כל מה שחשוב ויפה

שלג מיונז

פורטפוליו News: שלג מיונז, תערוכת יחיד של אנג׳ליקה שר, תיפתח ב-15/10 בגלריה ע״ש מורל דרפלר במרכז האקדמי ויצו חיפה. אוצרת: חנה שביב.

אנג'ליקה שר 3 ללא כותרת

בסדרת הפורטרטים המוצגת בתערוכה, עוסקת שר בקרע ההגירה, בתחושת זמן ומקום משובשים ובעולם הילדות. שר עלתה ארצה מליטא בגיל 21. שבר ההגירה, השינויים התרבותיים והחברתיים הם מקור הכוח שלה. בעבודותיה היא שואבת משתי תרבויות, מזו הנקראת ״חבר העמים״ והישראלית. היא מערבבת ביניהן ויוצרת תיאטרון קסום, בעל גבולות פרומים של אז ועכשיו, פה ושם.

בצילום מבויים, פורמליסטי, השואב מהאמנות הקלאסית, בעיקר מהפורטרטים של קאראווג׳יו וולסקז, היא מציגה בני משפחה, ילדים ומעגל חברים קרוב. שר מקפיאה את הזמן. רגע הצילום שלה מתארך ומכוון לנצח. מצולמיה הופכים לאיקונות הגדולים מרגע הצילום. הזמן שהוקפא, מוות, דאגה, יופי ופיתוי מתערבבים ומעיקים. בעזרת פלטה של צבעים כהים ומלנכוליים אנו חשים באיום מבשר רע. הצבע, מבטי האנשים, הבימוי, והקומפוזיציה הופכים את מה שנוכח וקיים בצילום להעדר, לחוסר, היוצר בנו תחושה של מתח ואי נוחות.

אנג'ליקה שר 2 ללא כותרת

בתערוכה מוצגים בני משפחה שנולדו שם, וילדיה שנולדו כאן. היא רוצה לשמר את עקבות התרבות הרוסית ולבנות את זו הישראלית על שורשיה של הקודמת. בצילומים, היא מלבישה את מקורביה בסימנים של מה שהיה. למשל, אבי בעלה ובניו. הוא לבוש בצווארון פרווה גדול שהביא עמו מרוסיה. יושב במרכז התמונה, אצבעותיו העדויות טבעות זהב מונחות על מקל הליכה ההופך בתמונה לאביזר פטריארכלי של שליטה וכוח. שני בניו כמו צומחים ממנו, לבושים בז׳קטים ומטפחות צוואר צבעוניות.

ברקע וילון או מסך של במה. מבנה התמונה הסימטרי, הקלאסי, הצבעים הכהים והקודרים חסרי החמימות, האור והחושך, הזמן החמקמק, יוצרים  תמונה מהפנטת. האם זו המאפיה הרוסית? משפחה חמה? משפחה קרה? תמונותיה של שר בורחות מהגדרה חד ממדית ומאתגרות ניסיון של קיטלוג והגדרה.

שר מתבוננת בדאגה בילדיה ההולכים וגדלים. ההתבגרות המהירה, העול הרגשי, המתחים החברתיים החדשים מטרידים אותה. היא מתארת את הילדים  כמבוגרים קטנים  הנולדים לעולם מעיק ממנו עליהם ללמוד ולהשתחרר. גם בתמונות אלו, הצבעים המוטים, הכהים והמלנכוליים, פניהם הרציניות של הילדים, אי הנוחות שמשדרת שפת הגוף שלהם, משדרים מסרים סותרים הנעים בין פיתוי, עצב, מתח ואי נוחות כללית. הם נענים למבטי הצלמת אך גם מסתייגים ממנה.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden