כל מה שחשוב ויפה

יש מאורגנים, יש ממוקדים, ויש שאוהבים להסתכל על דברים מזווית שונות

העניין של שי כרמון ובן קלינגר מסטודיו ו.. בשעונים כאובייקטים מודדי זמן, החל כבר בזמן הלימודים שלהם, במחלקה לעיצוב תעשייתי במכון טכנולוגי חולון. ״החלטנו שיש לנו עוד הרבה לגלות על העולם הזה ולכן נכון לעכשיו, אנחנו מתמקדים בשעונים״, הם מספרים. ״אחרי השעון הראשון שעיצבנו הרגשנו שלא היינו קרובים לממש את הפוטנציאל של האובייקט הזה, וכך גם עכשיו אחרי השעון השני והשלישי. מושג הזמן הוא כל כך יסודי, כל כך בסיסי, ועם זאת כל אחד מתייחס לאלמנט הזה בצורה שונה ומעניק לו משקל אחר, כך שזה כר פורה להתעסקות. במיוחד מעניין אותנו העיסוק עם מנגנון השעון הקלאסי – מנגנון מכני שיוצר תנועה סיבובית פשוטה, אך עם זאת בעלת משמעות רבה. האתגר הוא איך להתערב בתנועה בצורה שתתן ערך מוסף״.

1-Perspective

אחרי שגם לשעונים קודמים גייסו כסף באתרי מימון המונים, בתחילת השבוע השיקו השניים פרויקט שעונים שלישי בקיקסטרטר, והפעם, לא שעון אחד כי אם סדרה של חמישה שעונים שעוסקים בפרספקטיבה. בשעונים החדשים הם ניסו ליצור עולם שמתאר נקודות מבט (פרספקטיבות) שונות. כך, המחוגים מיוצגים על ידי מבנה של קוים ישרים, היוצרים מערכת יחסים שונה בכל שעון. הבסיס דומה בצורתו בכל חמשת השעונים עם שינויים קלים, והמגוון מתבטא במחוגים. ״מערכת יחסים זו משקפת את היחס השונה שלנו לזמן – יש מאורגנים, יש ממוקדים, ויש שאוהבים להסתכל על דברים מזווית שונות.

״הסדרה החדשה היא צאצא לא ישיר של השעונים הקודמים. הן בשעון המניפה והן בשעון הכפיף המחוגים עשויים מוטות ברזל. החומר הזה זמין לנו בסטודיו, ופשוט שיחקנו עם קומפוזיציות שונות שמהן סיננו את חמשת השעונים שיצרו הכי הרבה עניין. בסופו של דבר מטעמים פרקטיים המחוגים עשויים פלסטיק, מאחר שכמות הברזל שהשתמשנו בה מכבידה מדי על המנגנון הקלאסי.

כרמון וקלינגר הקימו את הסטודיו בשנת 2010. לאחר שהשיקו בסוף 2012 באתר קיקסטארטר קמפיין מימון המונים לייצור השעון הכפיף, הם הצליחו לגייס כ-31 אלף דולר. את השעון הזה – שהצגתי בתערוכה אונליין אופליין – אני אוהב במיוחד. יש לו מחוגים ארוכים, דקים ועדינים; הגמישות של הפלדה נותנת להם חיוּת מפתיעה ובסיס הקרמיקה העדין מבליט את ההופעה האלגנטית של הזמן. ״השעון הכפיף ביטא צורה חדשה להתבונן על זמן: המחוגים הארוכים והדקים נותנים לו זרימה שמאזכרת ריקוד – הם עולים ונופלים, מסתובבים ומתגמשים״.

D-Clock-#4

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden