טכניקות מעורבות) מופעים שונים של סימון הגוף. העבודות בתוכה משתמשות, מדגישות, ומשבשות מופעים אלו והופכות אותם לפעולה אמנותית.

נעם בן גוריון מוסרי

נעם בן גוריון מוסרי

אניסה אשקר. צילום: יוסי צברי

אניסה אשקר. צילום: יוסי צברי

קן גולדמן

קן גולדמן


שעה ארוכה במרכז תאו

במרכז תאו בהרצליה תפתח הערב (15.9) התערוכה הקבוצתית ״שעה ארוכה״ (אוצרת: קרן בר־גיל). התערוכה עוסקת בזמן. היא לא מתייחסת לזמן המדוד, המיוצג על ידי שניות, דקות, שעות, אלא אל הזמן הנחווה על ידנו. הרי שעה מבחינת השעון היא תמיד 60 דקות, אין שעה קצרה ואין שעה ארוכה. מה מסמל איפה הביטוי שעה ארוכה?

בתערוכה משתתפים כ־20 אמנים.ות, ביניהם יצחק ליבנה, המציג גוף עבודה העוסק בתחרות מלכת היופי בשנות ה־60 בישראל, כשהוא מתמקד ברגע הדרמטי של הזכייה. המעצבת רחלי שרפשטיין יצרה ספסל המחולק לארבעה חלקים, כארבעת רבעי השעה, כשישיבה על כל חלק בספסל מאפשרת שהות והשתהות שונה. הסדרה שמציג יאיר ברק צולמה מתוך קרון רכבת הנוסעת מקופנהגן לעיירה הומלבק, שבה ממוקם מוזיאון לואיזיאנה, יעד נחשק לחובבי אמנות. המצלמה מנסה ללכוד את הנוף החולף במהירות, אך אינה מצליחה בכך. היא לוכדת את המשך של מפתח התריס, את זמן העפעוף של המצלמה. נטע ליבר שפר מציגה רישום שאפתני בעיפרון ברוחב ארבעה מטרים עליו עמלה כשנה.

שירה אבידור

שירה אבידור

בועז אהרונוביץ׳

בועז אהרונוביץ׳


birds

איוו ביזיניאנו במוזיאון נחום גוטמן

במוזיאון נחום גוטמן מוצגת ״עיניים למעלה״, תערוכה יחיד של האמן הרב־תחומי איוו ביזיניאנו, שמזמין את המבקרים להיכנס לחלל חשוך, לשכב פרקדן על דשא שחור ולהביט מעלה; פשוטו כמשמעו. בתקרה מרחפים פסלים מוזהבים דמויי עננים העשויים מחלקי פליז, אבנים צבעוניות, ביצי יען וזכוכית. אחדים בצורת יד המזכירה את סצנת בריאת האדם בקפלה הסיסטינית.

בנוסף, מוקרנת על התקרה עבודת וידאו שבה נראית להקת ציפורים שחורות במעוף אל עומק השמיים, השואבת השראה ממחוזות האימה: הסרט ״הציפורים״ של אלפרד היצ׳קוק, והתצריב ״תרדמת התבונה מולידה מפלצות״ של פרנסיסקו גויה. החוויה היא מדיטטיבית ופואטית. הציפורים, המקשרות בין שמיים לארץ הן מוטיב חוזר גם ביצירותיו של גוטמן ותפקידן לתווך בין העולמות, זה שעל הארץ וזה שבשמיים מעל.

איוו ביזיניאנו

איוו ביזיניאנו


סאלח אלקרא בגלריה דואק

בגלריה דואק במשכנות שאננים בירושלים תפתח מחר (16.9) ״זכרונות טובים״ – תערוכת יחיד לסאלח אלקרא (אוצר: אריה ברקוביץ׳). אלקרא מצייר בצבעי שמן ואקריליק על בדים את נופי הכרמל. דימויים מינימליסטיים של עץ, צבר ובית מהווים מרכיב מרכזי במכלול יצירתו, מייצגים את הזיכרונות הטובים של האמן מנוף ילדותו וכבר הפכו למעין כתב יד המזוהה עמו. ספק פורטרט עצמי של יוצר המחובר למקום ולטבע, ספק סימבול לישראליות המורכבת.

נוף הכרמל של אלקרא הוא סימפוניה של צלילים אופטימיים ובהירים, שהנקודות הצבעוניות הזרועות בה מפירות את השקט ואת האיזון ומוסיפות את הקונטרפונקט הנדרש ליצירה דינמית. כשהוא מצייר תקריב של צבר או פרח, הוא מעמיד פורטרט אישי שלו עצמו כבן המקום וכמייצג של זהות ישראלית מורכבת.

סאלח אלקרא. צילומים: מ״ל

סאלח אלקרא. צילומים: מ״ל


מכירת ההתרמה השנתית של זומו

יותר מ־350 עבודות אמנות מקוריות מוצעות למכירה עד מוצ״ש במסגרת מכירת ההתרמה השנתית של זומו – המוזיאון הנייד הראשון בישראל. המכירה, שמתקיימת בפעם השלישית ברציפות באתר מכירה ייעודי, מאפשרת את המשך המסע של זומו, המוזיאון שבדרך, ברחבי ישראל.במסגרת המכירה מחולקות העבודות לארבע קטגוריות מחיר (S,M,L,XL) ואפשר לרכוש בה עבודות מקוריות של לאה ניקל, סיגלית לנדאו, יאיר גרבוז, מרים כבסה, נבט יצחק, אולה קונדינה, זויה צ'רקסקי, מיכאל ליאני, מירב קאמל וחליל בלבין ועוד.

כל ההכנסות שיגויסו במכירה יחולקו שווה בשווה בין האמנים שעבודותיהם עומדות למכירה לבין זומו, שעומד לפתוח בקרוב את התחנה השביעית שלו – בשכונת יפו ד׳. כל הרכישות באתר מוכרות כתרומה לצרכי מס. זומו הוא מוזיאון נייד, מבוסס קהילות, שמסתובב ברחבי הארץ ומציג תערוכות אמנות מתחלפות בחללי ענק. את זומו מובילה קבוצה עצמאית של אוצרים, יוצרים, אמנים, אנשי חינוך ומפיקים שהחליטו לקחת אחריות וליצור, לאצור ולהציע דרכים חדשות לשיח יצירתי ותרבותי בישראל. התחנה השביעית של זומו תיפתח ב־12.10 בשכונת יפו ד׳, בפורמט הייחודי של המפתן, במסגרתו נוצרות עבודות אמנות קבע על מפתני הבתים והבניינים בשכונה שמובססים על מפגשים בין אמנים לתושבי השכונה.

עודד הירש

עודד הירש

תמר קרוון

תמר קרוון

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden