כל מה שחשוב ויפה

שיקוף רנטגן של הנשמה

המשתתפת הבאה בפרויקט העטיפה האהובה היא רוני גלבפיש, או אם לדייק הסופרת רוני גלבפיש, כלת "פרס רמת-גן לספרות" על ספרה, "סיפור קטן ומלוכלך". אבל לא בגלל זה היא פה אלא בזכות הבלוג שלה (ובזכות עוד כמה דברים). רוני בחרה בעטיפת הספר "נערות הפרובינציה העצובות והשאפתניות" מאת נורית זרחי, שיצא בהוצאת כתר. עיצוב הסדרה והעטיפה נעשה על ידי סטודיו שוקי דוכובני, הציור הוא של אודליה מאטיס, וכך נימקה רוני את בחירתה:

ברגע הראשון שראיתי אותה נכבשתי בה: בשם הארוך מדי, בחלוקה שלו בין החלק העליון, הלבן, לבין שטח הציור, ויותר מכל ביופי העגום של הציור עצמו.

הנחתי את הספר על שולחן העבודה שלי, ובמשך ימים ארוכים המשכתי להביט בו, לגלות אותו: הדמיון המכשף והמטריד בין הינשוף לילדות, המבטים האבודים, אריחי הרצפה היפים, בריכת הציפורים שנדמית כגדושה ערפל, תמונתו של אברהם לינקולן על צווארה של הנערה האחת. כל פרט בציור הזה מטריד בפני עצמו, ויחד הם יוצרים מרחב סיוטי ומכשף.

כשקראתי את הספר, אחרי זמן רב למדי, התברר שכמו שמו של הספר, גם האיור שעל כריכתו הוא שיקוף רנטגן של נשמתו. חיבור מיוחד במינו בין כל החלקים השונים ליצירה שלמה אחת.

וזה הספר היחיד שעומד אצלי על המדף כשהכריכה פונה אל החדר, רק כדי שאוכל להמשיך להביט בכריכתו.

 

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden