כל מה שחשוב ויפה

ישראל 60 היום והמחר - הלוגו

קראתי בעיון את הידיעה שהתפרסמה ב-ynet אודות הדיון בנושא פסילת אמנים מלהשתתף באירועים רשמיים של המדינה לרגל חגיגות ה-60 שיתקיימו בשנה הבאה. שמחתי לגלות שם לינק לדברים של יניב איצקוביץ' שמאזנים ולו במעט את כל ההתלהמות מסביב (כדאי לקרוא את מה שיש לו להגיד, ובהזדמנות תרשו לי להמליץ בחום על דופק, ספרו הראשון של איצקוביץ' שיצא לאור לפני מספר חודשים).

אבל לא על זה רציתי לדבר, אלא דווקא על הלוגו שילווה את החגיגות, שבחרה ועדת השרים המיוחדת (את שאר האופציות אפשר לראות כאן). אני לא יודע אפילו מאיפה להתחיל אז הנה מה שיש לי להגיד בנושא, לא לפי סדר חשיבות:

הנה המחשבה הראשונה: מי שאחראי ללוגו זו חברת יחסי ציבור. לא סטודיו לעיצוב, לא מעצב עצמאי, לא תחרות של בי"ס לעיצוב. האם רק לי זה נשמע לא טוב שמשרד יחסי ציבור מעצב לוגואים? ורק למען הסדר הטוב: את הלוגו עיצב רמו סינטס מחטיבת הפרסום של חברת ארד תקשורת (וזה המקום להגיד שיצא לי לפגוש בו כמה וכמה פעמים מכיוון שעבדנו שנינו באותו הסטודיו, הוא מספר שנים לפני שאני הגעתי אליו, לא הייתה תקופת חפיפה).

הדבר הראשון שעלה לי לראש שראיתי את הלוגו היה שמשהו קרה במילה ישראל, שיש שם רווח כפול ומיותר בין האלף ללמד. לקח לי שנייה להבין שזה רווח מכוון. ועוד שנייה להתעצבן מזה.

האם רק לי זה נשמע טעות להגיד ישראל היום והמחר? זה קצת לא נשמע בעברית ה'המחר' הזה.

"בחרנו בעיצוב המשלב זרימה וחדשנות. זהו לוגו ישראלי המבטא אופטימיות הנובעת מתקווה ואמונה גדולה". זה ציטוט של נירה שניידרמן, מנהלת חטיבת הפרסום בארד תקשורת. חוץ מזה שזה נשמע מין ממבו ג'מבו של תקשורת שיווקית בגרוש, אמונה גדולה? במה? בילדים? זהאם זו לא הקלישאה הכי גדולה שיש? ומה בדיוק יעשו הילדים האלו כשיהיו גדולים? איזו מדינה הם ימצאו פה בדיוק בחגיגות ה-70?

אני מדמיין את התוצאה הסופית כשעובדי ארד תקשורת קוראים את הבריף ונזכרים פתאום שהם שכחו את המגן דוד ואין ברירה אז צריך לדחוף אותו בין כל שלל האלמנטים שמרכיבים את הלוגו הזה. אולי נשים אותו מעל היוד?

ועדת שרים. אני חושב שכדאי שאני אפסיק כאן.

בסופו של דבר אני חושב שאולי הבעייה היא אצלי בכלל, בסמנטיקה, בעצם העובדה שאני קורא לדבר הזה לוגו. אולי מכאן מגיעה הרגישות. תוך כדי הכתיבה אני רואה בפורום תקשורת חזותית בתפוז שרשור על הלוגו ואני שם לב שמשתתפי הפורום קצת הקדימו אותי בכמה שעות. לא נורא. שווה להציץ גם שם ולו בשביל התגובה של pulse 11 שנדמה לי שהיא מסכמת בתמציתיות את מה שיש לחברי הפורום להגיד בנושא: ח-א-ר-ט-ב-ו-נ-ה.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

20 תגובות על הכתבה

 1. חנן

  לעיתים נדירות נתקלים בלוגו טוב כל כך שמעביר, במבט חטוף, את מכלול המאפיינים של המותג שלו.
  ביורוקרטיה, קבלת החלטות על ידי מי שאינם מוכשרים לכך, ניסיון לרצות את כל הצדדים ולהגיד כמה דברים ביחד.
  שכחתי משהו?
  אה, כן.
  באת לחזק ויצאת מחוזק. או להפך.

 2. יובל

  ולילה טוב (או להפך)

 3. דודי

  ברוח דברי חנן, אני חושב שנכון ואפילו הכרחי שאת הלוגו לחגיגות יעצב משרד יחסי ציבור. אחרי הכל, משרדי יחסי ציבור מעצבים כל דבר אחר במדינה – ממדיניות הממשלה ועד טורי העיתונים.

 4. חזי שטרנליכט

  ראיתי את הלוגו ופשוט נעצבתי. כמי שפוקדים אותו התקפי נוסטלגיה (מפעם לפעם), אני משחר לכרזות יום העצמאות של פעם. כל מילה בסלע.

 5. רוני

  זה כמובן עיוות לשוני איום במיוחד. אם זו התחכמות מכוונת, הרי שהיא איומה.
  לוגו עילג? לחגיגות לכבוד מדינת ישראל?!
  אה, בעצם זה הגיוני.

 6. יולי

  העיצוב, הטיפוגרפיה, הטקסט.
  תרגיל בבית ספר לעיצוב היה מניב תוצאות הרבה יותר מרשימות, אולי חוסך קצת כסף ובעיקר משלב הנחיה ונסיון של מעצב מנוסה עם חדשנות של מעצב לעתיד.

 7. יוסי

  שלא לקחו מעצבים, חבל שזה נראה קצת חובבני ולא עדכני. נראה שיש פה הרבה נקודות לא גמורות. הרווח באותיות, המגן-דויד, והילד, (למה לא ילדה, למה לא ילד וילדה, שער פרוע, שער מסודר), היום– ומה ילד המחר?!

 8. דני בלוך

  בחגיגות ה – 60 שוכחים את העבר. דור מייסדי המדינה נשכח ונעזב בבתי האבות הסיעודיים יחד עם ניצולי השואה. אכן מתאים למדינה ולממשלה.אם כבר היו צריכים לחבר ביחד את הסבא והסבתא, הבנים והנכדים. זה כנראה יותר מדי בשביל ה – IQ של חברי הוועדה

 9. מירי פליישר

  פתיחה לאולימפיאדה?
  דגלים מתנופפים של נערות מקפצות
  דמות ללא זהות מינית או גילית מנופפת
  דגלים מפלסטיק דקים וזולים
  זכרונות עמומים של גרפיקה שכבר היתה
  שום דבר חדש …

 10. יובל

  הוא קצת מעליב הלוגו הזה, למרות שכשחובים על זה אולי זה מה שמגיע לנו, או כמו שאומר חזי: ראיתי את הלוגו ופשוט נעצבתי. פשוט ככה

 11. אורי ב.

  אני מסכים עם כל מה שכתבת ורב התגובות.
  זה לא עיצוב, זה עצוב.
  עצוב ומעליב.

 12. יואב

  ??? הפסים ברחו מהדגל?
  המגן דויד ברח מהפסים?

  אכן סימבולי.

 13. ניר

  הלוגו דווקא מצא חן בעיני מאוד.. אבל זה באמת נראה כאילו ברגע האחרון הוסיפו את המגן דוד.

  אהבתי את הטור
  🙂

 14. אשי

  איך אפשר לייצר דבר כה גס ועלוב?
  הצבעוניות, הקומפוזיציה, החיבור הצורם של הפונטים עם הקליפארט של הילד ועם ה"60" המעפן.. איך אפשר?! תוקם ועדת חקירה לאלתר. קראתי גם איפשהו שהועדה האומללה הזו ברשות גאונת הדור רוחמה משהו אברהם זרקה הון עתק על הזבל הזה. פשוט לקחת את הרגלים ולברוח מפה אני אומר לכם.

 15. על ישראל

  בואו לבקר ולהתרשם מ-60 הנבחרים, לראות את הקיים ולהציע קטגוריות אפשריות.
  נשמח להארות והערות ומקווים שתהנו מהגלישה באתר.

  http://www.aboutisrael.co.il

 16. עילום שם

  מדינת ישראל,לאחר 60 שנה של ציונות ואחריות
  אינה מגלה אכפתיות ועזרה לעניים
  שלא לדבר על ראש הממשלה אולמרט

 17. איתי חדד

  הלוגו כנראה משך חלק מהאנשים
  אבל חלק לא הסכימו על הלוגו
  לדעתי הלוגו מצוין אבל היה אפשר גם אחרת
  *נא להוסיף תגובה

 18. רועי

  כל הסאגה הייתה מטופשת ולכן אנחנו צריכים להתרכז בדברים החשובים.
  נחגוג שהבעיות כאן יישארו חברתיות וכלכליות

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden