כל מה שחשוב ויפה

עטיפה נפלאה, וגם גרועה

המשתתפת בפרויקט העטיפה האהובה שסוגרת את השבוע הראשון של הפרויקט היא אביבה משמרי המעולה, בעלת הבלוג עם אחד השמות היותר מדויקים שיש: כותבת מוחקת. אביבה בחרה את עטיפת הספר מה שלומך דולורס שיצא בשנת 1995 בהוצאת כתר. את העטיפה עיצבה לנה זידל שהשתמשה בצילום של א. ג'. בלוק. כך נימקה אביבה את הבחירה:

העטיפה של "מה שלומך דולורס" היא עטיפה נפלאה, וגם גרועה. היא נפלאה כיוון שהיא גרמה לי להרים את הספר הזה ולקנות אותו, מתישהו בסוף שנות ה-90, ומשם להיפתח ליצירתו המענגת והמאתגרת של יואל הופמן. היום הספר הזה עומד בספרייתי בין עוד כמה ספרים של הופמן שאהבתי יותר או פחות, אבל "דולורס" היה ראשון.

זו עטיפה שמשדרת ניקיון אסתטי ומוקפדות לצד מסתורין הזוי, אלמנטים שנוכחים מאוד ביצירה של הופמן. לבן/שחור/אפור בקווים ישירים ומאוזנים, אותיות בפונט מוארך שעושה רושם מיושן, וניקוד שמהווה תצוגת תכלית למה שיקרה בין דפי הספר, שבהם הטקסט השירי והפרגמנטלי מעוצב בצורה דומה.

העטיפה הזו נפלאה גם מפני שהיא גרמה לי עכשיו (לראשונה) לחפש באינטרנט את לנה זידל, ולהיתקל בנופים פנטסטיים ומטרידים שהאישה הזו מציירת, ושכנראה עוד אחזור אליהם.

אם כך, מדוע זו עטיפה גרועה? מכיוון שבעיניי השימוש שלה בצילום (ובצילומים דומים של נשים נוספות בעמודים הפנימיים) לא קשור כלל לטקסט, וגם מעקר את הצילום ממשמעו. מדובר בצילום של E.G Bellocq, צלם שעבד בניו-אורלינס בסוף המאה ה-19 והתמקד בצילום הנערות העובדות ברובע הזנות המקומי, סטוריוויל שמו. נכון, יש בצילומים היבט חושני, והם נראים לנו היום מרוחקים, נעימים לעין, נקיים. אבל הנשים שצילם הן מוקצות, נושאות בושה ואשמה, חלקן לובשות מסכות על פניהן, חלקן מישירות מבט למצלמה בעירום, ולעתים יש מסביבן פרטים קטנים ומטרידים.

ומה הקשר ל"דולורס"? כמעט לא קיים. בספר, הגיבורה חסרת השם היא אמא לשניים שטורחת במטבח, משוטטת בעיר והולכת לקחת את הילד מהגן. מחשבותיה ומילותיה הן הסוררות, לא מעשיה. היא מתבוננת בעולם בעיני הזן של הופמן, מגלה סודות לחברה דמיונית בשם דולורס, ומפרקת ומרכיבה כל מילה וכל פרט שנקרים בדרכה. היא לא תלויה במבטו של איש, היא הסובייקט המביט והמפרשן, המנהל מו"מ תמידי עם המציאות ועם עצמו. היא רחוקה שנות אור מהנשים המצטלמות עם חרפתן בצילומים של בלוק. אבל בכל זאת, מדובר בעטיפה נהדרת.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden