כל מה שחשוב ויפה

סיכום 2016: הכתבות הנקראות ביותר בפורטפוליו

תערוכות הבוגרים בבצלאל, בשנקר, בוויצו חיפה וברויאל קולג׳ בלונדון; הקליפ ל״מעגלים״ של ג׳יין בורדו והביאנלה לקרמיקה במוזיאון ארץ ישראל; המשרדים של open, הסלון של קרן בר גיל והתערוכות במלון יערות הכרמל: אלה היו הכתבות הנקראות של 2016 במגזין פורטפוליו

עובדיה בנישו לג׳ייין בורדו

1. מרחב של שאון חסר חיים מסביב לשעון

פחות משנה לאחר שעובדיה בנישו סיים את לימודיו במסלול איור במחלקה לתקשורת חזותית בשנקר, הוא כבר היה המעצב הראשי של קליפ האנימציה הנפלא לשיר ״מעגלים״ של להקת ג׳יין בורדו, שצבר בחודש אפריל מיליוני צפיות תוך ימים ספורים. ״כמאייר זה הרגיש לי הכי טבעי שיש״, הוא סיפר במיוחד לפורטפוליו על תהליך העבודה, על ההשראה ממכונות הארקייד של שנות ה־80, ועל ההחלטה שהקו העיצובי יהיה מבוסס על פשטות, נאיביות, תמימות ולאו דווקא ילדותיות.

מתוך מיתוג תערוכת בוגרי 2016, ויצו חיפה. עיצוב: גל בן דוד

2. לא סטודנט: בוגר, מעצב, קולגה וחבר

בחודש יוני הודיע ראש המחלקה לתקשורת חזותית בוויצו חיפה, ירון שין, לסטודנטים שמסיימים את הלימודים, שהפורמט המוכר של הגשות סוף השנה לא יתקיים ובמקומו יגיעו כ־30 מבוגרי המחלקה לאורך השנים לשיחה בגובה עיניים בין מעצב בוגר לקולגה מקצועית. ״אני לא מוצא שום סיבה הגיונית שסטודנטים יעמדו רועדים מפחד מפני מבקר אימתני כזה או אחר, יגיעו לדמעות של תיסכול ולעיתים להתמוטטות בעקבות ביקורת קטלנית״, הוא אמר לפורטפוליו, ״וכל זה למרות שהעבודה שלהם זכתה לכל הדרך והתהליך לגיבוי וליווי מצוות המרצים של המוסד״.

תמר לב, המחלקה לתקשורת חזותית, בצלאל

3. בוגרים 2016: המחלקות לתקשורת חזותית, בצלאל ושנקר

בהמשך לשנים קודמות, גם השנה תערוכת הבוגרים של המחלקה לתקשורת חזותית בבצלאל הייתה אחת התערוכות הבודדות שהתייחסו לתערוכת הבוגרים קודם כל כתערוכה עם שיקולים אוצרותיים מובהקים. את הקצה ההפוך של התפיסה לגבי הצגת פרויקטי גמר אפשר היה למצוא במחלקה לתקשורת חזותית בשנקר. תחת הכותרת ״הגשות פתוחות״ הוצגו רק פרויקטי הגמר של הסטודנטים, כפי שאלו בחרו להציג אותם. כחלק מסקירת תערוכות הבוגרים של 2016 בחודש יולי בחרנו את פרויקט הגמר המוצלחים ביותר בשתי המחלקות.

ג׳קרנדה קורי מתוך הביאלה לקרמיקה במוזיאון ארץ ישראל

4. רטוב, שרוף, חי, צומח, דומם

הביאנלה לקרמיקה במוזיאון ארץ ישראל, שנפתחה בחודש אוגוסט, יצאה מהחומר לשיטוט בעולם של פנטזיה ודמיון חופשי, בין עבודות מיצב בעלות נוכחות מרשימה לבין פיסול עדין ורישומים מרומזים, בין הרהורים על קרמיקה והתמסרות לחושניות של החומר. האוצר ערן ארליך קיבץ עבודות של 73 יוצרים, ובראיון לפורטפוליו הוא הציע להשתחרר מההבחנה בין קראפט לאמנות ולהתייחס אל החומר כמרחב מטאפורי.

סיון קדרון, Pollen

5. RCA 2016: הישראלים // סיון קדרון

בחודש יוני התקיימה תערוכת סוף השנה של בוגרי הרויאל קולג׳ בלונדון. בתערוכה שנמשכה שבוע אחד בלבד הציגו גם שמונה בוגרים ישראלים, שסיפרו לנגה שמשון על פרויקט הגמר שלהם, על תקופת הלימודים ועל התכניות לעתיד בפרויקט מיוחד שפורסם בפורטפוליו. סיון קדרון, בת 32, שסיימה במסלול אנימציה עם פרויקט הגמר שלה, MINE, הייתה אחת מהם.

אינה פבזנר, המחלקה לעיצוב טקסטיל, שנקר. צילום: אחיקם בן יוסף

6. בוגרים 2016: המחלקה לעיצוב תעשייתי, בצלאל; המחלקה לעיצוב טקסטיל, שנקר

המגוון הרחב של עבודות מחקריות לצד עיצוב מוצר מעשי, ועבודות דיגיטליות לצד עבודות קראפט, יצר במחלקה לעיצוב תעשייתי בבצלאל תערוכה שנעים היה להסתובב בה ושביטאה את העומק והעושר של הבוגרים הטריים. תערוכת הבוגרים של המחלקה לעיצוב טקסטיל בשנקר הייתה מגוונת ורב־גונית, והציגה עושר צורני, חומרי, חושני וצבעוני שקשה להתחרות בו, בין העיצוב האקספרימנטלי לעיצוב המסחרי וכל מה שביניהם. כחלק מסקירת תערוכות הבוגרים של 2016 בחודש יולי בחרנו את פרויקט הגמר המוצלחים ביותר בשתי המחלקות.

משרדי Open. צילום: בועז לביא

7. בלי המגלשה של גוגל

חודש לאחר שהמשרדים של פירמת המיתוג Open זכו בתחרות העיצוב הבינלאומית WIN, סיפר לפורטפוליו האדריכל דן טרוים, שהפך את החלל ממוסך של 600 מ״ר למקום שמעודד יצירתיות, שאין בעיצוב שום גימיקים או ״מגניבות לשם מגניבות״; וכמו בתאילנדית החדשה בהר סיני, שגם על העיצוב שלה הוא אחראי, ״כשהכל ברור אז התחושות יוצאות מדויקות״.

מיכל פרגו. צילום: מתן אשכנזי

8. RCA 2016: הישראלים // מיכל פרגו

בחודש יוני התקיימה תערוכת סוף השנה של בוגרי הרויאל קולג׳ בלונדון. בתערוכה שנמשכה שבוע אחד בלבד הציגו גם שמונה בוגרים ישראלים, שסיפרו לנגה שמשון על פרויקט הגמר שלהם, על תקופת הלימודים ועל התכניות לעתיד בפרויקט מיוחד שפורסם בפורטפוליו. מיכל פרגו, בת 31, שסיימה במסלול קרמיקה וזכוכית עם פרויקט הגמר שלה, Post Fossil, הייתה אחת מהם.

מתיאס יונג מתוך סלון אביב של קרן בר גיל

9. אמנות במגרש הביתי

ביתה של קרן בר גיל תוכנן מראש כך שיתאים לתליית תערוכות ולאירוח אירועי אמנות, המשתלבים בחיי היומיום – עם הילדים, ארוחות משפחתיות, בעלי חיים ועבודה. ב״סלון אביב״ שהתקיים בחודש מאי השתתפו כ־30 אמנים וכמעט 200 עבודות הוצגו למכירה. המפגש עם עבודות אמנות במרחב הביתי העניק להן הקשר אפקטיבי ומפתה.

אמנות ביערות הכרמל. צילום: גיא יחיאלי

10. התמונה המתאימה לספא

תערוכת האמנות שאצר שרון תובל במלון יערות הכרמל בחודש מרץ הייתה צעד ראשון במיזם שכלל בהמשך גם תוכנית רזידנסי לאמנים שמוזמנים לשהות במלון. בין העבודות שנבחרו לתערוכה יש גם כאלה שעוררו תגובות בלתי צפויות בקרב קהל האורחים.


וגם: אלו היו הידיעות הנקראות ביותר בפורטפוליו בשנת 2016

  1. 1. פיקאסו מגיע למוזיאון ישראל בירושלים
  2. 2. תערוכות הבוגרים של 2016
  3. 3. שבוע האיור 2016 יוצא לדרך
  4. 4. סינדרום סינדרלה: מסע בעקבות הסטילטו בגלריית החווה בחולון
  5. 5. רטוב־שרוף: הביאנלה ה־8 לקרמיקה ישראלית
  6. 6. ״רועי רוזן: תערוכה קבוצתית״ במוזיאון תל אביב
  7. 7. קול קורא להגשת הצעות לביאנלה השלישית לנייר
  8. 8. אות מאיראן במוזיאון לאמנות האסלאם בירושלים
  9. 9. ביצת קולומבוס של מרתה ריגר בגלריה עינגא
  10. 10. אמני הדור החדש בבית טיכו

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden