כל מה שחשוב ויפה
מחברת הזהב; כרך א׳: נחום טבת. צילומים: מ״ל
מחברת הזהב; כרך א׳: נחום טבת. צילומים: מ״ל

מה חדש // מחברת הזהב. כרך א׳: נחום טבת

״מחברת הזהב״ היא יוזמה חדשה של המחלקה לאמנות בבצלאל בשיתוף הוצאת הספרים אסיה, שתוקדש בכל פעם לאמניות או לאמנים בכירים בשדה, שהמחלקה מוצאת כחשובים לרוח הלימודים בה ולשדה האמנות בכלל

מי אני

איתן בן משה והילה טוני נבוק, אמנים ומרצים במחלקה לאמנות בבצלאל, חברי מערכת סדרת ״מחברת הזהב״, ביחד עם יוסף קריספל, ראש המחלקה, הוגה ועורך הסדרה: ״לשנינו יצא ללמוד אצל נחום טבת, שהכרך הראשון בסדרה מוקדש לו, מה שהופך את האירוע לסוג של סגירת מעגל״. יוזמה חדשה של המחלקה לאמנות בבצלאל בשיתוף הוצאת הספרים אסיה תוקדש בכל פעם לאמניים.ות בכירים בשדה

במשפט אחד

הכרך הראשון של ״מחברת הזהב״, יוזמה חדשה של המחלקה לאמנות בבצלאל בשיתוף הוצאת הספרים ״אסיה״. כל כרך יתפרסם עם תחילת כל שנה אקדמית, הכרך הראשון מוקדש לנחום טבת.

מה חדש

מדובר בסדרת ספרים שתתפרסם אחת לשנה ותוקדש בכל פעם לאמניות או לאמנים בכירים בשדה, שהמחלקה לאמנות מוצאת כחשובים לרוח הלימודים בה ולשדה האמנות בכלל; שהם השתקפות של רוח המחלקה ולימוד האמנות בה. זו סדרת הספרים הראשונה מסוגה בארץ והיא בבחינת חידוש משמעותי למדף הספרים המקומי. 

הסדרה נוסדה במטרה לשמור ולהנכיח את מסורת החשיבה והיצירה המקומית, ולסמן עבור הדור הצעיר של האמנים רגעים שהמציאות הישראלית מתקשה לשמר. דמויות משמעותיות ראויות לשיח בין דורי ולזכרון היסטורי.

הסדרה נוסדה במטרה לשמור ולהנכיח את מסורת החשיבה והיצירה המקומית, ולסמן עבור הדור הצעיר של האמנים רגעים שהמציאות הישראלית מתקשה לשמר. דמויות משמעותיות ראויות לשיח בין דורי ולזכרון היסטורי.

את הכרך, ואת הסדרה, עיצבה יונת ייטב, בוגרת טרייה של המחלקה לתקשורת חזותית בבצלאל. לסדרה פורמט אחיד הכולל חשיפה של חומרים או יצירות שטרם נחשפו, ושיחה בין הדור הנוכחי המלמד במחלקה לאמנות לבין הדור הוותיק. גם אם ״מחברת הזהב״ צנועה בהקף שלה, היא מיוחדת ומרגשת.

טיימליין

קהילת המרצים במחלקה לאמנות בבצלאל, בראשות יוסף קריספל, חיפשה אחר דרך להוקיר ולסמן את ההערכה שלנו כלפי דורות של אמנים שעיצבו עבורנו ועבור התרבות מהלכים ודרכי חשיבה משמעותיים. חיפשנו אחר דרך מקורית שתהיה נוכחת ולא תסתיים ביום עיון או פלאק על איזה קיר.

הגענו למתווה הזה של סדרת ספרים שתתמקד בכל פעם באמנית או אמן אחר. הכוונה שלנו היא גם לשזור את אותו אמן נבחר בשנת הלימודים העוקבת ולהפגיש בינו לבין הדור הצעיר של האמנים הלומדים במחלקה.

נחום טבת. צילום: דוד עדיקא

נחום טבת. צילום: דוד עדיקא

הילה טוני נבוק. צילום: ליאור נבוק

הילה טוני נבוק. צילום: ליאור נבוק

איתן בן משה. צילום: תומר צור

איתן בן משה. צילום: תומר צור

birds

אולי יעניין אותנו גם

נחום טבת הוא מבכירי האמנים הפועלים בזירת האמנות המקומית והבינלאומית ומהמרצים הבולטים והמשפיעים בבצלאל. רוחו השופעת השפיעה על דורות רבים של אמנים שהפכו למובילים בישראל.

שפתו הפיסולית הייחודית מציעה באמצעות חומרים בסיסיים ופשוטים כמו צבע ועץ, מערכות משוכללות של מנגנוני התבוננות על המקום ותכונותיו. יצירותיו ייצגו מהלכים פוסט־מינימליסטיים שניצבו מול המפעל המודרניסטי האדריכלי והאמנותי, באמצעות הכלאה בין הקובייה הלבנה לבין החלל הביתי ופיסול שמקורו בציור.

עבודותיו יצרו שדות של פעולות פשוטות ומורכבות רבות־השפעה, שנטמעו זה מכבר בקאנון המקומי. לדוגמה, הפנייתו של נחום למונח ״עבודה״ ולא יצירה, ציור או פסל – מדגימה את ההסטה מן הנרטיב המוכר שיצירתו הציגה בפני קהילת האמנות המקומית, ומקופלים בה מנגנוני חשיבה ופעולה עקרוניים המשמשים עד היום כלים אינהרנטיים ביצירתם של אמנים רבים

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden