כל מה שחשוב ויפה

העולם בשחור-לבן

פורטפוליו News: תערוכת יחיד לעפר רותם, זוכה פרס שיף לאמנות פיגורטיבית־ריאליסטית, תיפתח ב-23.6 במוזיאון תל אביב. אוצר: ד״ר דורון לוריא

עפר רותם, דרזדן, 2008
תערוכת היחיד של עפר רותם, זוכה פרס שיף לאמנות פיגורטיבית ריאליסטית לשנת 2015, תיפתח במוזיאון תל אביב ב-23.6. הנושאים העיקריים בתערוכה שאצר דורון לוריא, יוצרים לכאורה מפגש ניגודים: מצד אחד, המרחבים שבהם האדם הוא חלק ממסה עירונית ענקית. תחנות רכבת בגרמניה, דוממות וכמעט ריקות מאדם, אשר האלמנטים הבולטים בהן הם משטר וסדר, ניקיון ופונקציונאליות וסדרת הרחובות התל אביביים, המציגים את העיר הסואנת ושוקקת. מן הצד השני מוצגת סדרת ציורי יער וצמחייה, בהם שולטים טבע פראי ואי-סדר.

עפר רותם, יער מיור 5 , 2013
אולם ציורי השחור-לבן של רותם מתקיימים בשני עולמות מקבילים – למאריך להתבונן בציורים הם מתגלים כצופני סודות ועמוסי הפתעה. הדימוי הכללי נראה לכאורה ריאליסטי טהור, אבל מבט מעמיק יותר מגלה בציורים עולם תת קרקעי של פיות, גמדים, שדים ומפלצות מוזרות, הנחבאים בין הצללים או בין השיחים והעשבים. רותם משלב בציוריו דימויים מהדמיון שלו ומפעיל את דמיונם של הצופים.

בציורים המתרכזים בארכיטקטורה ובנוף אורבני המבט לעולם אינו רק תיעודי: תחנות הרכבת שלו דרמטיות, בציורים גדולי מידות ומפורטים להשתאות, הן רשומות על רציפיהן, שעוניהן ובעיקר תקרות וחלונות זכוכית – בהם משתקף האור בקרניים מתעתעות. הציורים כה מפורטים ומדויקים עד כי נדמה שמדובר בתצלומים. רותם מרבה להתבונן בהשתקפויות בזגוגיות – חלונות ראווה או בניינים – ועושה זאת בצורה עמלנית וקדחתנית ובמנעד רחב מאוד של גוונים ותתי גוון של אפור ולבן. הוא יוצר עיבוד מורכב של תמונה מצולמת ובעזרת עיפרון גרפיט מפעיל מבט אחר על הדברים.

רותם נולד בישראל, 1953, בוגר בצלאל 1981, התגורר ועבד בארה״ב בין השנים 1982-2010 ומאז 2010 בישראל. הציג בתערוכות יחיד וקבוצתיות בארה״ב ובישראל ועבודותיו נמצאות באוספים פרטיים וציבוריים.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden