כל מה שחשוב ויפה

הבניין הוא חלק מהסיפור ועבודת התיכנון מתייחסת אליו. זה לא חלל ניטראלי וגם לא כיוונו לשם

בחודש שעבר נחנך בבאר שבע מוזיאון חדש: המוזיאון לתרבות האסלאם ועמי המזרח – חלק ממוזיאון הנגב השוכן בגן במרכז העיר – שנמצא במבנה המסגד העות׳מאני העתיק בעיר, ועמד עד לאחרונה במוקד מחלוקת משפטית עד שבג״ץ פסק שהמקום ישמש כמוזיאון. המחלוקת על ייעוד המבנה תוארה בכתבה שפורסמה בגלריה.

ד״ר דליה מנור, מנהלת המוזיאון, אמרה לרגל הפתיחה ש״בתקופה לא פשוטה היום בארץ, שליחותו של המוזיאון לטוות חוטים מקשרים בין תרבויות ולהציג את הצד היפה והנעלה של תרבות האסלאם נעשית חשובה במיוחד. לכן פתיחת המוזיאון היא רק התחלה: בכוונתנו להושיט יד לקהילות הבדואים בנגב ולמוסלמים ברחבי הארץ ולהזמין אותם להשתתף איתנו בפיתוחו של המוזיאון״.

האדריכלית יעל בן ארויה, ממשרד האדריכלים שילה בן ארויה שתכנן את המוזיאון, מספרת על תהליך העבודה, על ההזדמנות להנגיש את תרבות האסלאם בתקופה מורכבת, ומנסה לענות על שאלות כמו איפה עובר הקו בין מבנה לבין התפקיד שלו, ואיך אפשר לשלב בין העכשווי למה שנתפס בעינינו כתרבות והיסטוריה של האיסלם ועמי המזרח.

כל הצילומים: עמית גירון

כל הצילומים: עמית גירון

Yuval:

הי יעל

Yael:

הי יובל, מה שלומך?

Yuval:

לא רע בכלל. ואצלך?

Yael:

בסדר גמור.

Yuval:

מעולה. בואי תספרי קצת על עצמך לטובת מי שלא מכיר – מה למדת, איפה, מתי, מה עשית מאז וכן הלאה, ואז נעבור למוזיאון החדש

Yael:

שמי יעל בן ארויה, אני בוגרת קופר יוניון באדריכלות. למדתי שנתיים בפרסון ועברתי לקופר אל תוך שנה שניה. חייתי במנהטן כעשר שנים, נשאבתי חזק אל תוך הלימודים, ולאחר מכן עבודה במשרד כשכירה, עבדתי על קמפוס תיכנון של בית ספר באירוינגטון, למדתי את המקצוע כמו שהאמריקאים יודעים. וכאן אני בשותפות עם בן זוגי יורם שילה, אדריכל. בהרבה מהפרויקטים אנחנו מתערבים במבנים קיימים, בנייני משרדים, שימור של מוזיאון יהדות איטליה בירושלים ויש עוד.

Yuval:

כמה זמן את כבר עוסקת באדריכלות?

Yael:

כבר 15 שנה

Yuval:

יפה! בואי נעבור אם כך לפרויקט האחרון – המוזיאון לתרבות האסלאם בבאר שבע. איך קיבלתם את הפרויקט?

Yael:

הקשר נוצר דרך האמנית סיגלית לנדאו. ליווינו אותה בפרויקטים שלה מאז 2007, והיא, שהציגה במוזיאון הנגב, קישרה אותנו עם ד״ר דליה מנור שבנתה צוות שיחד יבצע את המשימה.

Yuval:

עכשיו אני סקרן. מה זה אומר ליוונו אותה בפרויקטים שלה מאז 2007???

Yael:

כשהיא הציגה ב-KW בברלין, היא עבדה על התערוכה מכאן והייתה צריכה להתכונן. זה לא היה אותו מצב כמו שהיא הציגה בביתן הלנה רובינשטיין ונכנסה פנימה לשבועות ועבדה פיסית במקום. הפעם היא נדרשה להבין את החלל ואת התצוגה וכל ההתהלכות במקום מבעוד מועד, ואנו סייענו לה בתיכנון התערוכה – שזה תפיסה אחרת – וגם בתכנון של הבסיסים של הפסלים. המוצגים הענקיים צריכים בסופו של דבר לעמוד, אלו עבודות גדולות וכבדות, ואי אפשר היה לחבר אותן לרצפה. משם המשכנו ללוות אותה לביאנלה בוונציה

Yuval:

מגניב! אשמח לשמוע יותר בהזדמנות, זה לא הדבר הראשון שעולה לראש – החיבור בין אדריכלים לתערוכות אמנות. אבל נמשיך עם באר שבע – מה התבקשתם לעשות כשקיבלתם את הפרויקט? כי קראתי את הכתבה שהתפרסמה בהארץ והבנתי שהיה (או עדין יש) ויכוח על המקום, למה הוא אמור לשמש, או את מי הוא אמור לשמש

המוזיאון לתרבות האסלאם ועמי המזרח צילום עמית גירון2 המוזיאון לתרבות האסלאם ועמי המזרח צילום עמית גירון3

Yael:

פסיקה של בית המשפט העליון קבעה ב-2011 שמבנה המסגד יוסב למוזיאון לתרבות האסלאם ועמי המזרח. אנחנו התבקשנו שהבניין יעמוד בסטנדרטים של מוזיאון ולתכנן שתי תערוכות: בחצר תערוכת קבע של ממצאים ארכיאולוגים ובפנים המבנה תערוכת שטיחים.

הפרויקט הזה חשוב לנו מאוד, השקענו המון מחשבה על הנושאים שנמצאים בסדר היום. אנחנו בעלי מקצוע שנותנים שירות מקצועי ללקוחות שלנו ואנו מודעים לסוגיות הפוליטיות והחברתיות. ההחלטה על ההסבה של הבניין למוזיאון היא של בית המשפט העליון. אנחנו מברכים על מזלנו הטוב ועל כך שניתנה לנו ההזדמנות לתרום לקהילה הישראלית ולהנגיש את התרבות האסלאמית בצורה מרגשת ומכובדת.

Yuval:

כמה זמן לקחה סך הכל העבודה? איך בכלל מתחילים? ומה את יכולה לספר על התהליך?

Yael:

ההתחלה הייתה לפני שנתיים. היה לנו חשוב לתת נוכחות לאופי המיוחד של מבנה המסגד ולחזק את הקשר בין האוביקטים המוצגים בתערוכה לבין המונומנטליות של הבניין.

Yuval:

את יכולה לפרט קצת יותר? לתת דוגמאות

Yael:

חשבנו על הקהל שנכנס בפעם הראשונה ועל איך לגרום למבקרים להתרגש ולגלות סוד. החלל הוא ריבועי, הכניסה מהמרכז, ויש לבניין עצמו נוקשות גדולה ועוצמה שמשולבות יחד. בתכנון התערוכה רצינו ליצור חוויה של פתיחות ואווירה רכה. התצוגה המוזיאלית מאורגנת על משטחים צפים נמוכים המאפשרים לבניין להיות נוכח כל הזמן. אפשר לומר שניסינו להראות כאילו את המינימום, להשאיר את המבט האחד המאחד, הקוהרנטי והרציף עם הבניין.

המוזיאון לתרבות האסלאם ועמי המזרח צילום עמית גירון4 המוזיאון לתרבות האסלאם ועמי המזרח צילום עמית גירון6 המוזיאון לתרבות האסלאם ועמי המזרח צילום עמית גירון5

Yuval:

איפה עובר אצלך הגבול, או הקו, בין הבנין לבין מה שמוצג בו? בין מבנה לבין התפקיד שלו לשמש כחלל תצוגה ולשרת את המוצגים? אפשר במקרה הזה לדבר בכלל על ניטראליות של מבנה?

Yael:

הבניין הוא חלק מהסיפור ועבודת התיכנון מתייחסת אליו. זה לא חלל ניטראלי וגם לא כיוונו לשם. אם אני מחפה בניין משרדים בפתח תקווה בלב שכונת מוסכים עם 17,000 מטר אורך של אלומיניום משוך בעבור אותו סילואט שיבוא ויתלבש על הבניין הקיים, זה כן יתן חזית חדשה ומעודכנת אבל יחד עם זאת מבחינת שפה ידבר עם יתר החומרים שקיימים בשכונה. נקיטת עמדה באדריכלות מאפשרת לך לפעול ולנהל דיון

Yuval:

אז אולי השאלה היא אחרת – הבניין אכן לא ניטראלי, והשאלה גם מבחינת האדריכלות וגם מבחינת האוצרות – איך אפשר להימנע מהמבט האוריינטליסטי, איך אפשר לשלב בין העכשווי למה שנתפס בעינינו כתרבות והיסטוריה של האיסלם ועמי המזרח

Yael:

יהיה לי קשה להתייחס לשאלה שלך. אנחנו כיוונו למקום גבוה מבחינת תצוגה ואיך מספרים את הסיפור של האסלאם מתוך כבוד גדול לתרבות.

Yuval:

מה אם כך ייחשב מבחינתך כהצלחה של התוצאה הסופית? מספר מבקרים? התקבלות על ידי האוכלוסיה המקומית? הערכה של הקהל המקצועי? כל התשובות נכונות?

Yael:

אני חושבת שהגיע הזמן לשלום במזרח התיכון

Yuval:

לא הבנתי את התשובה…

Yael:

משמח אותי לשמוע על ההתרגשות של אנשים מן התערוכה, ואני חושבת שאם התערוכה תגרום למבקרים לפתוח ספר היסטוריה ותייצר אצלהם מבט סקרן אז היה שווה

Yuval:

מקבל. משהו חשוב נוסף להגיד לפני שמסיימים?

Yael:

אני מודה לך על ההזדמנות ושמחה ששאלת, ושנה טובה

Yuval:

בכיף, ושנה טובה בחזרה!

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden