כל מה שחשוב ויפה

למה עיצוב. למה חיפה. לך. תדע. בצלאל.

wizo.jpg

DSC01602.JPG

לא יודע אם שמתם לב אבל לכל בלוג באתר רשימות יש את האופציה להראות בטור שמופיע ממש פה בצד ימין רשימה שמכילה את חמש הרשימות הנצפות ביותר. בראש הרשימה שלי ניצב בגאון פוסט קצר שעסק בתערוכת סוף שנה של בצלאל שהתקיימה בטרמינל אחת לפני שנה וחצי. האמת, אין לי מושג למה דווקא היא. ברור לי שאלפי הכניסות דווקא לפוסט הזה קשורות איכשהו לגוגל אבל עדין זה תמיד מצחיק אותי לגלות דווקא את הפוסט הזה ניצב בבדידות מזהרת בראש הרשימה, ואת קורנפלקס תלמה לא מתייאש ונושף בעורפו. בכל אופן, הנה עוד רשימה שעוסקת (גם) בבצלאל.

בימים אלו מתחרים בתי הספר לעיצוב (כמו שאר בתי הספר להשכלה גבוהה) על תשומת ליבם של הסטודנטים לעתיד, וכבכל שנה נדמה לי שככל שהמוסד נחשב יותר כך קמפיין ההרשמה שלו סתמי / בנאלי / מביך / חסר השראה / שמרני יותר (מחקו את המיותר).

אם הייתי משורר הייקו הייתי מאושר (לחן עממי):
למה עיצוב.
למה חיפה.
לך. תדע. בצלאל.

בואו נתחיל בדבר הכי בסיסי – קונספט, או במילים אחרות – תובנה. מה רוצה המפרסם לספר לנו על בית הספר, ובמילים אחרות – למה כדאי לי לנסות להתקבל דווקא לשם. יש כל כך הרבה דברים שאפשר לציין כתשובה אבל מה רוצים להגיד לי בבצלאל? שאם אני אלך ללמוד שם אני אדע? אבל אדע מה? ברור שאני מבין את תיבת הדואר ואת המכתב המבצבץ, גם אני הייתי בסיטואציה הזו של המתח האם אתקבל, אבל מה הלאה? ומה שונה המעטפה של בצלאל מזו של כל בית ספר אחר. ואז אני חושב הפוך על הפוך, אולי הם רוצים להגיד – לך תדע, אפילו אתה התקבלת. למרות שאתה לא משהו גם לך יש סיכוי. ומה עם הסטודנטיות, למה הפנייה בלשון זכר. נכון, קליט יותר, פרסומי יותר. ועדין.

ולמה עיצוב, למה חיפה? זה כבר ברור – כי ויצו חיפה טובים יותר. אבל לא סתם טובים יותר – טובים יותר באלכסון שנחתך בתוך מלבן אדום. עכשיו שכנעתם אותי. זו בערך רק התובנה הכי שחוקה בפרסום שהכי לא ניתנת להוכחה. אנחנו הכי טובים, כאילו לא אמרו את זה מיליון פעם לפניהם. זה גם קצת מראה על רגשי נחיתות, נכון שאנחנו בחיפה אבל אנחנו הכי טובים (ואת זה אני אומר דווקא לזכותם לשם שינוי).

אבל מה שהכי מעצבן אותי זה הנקודות (לקח לי זמן להבין את זה). מאד ווב שתים נקודה משהו. מה זה השטויות האלו? לך. תדע. בצלאל. למה עיצוב נקודה. נקודה מה? מסכנים סימני השאלה, הם כנראה כבר לא מגניבים. אני חושב שלמי שהולך ללמוד בשניים מבתי הספר המובילים בארץ לעיצוב מגיעה רמה גבוהה יותר של התיחסות לשפה העברית. מה היה רע למען השם ב- לך תדע, בצלאל, למה הנקודות האלו.
ולסיום, מאד התלבטתי לגבי כותרת הרשימה. בהתחלה חשבתי לקרוא לה נקודה נקודה נקודה (נקודה). אבל אז אמרתי לעצמי שמגיע לה סיכוי שווה להגיע לחמש הנצפות. מי יודע.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

9 תגובות על הכתבה

 1. ענת פרי

  בהתחלה היה לי ברור שנקודה נקודה זה בשביל להזכיר דוט קום, ואז נזכרתי בג. יפית נ-קו-דה שזה גם סמכותיות, סוף ויכוח, אין מה לדבר.

  יש בזה איזו תוקפנות לא נעימה

 2. אפי

  זה לא מתוך רעיון שיש קיום למשפט כשלם, אבל גם בחלקיו? (לך. כלומר לך ללמוד, תדע. כלומר תצבור ידע, בצלאל, כלומר בצלאל)?
  סתם לי זה דווקא נראה הגיוני. לויצו חיפה באמת אין לי הסבר…

 3. יובל

  ג. יפית זה נחמד – לא חשבתתי על זה. משעשע
  אפי – קשה לי להאמין שהסיבה שציינת היא הסיבה לקיצורים. לי זה יותר נראה כמו התחכמות לא מוצלחת

 4. לי

  כסטודנטית של וויצו, ראיתי את המודעות האלה בתל אביב, והדבר היחידי שחשבתי :"זה הכי גבוה שהם יכלו"?הרי יש שם מורים מעולים, וכוח עבודה צעיר ומשובח, ועדיין..הפרסומת יבשה ומביכה.
  אם כבר, אני מציעה:
  למה עיצוב?
  ככה חיפה!
  או נקודה בסוף.

  בכל מקרה, היא איננה מובנת..

 5. לי

  האם מישהו שם לב ששנקר לא מפרסמים את ההרשמה לעיצוב?
  היחידים שמפרסמים הם בצלאל וויצו..

 6. A

  גם חולון ממש לא מפרסמים ועדיין מגיעים מאות מועמדים בשנה. למישהו יש הסבר?

 7. יובל

  זה באמת מביך גם את הסטודנטים וגם את מי שמלמד
  ולמה שנקר וחולון לא מפרסמים? לא יודע. יש להם שם חזק בשביל למשוך מועמדים, זה בטוח

 8. צביקה

  עיצוב מודרני
  אמנות עכשוית
  דלות החומר
  קונצפטואליות
  הכל הולך

  לא צריך הרבה מחשבה
  לא צריך הרבה מכחולים וצבעים
  כל אחד יכול

  בא
  צטרף
  כן גם אתה
  וכן גם את
  תהיו מעצבים
  תהיו אמנים
  בואו
  אלינו

  (:

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden