כל מה שחשוב ויפה

הזר והמוכר, האני והאחר. הקדמה

12 יוצרים ישראלים וגרמנים מתחומי האיור, האימג' מייקינג, האנימציה והעיצוב הגרפי נפגשים בטירה עתיקה בטרוייסדורף שבגרמניה. זו לא התחלה של בדיחה אלא מפגש אמיתי שקרה בחודש נובמבר, כשקבוצה של שישה יוצרים ישראלים – מרב סלומון, גלעד סליקטר, רוני לוית, ארז גביש, גיא שגיא וזאב אנגלמאיר (שגם אחראי לתמונה שבראש הפוסט) – כולם מרצים במחלקה לתקשורת חזותית בבצלאל, נפגשו עם שישה מאיירים ואמנים גרמנים, ביוזמה ובחסות של מוזיאון האיור בגרמניה, DIFZ – קרן התרבות ישראל גרמניה, מכון גתה והאקדמיה בצלאל.

הפרויקט, "The Foreign and the Familiar – The Self and the Other", כלל שבוע ימים של עבודה, שיחה, טיול והיכרות זה עם תרבותו של זה, וזה עם עולם היצירה והעשייה של זה. שלושה חדשים לאחר מכן, בחודש פברואר 2014, הם יחזרו ויעשו את אותו הדבר, אבל הפעם בישראל. את תוצאות רשמי המפגשים וההשראה שהם מעוררים, מעבדים האמנים לכדי סדרה אישית של עבודות, שייצאו לאור כספר איור, ויוצגו במסגרת תערוכה במוזיאון האיור בגרמניה, ובגלרית המחלקה לתקשורת חזותית בבצלאל באוקטובר 2014.

במהלך השבוע יתפרסם בפורטפוליו פרויקט מיוחד, שבמהלכו יספרו המשתתפים מבצלאל רשמים, חוויות ואנקדוטות מהנסיעה לגרמניה, מעין יומן מסע אישי בטקסט ובתמונות.  שש נקודות המבט השונות ישלימו זו את זו ויאפשרו גם למי שלא היה חלק מהמשלחת לחוות משהו מחלקו הראשון של פרויקט מיוחד זה.


לקריאה נוספת: מרב סלומון | זאב אנגלמאיר | גלעד סליקטר | רוני לוית | ארז גביש | גיא שגיא

״מפגש בין תרבויות שונות מעורר תמיד שאלות של זהות ושיכות״, מספרת סלומון, שעמדה בראש הקבוצה הישראלית מטעם בצלאל. ״שאלות אלו מתחדדות כשלוקחים בחשבון את המטענים האישיים והלאומיים הקשורים למפגש בין ישראלים לגרמנים. במסגרת המפגש המעמיק והמקיף של יוצרים מישראל וגרמניה התעוררו שאלות הקשורות להיסטוריה המשותפת שחולקות שתי התרבויות; היסטוריה ארוכה, עמוקה וכואבת.

״כוחה של התקשורת החזותית להתעלות מעל פערי התרבות וקשיי השפה ולאפשר שיח רב תרבותי המכיל בתוכו אמביוולנטיות, מורכבות ושונות. במפגש של יוצרים בעלי שיעור קומה, העוסקים גם בחינוך לתרבות וגם בניסוח חזותי של רעיונות, מסרים וייצוגים, אנו פותחים פתח חשוב לתקשורת המתעלה מעבר לסטראוטיפים המוכרים והשגורים. פירות המפגשים הרב–תרבותיים, הדיאלוג שיתפתח, ותוצאותיו החזותיים, יפתחו פתח לניסוח רעיונות חדשים, מתן תוקף מחודש למסרים קיימים, ובמה לקול וויזואלי רענן המציף ונותן מענה לשאלות וסוגיות מורכבות״.

היוזמה לפרויקט החלה בסתיו 2011, כשפרופסור יאנס טילה, מאייר ופרופסור לתקשורת חזותית באוניברסיטת אולדנבורג בגרמניה, פנה למחלקה לתקשורת חזותית בבצלאל, בהצעה לשיתוף פעולה בין בצלאל למוזיאון האיור בגרמניה. המוזיאון בטרויסדורף הוא המוסד היחיד באירופה המחזיק אוסף של איורים אורגינלים של כל גדולי האיור האירופי, ועורך תערוכות איור בהיקף נרחב שמציגות רטרוספקטיבות של המאיירים החשובים בתחום איור ספרי ילדים וספרי איור וספרי אמן למבוגרים.

ב-17 לנובמבר 2013 יצאה המשלחת הישראלית לטרוייסדורף לביקור של שמונה ימים. החלק הראשון של הסדנה התמקד בהכרות זה עם זה ברמה האישית וברמה המקצועית. כמו כן זכו המבקרים מישראל להכיר את אוספיו המרתקים של המוזיאון ולהציץ במעט מעושר אוצרותיו הנדירים, ולהיפגש עם עובדי המוזיאון ועם פרנסי העיר, שקיבלו אותם בזרועות פתוחות.

כעבור שלושה ימים של הכרות התפצלה הקבוצה לשלושה יעדים להתארח בביתם של חברי המשלחת הגרמנית, ולחוות לפרק זמן קצר את שיגרת חייהם בסביבתם הטבעית. זאב אנגלמאיר וגלעד סליקטר נסעו לברלין; רוני לוית, גיא שגיא וארז גביש נסעו להמבורג; ומרב סלומון למונסטר. במהלך שלושת הימים האלו כל אחד מחברי המשלחת נחשף מקרוב לשגרת חייהם ועבודתם של מארחיו, כולל ביקור בחללי העבודה שלהם, פגישה עם בני משפחתם וטיול בעיר מגוריהם.

כעבור שלושה ימים חזרו והתקבצו חברי הקבוצה בטרוייסדורף, לשלב השלישי של הסדנה. בשלב הזה הם התפנו לעבד את החוויות והרשמים שצברו במהלך הימים האחרונים בגרמניה. לרשותם עמד חדר עבודה מרווח ומואר, שכלל חומרי ציור מגוונים, וכל אחד ממשתתפי הסדנה מצא לו את הפינה שלו לברר ולהרהר מה הפרויקט שהוא רוצה לעשות. חשוב לציין כי בשלב זה, שלב ההתנסות וצבירת הרשמים הסתיים רק בחלקו, מאחר והקבוצה הגרמנית עדיין לא ביקרה בארץ.

לכן, כפי שמספרת סלומון, העבודה התמקדה יותר בתיעוד ויזואלי של רשמי הביקור בגרמניה והתחלה של בירור חזותי של כיוונים, רעיונות ותימות לעבודה העתידית. ״את הרעיונות והמחשבות הצגנו לכלל מליאת הפרויקט בסופו של היום האחרון לסדנה. עם צאתנו לגרמניה פתחנו בלוג, בשיתוף עם המשלחת הגרמנית, שתיפקד כעוד פלטפורמה תיעודית של הפרויקט בזמן אמת. את הבלוג אנו ממשיכים להזין בחומרים מתוך הפרויקטים המתהווים ובהמשך כיומן מסע של ביקור הגומלין בארץ״.

ב-23/2/2014 תנחת בישראל המשלחת הגרמנית ותהיה אורחת של האקדמיה בצלאל, בירושלים. בתוכנית הביקור שילוב של עבודה משותפת וקידום הפרויקט המשותף, ביקור והרצאה של האורחים מגרמניה על עבודתם בפני הסטודנטים והמרצים במחלקה לתקשורת חזותית בבצלאל, סיור ביד ושם, בירושלים, בנגב, ובתל-אביב. בהמשך לביקור בישראל יעמדו לכל חברי הפרויקט מספר חודשים לפיתוח וביצוע של פרויקט חזותי שיוצג באוקטובר 2014, בתערוכה במוזיאון ובבצלאל, וייצא לאור כחלק מספר הפרויקט. את התעוכה תאצור ד״ר מריה לנצמן, האוצרת והמנהלת של המוזיאון. את הספר יעצב ויערוך גיא שגיא, חבר המשלחת הישראלית לפרויקט.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

תגובה אחת

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden