כל מה שחשוב ויפה
טל שושן בגלריה שלוש. צילומים: מ״ל
טל שושן בגלריה שלוש. צילומים: מ״ל

הרשימה המשותפת // 23.5.24

טל שושן ושי עיד אלוני בגלריה שלוש; ציקי אייזנברג בגלריה קו 16; חומרי סדרה בגלריה גבעון; Brothers Of Light בליטבק קונטמפוררי; עירא שליט בגלריה אבשלום; מונוכרום בגלריה נגא; תחריט הוא אהבה בגלריה קוביה 6

טל שושן ושי עיד אלוני בגלריה שלוש

שתי תערוכות ייפתחו מחר (24.5) בגלריה שלוש: הראשונה, ״חניית לילה״ של טל שושן, שפורמת מגבות ביתיות עד דק, מרתכת אותן מחדש בתוספת סיבים מסוגים אחרים או ניירות, ויוצרת מרחב חומרי חדש ועשיר, דמוי נוף שזור במפת דרכים. המרחב הזה, כשלעצמו, הופך למעין מקום – לעיתים פצוע ושבור, לעיתים מפתה בעושרו וביופיו, אך גם זה וגם זה מוליכים אותנו אל אינמקום, אל היעדר, אל פירוק והתמוטטות.

השנייה, ׳׳דחק׳׳, של שי עיד אלוני שממשיך את עיסוקו בארכיטיפים וסמלים הנראים כלקוחים מפולחן של תרבויות קדומות (מסכות, מגנים, שריונים, לצד סמלים גרפים מסורתיים כמו עיניים או דגים). גוף העבודות הנוכחי התפתח מאז תקופת הסגרים ועד אירועי התקופה האחרונה, פרק זמן בלתי מבוטל שאפשר לו שהייה ממושכת ורציפה במיוחד בסטודיו. עיד אלוני מתייחס לפרק הזמן הזה כאל הסתגרות במערה מנותקת שבה הוא יוצר ללא הפרעה באמצעים דלים ופרימיטיביים, את מה שיזדקק לו ב׳׳יום שאחרי׳׳, אותו רגע שבו ייצא מהמערה חזרה אל האור ואל אויר העולם.

שי עיד אלוני בגלריה שלוש. צילומים: מ״ל

שי עיד אלוני בגלריה שלוש. צילום: מ״ל

טל שושן בגלריה שלוש. צילום: מ״ל

טל שושן בגלריה שלוש. צילום: מ״ל


ציקי אייזנברג בגלריה קו 16

״פאטריה״, תערוכת יחיד לציקי אייזנברג תפתח הערב (23.5) בגלריה קו 16 (אוצרת: טלי קיים), ובה הוא חושף לראשונה את שיטת העבודה שלו והופך אותה לנושא התערוכה: קומפוזיציות צבעוניות המורכבות מחפצים עזובים שחוברו יחדיו ואנחנו כצופים מוזמנים לשוטט ביניהם. באותו אופן, גם שם התערוכה מחבר בין שני הקשרים. מחד, הפאטריה, ארץ האבות, מודל חברתי עתיק שמשדר יציבות ושררה. גבריות וכוחנות.

לצדו, בהיסטוריה הציונית נקשר השם ״פאטריה״ עם אסון מביש שעליו חתומים אבותינו המייסדים, עת הוטמן מוקש על אונייה ישנה ורעועה שנבחרה לגרש מעפילים. כ־200 איש ואישה מצאו את מותם בפרשייה משונה וטרגית זו. הצבעים הזוהרים המפתים של ניירות הרקע השטוחים המאפיינים את האסתטיקה של אייזנברג מחזירים אותנו שוב ושוב אל המחשבה שמדובר בסט מעוצב. דבר לא התרחש. הכל בסדר. הטיפול בחפצים, מייצר ״גלגול נשמות״, מאפשר להם חיי נצח; הספרים העזובים, העצמות היבשות הפכו לפסלים, לעצמים.

ציקי אייזנברג בגלריה קו 16. צילומים: מ״ל

ציקי אייזנברג בגלריה קו 16. צילומים: מ״ל


חומרי סדרה בגלריה גבעון

״חומרי סדרה״, תערוכה קבוצתית, תפתח מחר (24.5) בגלריה גבעון. התערוכה מתיימרת לצמצם ולהבהיר את המשמעויות של סדרה כתהליך עבודה שבו כל יצירה עומדת לעצמה לעומת סדרה המהווה יצירה אחת. עמדתו של האמן היא הקובעת בשאלה זו ואנו משתתפים באופן פעיל בהבנתה של היצירה ובהקשריה. ככל שאנחנו מנתחים את מכלול המרכיבים ביצירה אחת – נושא, טכניקה, צורניות, צבעוניות וכן הלאה – כך אחד המרכיבים הוא השאלה אם יצירה היא אחת שלמה לעצמה או אם היא מרכיב במכלול שלם. תערוכה זו אינה עוסקת בריבוי, אלא בדגש על יצירה רבת חלקים שהיא אחת בכל מובן, בהבדל מזו שניתנת לפירוק.

מיכה אולמן בגלריה גבעון. צילומים: מ״ל

מיכה אולמן בגלריה גבעון. צילומים: מ״ל

ישראל קבלה

ישראל קבלה

מיכאל גיטלין

מיכאל גיטלין


Brothers Of Light בליטבק קונטמפוררי

״גליצ׳״, תערוכה של Brothers Of Light תפתח הערב (23.5) בגלריה ליטבק קונטמפוררי (אוצרת: הדס גלזר), ובה צמד האמנים והאחים משתמשים במערך הדימויים המוכר שלהם כדי להעמיק ולחשוף רבדים חדשים בתפיסת המציאות. גליצ׳ מאפשרת כניסה אל העולם הסוריאליסטי של הצמד ומזמינה את הקהל לחוות את הגבולות הנזילים של המציאות.

העבודות, שנוצרו בחודשים האחרונים מתעמקות במפגש חסר ההיגיון של מציאות מלחמתית וכואבת, יחד עם חוויות משנות תודעה וטכנולוגיה חדשנית עם מסורת ציורית. דרך הצמתים הללו בוחנים האחים רבדים של מציאויות מקבילות ומחוזות סוריאליסטיים.

Brothers of Light בליטבק קונטמפוררי. צילומים: יהב טרודלר

Brothers of Light בליטבק קונטמפוררי. צילומים: יהב טרודלר


birds

עירא שליט בגלריה אבשלום

״עצרו את הסוסים של המהלך השירי״, תערוכת יחיד לעירא שליט תפתח מחר (24.5) בגלריה אבשלום בחיפה (אוצרת: עדי לם). עבודותיו של שליט נדמות לא פעם כחלונות או חורי הצצה שתפקידם לאפשר לנו להתבונן על מה שנמצא מעבר אליהן. גם אם במבט ראשון הן נדמות חידתיות ואף סתומות, התבוננות ממושכת בהן, מאפשרת לזהות בתוך המופשט דימויים קונקרטיים ששליט אוסף מקו האופק המקומי: מבנה של כיפה שמהדהד את המנזר בסטלה מאריס והתכנסות של קווים אלכסוניים מזכירה את המבט על הגנים הבהאיים. כך העיר חיפה (שבה מתגורר האמן בשנתיים האחרונות) נוכחת בעבודות במופעים מרומזים שקושרים את המופשט של שליט עם הממד הרוחני של העיר.

בתערוכה מציג שליט עבודות מהשנים האחרונות ובהן רישומים, ציורים, עבודות רדי־מייד וניו מדיה. שליט אוסף חומרים שונים בידיעה שישמשו אותו ליצירה: גרביים, חשבונות, חתיכות קרטון, מדבקות שמצא ברחוב, אותיות גירוד ישנות, ניירות ממותגים ועוד. השימוש המחודש בחומר בר חלוף הוא חלק מהפרקטיקה של שליט, כך הוא מעניק לו משמעות נוספת ומאריך את חייו.

עירא שליט בגלריה אבשלום. צילומים: מ״ל

עירא שליט בגלריה אבשלום. צילומים: מ״ל


מונוכרום בגלריה נגא

״מונוכרום״, תערוכה קבוצתית תפתח מחר (25.4) בגלריה נגא. הציור המונוכרומטי, על הצמצום הצבעוני, הנוטה לכיוון המינימליסטי המופשט הוא כסימן למחיקת החומר ולהדגשת הרוח. הוא מאפשר להעמיק את ההתבוננות ולהתמסר להרהור ולמבט פנימי. לתערוכה נבחרו עבודות בצבע אחד, בגוונים בעלי טונאליות משתנה, רובן נטולות דימויים, אם מופיעים כאלו הם נסתרים או מוסווים. אף שכל אחד מהאמנים המשתתפים פועל באופן שונה, צמצום האמצעים מציע אחידות שקטה, ממוקדת, נקייה מרעשים, מתכנסת לכדי דממה.

לאה אביטל בגלריה נגא. צילום: אלעד שריג

לאה אביטל בגלריה נגא. צילום: אלעד שריג

מעין אליקים. צילום: מ״ל

מעין אליקים. צילום: מ״ל


תחריט הוא אהבה בגלריה קוביה 6

״תחריט הוא אהבה״, תערוכת הדפסים המציגה עבודות של גלית ראוכוורגר ושלושה מתלמידיה – אילנה סגל, אסתי קנובל וראלי גבריאלי – מוצגת בגלריה קוביה 6 בקרית המלאכה. מזה כעשרים שנה שגלית ראוכוורגר חורטת, צורבת, מורחת דיו ומנקה, טובעת בטרפנטין ומדפיסה, וגם מלמדת.

אילנה סגל עוסקת בתחריט והדפס כבר שנים רבות. בתערוכה מוצגות עבודות מהשנים האחרונות שנעשו בטכניקות של תחריט יבש ותצריב. עיקר הכשרתה ויצירתה של אסתי קנובל היא בתחום עיצוב התכשיטים והצורפות, תחריט החלה ליצור בסדנת התחריט בירושלים והמשיכה בסדנה בתל אביב, היא משלבת בעבודותיה את טכניקת הקולאז׳ הסיני (Chine-collé) פלטת אלומיניום מחוררת ונייר צבעוני. ראלי גבריאלי אדריכל בהכשרתו מציג סדרת תחריטי נוף ״בדרך״ שנעשו במגוון טכניקות: תחריט יבש, אקווטינטה שעווה רכה ועוד.

גלית ראוכוורגר בקוביה 6. צילום: מ״ל

גלית ראוכוורגר בקוביה 6. צילום: מ״ל

אסתי קנובל. צילום: גלית ראוכוורגר

אסתי קנובל. צילום: גלית ראוכוורגר

*כוכבית מייצגת שדות חובה

הוסיפו תגובה

';
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden