כל מה שחשוב ויפה

תיבת הפונטים

שני דברים אני אוהב במיוחד בעיצוב גרפי, שני דברים שאני לא באמת יודע לעשות: איור ועיצוב פונטים. על הרצון שלי ללמוד איור יום אחד עוד לא ויתרתי, אבל בכל מה שקשור לעיצוב אותיות כבר הפנמתי שזה כנראה כבר לא יקרה. והנה, אולי בכל זאת. תכירו את פונטארק, פיתוח ישראלי מקורי וחדשני בתחום הטיפוגרפיה – תוכנת עיצוב פונטים שמאפשרת עיצוב מסונכרן של כל אותיות הפונט בזמן אמת והיא מבוססת דפדפן, כלומר עובדת אונליין.

בגלל 17 מיליון הדברים שאני עושה במקביל לא הספקתי עדין להתנסות בה בעצמי, אבל מהסרטונים שתוכלו לצפות בהם בהמשך וממה שהמפתחים שלה מספרים, יש לה את הפוטנציאל לפתוח את התחום למעצבים נוספים – וזה משהו שאני תמיד בעדו. לשמחתי, אופיר שביט ועמי קליין שעומדים מאחורי פונטארק הסכימו לספר קצת על שיתוף הפעולה ביניהם ועל המחשבה שעמדה מאחורי הפיתוח שלה.

 

yuvalsaar:

הי אופיר, הי עמי

אופיר ועמי:

אהלן אנחנו כאן מוכנים

yuvalsaar:

מעולה. בואו תספרו רגע על עצמכם ככה בכמה משפטים מי אתם, בני כמה, מה למדתם, מה עשים עד היום

אופיר ועמי:

אופיר שביט, מעצב, בן 41. למדתי עיצוב תעשייתי בבצלאל ומאז עוסק בעיצוב במגוון רחב של תחומים, תלת ודו מימד. עמי קליין, מהנדס תוכנה, גם בן 41, MBA. הייתי מנהל פיתוח במספר חברות בתחום משחקי המחשב והמובייל, מתמחה בפיתוח בסביבות אינטרנט מורכבות.

yuvalsaar:

ומה הביא אתכם לפונטים וטיפוגרפיה?

אופיר ועמי:

אופיר – כמעצב תמיד הייתה לי זיקה לעיצוב גרפי ולטיפוגרפיה, ומדי פעם גם יצא לי לעצב לוגואים; טיפוגרפיה תמיד הייתה בסביבה שלי. הניסיון העיצובי שלי, במיוחד עם תוכנות עיצוב "משוכללות" תמיד גרם לי לתהות למה כל כך מסובך לעצב אותיות וטקסטים, ומזה צמח הרעיון לשפר את התהליך ולעשות בו מהפכה.

yuvalsaar:

והחיבור שלכם אחד עם השני?

אופיר ועמי:

עמי – זה היה דרך חבר משותף. אופיר הגיע עם רעיון לפתח תוכנת עיצוב פונטים חדשה. הרעיון לשדרג את התהליך הקיים, משך אותי ברמת המוצר וברמה הטכנולוגית.

yuvalsaar:

אז תספרו באמת על פונטארק, מה הדבר הזה יודע לעשות ולמי הוא מיועד

אופיר ועמי:

עם פונטארק החלטנו לפשט בכמה רמות את המורכבות של עיצוב אותיות. אותיות הן צורות גרפיות אולי תמימות למראה אבל מאוד מורכבות, ובנוסף לכך באוסף הצורות של הא"ב קיימים מספר מאפיינים משותפים לכל האותיות, ולכל אות בפני עצמה קיימים מאפיינים מיוחדים, דבר שיוצר מורכבות מיוחדת.

באופן טבעי, המורכבות של טקסט גררה שיטת עיצוב שמחייבת לעבוד על כל אות בפני עצמה, אות אות. הכלים והמתודה שפיתחנו מאפשרים בפשטות לעבוד ולעצב את כל האותיות, או חלקן בו זמנית. הפיתוח הזה מקצר לפחות את החלק הטכני של תהליך עיצוב הפונט באופן משמעותי ביותר.

YouTube Preview Image

yuvalsaar:

במה זה שונה מתוכנות לעיצוב אותיות שקיימות כיום בשוק ושמעצבים עובדים איתן?

אופיר ועמי:

התוכנה מיועדת לכל מי שעוסק בעיצוב פונטים ולוגוטייפים או שיש לו עניין בעיצוב פונטים, כאשר היכולות החדשות מאפשרות למעצבים שעד היום לא היה להם זמן לעצב פונטים לעצב לעצמם פונטים בקלות ובמהירות. פונטארק היא הפלטפורמה היחידה הזמינה כיום שמאפשרת עיצוב אותיות מסונכרן. את הלוגו של פונטארק בניתי בתוכנה וקטורית רגילה, לקח לי כמה ימים לעבוד עליו וכל שינוי ניואנסי פשוט לקח הרבה מאוד זמן. היום עם פונטארק, אני יכול לבנות את הלוגו הזה מאפס תוך מספר דקות, ולבחון אותו באין ספור משקלים ופרופורציות בשניות. יתרון נוסף הוא שהתוכנה שלנו מבוססת דפדפן, מופעלת ללא הורדה והתקנה ומתאימה לכל מערכת הפעלה.

yuvalsaar:

אני כבר רואה בדמיוני את מעצבי הפונטים הוותיקים מבקרים את המהירות והמידיות ואומרים שעיצוב פונט זה תהליך שחייב לקחת הרבה זמן. אני מניח שבטח נתקלתם בתגובות מהסוג הזה. אני צודק?

אופיר ועמי:

אכן נתקלנו בתגובות כאלו. תהליך עיצוב הפונט מורכב מהרבה שלבים, חלקם לא קשורים לכלי הסופי שמייצר את הפונט. פונטארק לא באה להתערב בכל האספקטים של תהליך העיצוב, המטרה העיקרית שלנו היא שיפור האספקטים הטכניים שקשורים בבניית הפונט והצורות, שכיום (לפני פונטארק) כוללים מידה רבה מאוד של טרחנות טכנולוגית לא מוצדקת. גם טיפוגרפים מקצועיים יהנו מהיתרונות שהתוכנה נותנת. מצד שני ברור שחסמי הכניסה לתחום יורדים וזה נותן פתח למעצבים נוספים להכנס לתחום.

yuvalsaar:

אז איך זה בעצם עובד? אפשר מן הסתם לראות בסרטונים המצורפים אבל מה הבסיס שעליו עובדת התוכנה?

אופיר ועמי:

הבסיס מאוד פשוט: בבסיס כל התווים של הפונט נמצאת מטריצה של נקודות חכמות. המעצב מצייר על גבי המטריצה הזו את האותיות שלו בשיטת הקו-נקודה-קו, מאוד מהר ובפשטות. כל קטע משותף של אותיות, למשל החלק העליון של האותיות ר׳, ח׳, כ׳ וכד', יכול לקבל עיבוד סימולטני, באופן שאם אשנה את העקומה באות אחת היא תשתנה גם באותיות האחרות. זה עקרון אחד מאוד יעיל שפיתחנו. עקרון נוסף הוא האאוטליין האוטומטי – במקום לצייר את כל הקו ההיקפי של האות, המעצב עובד עם הקו המרכזי (השלד) של האותיות והאאוטליין משתנה בהתאם לשינויים של השלד. זה חוסך את הזמן ואת המאמץ שצריך כדי לייצר קווים או עקומות מקבילים וכד'. השלד גם מאפשר כיווץ והרחבה של הפונט בלי לאבד את האחידות של עובי האות.

YouTube Preview Image

yuvalsaar:

האמת, נשמע די חכם. מה בכל זאת חסר בתוכנה בהשוואה לתוכנות המקצועיות, ובמיוחד אם אנחנו מדברים על אותיות עבריות, ניקוד וכן הלאה

אופיר ועמי:

תחום הפונטים הוא עולם ומלואו ואנחנו באויר רק חודשיים. מבחינת העריכה הגרפית פונטארק היא תוכנת עיצוב מלאה, כלומר ניתן לעצב איתה את כל צורות האותיות כמו בכל תוכנה מקבילה. התוצר של התהליך הוא פונט סטנדרטי מלא, אולם עדיין לא מימשנו פיצ׳רים מתקדמים כמו הינטינג וקרנינג או ניקוד (בעברית).

התוכנה תומכת היום בשפות בייסיק לאטין ועברית ואנחנו מתכננים להוסיף שפות נוספות בהמשך. עצם זה שפונטארק מבוססת דפדפן, נותן גמישות רבה בעדכון ובהוספת פיצ'רים מבלי שהמשתמש ייצטרך לעדכן את התוכנה שלו ואנחנו מוסיפים ומשכללים את התוכנה על בסיס קבוע.

yuvalsaar:

אתם יכולים לספר כמה בינתיים משתמשים בתוכנה? ואיזה סוג של תגובות קיבלתם מהמשתמשים? וגם – מי בעצם קהל היעד שלכם? הקהל הרחב או הקהל המקצועי או גם וגם וגם?

אופיר ועמי:

התוכנה פונה לקהל המקצועי בעל ידע וניסיון בסיסי ומעלה בתוכנות גרפיקה וקטורית, קהל היעד שלנו הם טיפוגרפים ומעצבים עם זיקה לטיפוגרפיה בכל העולם, כאשר כרגע אנחנו מתמקדים בדוברי האנגלית ועברית. אנחנו מקבלים הרבה תגובות, חלקן הגדול חיוביות ביותר ("יצירת מופת" "מדהים" וכד') והרבה אנשים מופתעים ושמחים על ההתקדמות המשמעותית שאנחנו מציגים בתחום שלא התפתח במיוחד בשנים האחרונות הן ברמה העיצובית והן ברמה הטכנולוגית. בכל יום מצטרפים משתמשים חדשים מכל העולם, והארצות הדומיננטיות הן ארה"ב ספרד אנגליה וגרמניה, וגם באופן מפתיע ארצות כמו פולין וברזיל.

yuvalsaar:

פולין! מגניב! בואו נסכם עם הפרטים החשובים: כמה עולה, איך משתמשים, איפה שומרים את הקבצים וכן הלאה

אופיר ועמי:

השירות כרגע ובחודשים הקרובים הוא חינמי. בעתיד נכניס מנגנון תשלום לפי שימוש (המשתמש ישלם סכום קטן על כל פונט שהוא יוריד למחשב שלו). כדי להשתמש פשוט צריך להיכנס לאתר ולהפעיל את התוכנה. רצוי לפתוח חשבון משתמש חינמי כדי שניתן יהיה לשמור את הפרוייקטים ולהוריד את הפונטים שנוצרו.

הפרוייקטים נשמרים עבור כל משתמש על השרתים שלנו וברגע שמשתמש סיים לעצב פונט או לוגוטייפ הוא פשוט מוריד את הפונט למחשב שלו כקובץ פונט סטנדרטי ויכול לעשות בו כרצונו. בקרוב ניתן יהיה להציג ולשתף את הפונטים שנוצרים עם המערכת (כמובן רק במידה והמשתמש יהיה מעוניין בכך, אנחנו מאוד רגישים לפרטיות השימוש ולזכויות היוצרים)

yuvalsaar:

האמת, בתור חובב טיפוגרפיה מושבע שמעולם לא עיצב פונט עשיתם לי חשק! משהו חשוב נוסף להגיד שלא אמרנו לפני שמסיימים?

אופיר ועמי:

אכן אנחנו מתרגשים מהעובדה שהרבה יותר קל אבל חשוב מזה – הרבה יותר מהנה ומרתק לעצב פונטים עם המערכת שלנו ואנחנו סקרנים ומקווים שהיא תביא פריחה חיובית לתחום.

yuvalsaar:

הלוואי!

*כוכבית מייצגת שדות חובה

תגובה אחת

  1. מיכי שביט

    בתור סטודנט לעיצוב בבצלאל שהשתמש בתוכנה כדי ליצור פונט לעבודה – מומלץ ביותר.

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden