כל מה שחשוב ויפה
צילומים: H&M Home

הקרב על הבית

בשבוע שעבר נפתחו בישראל שני הסניפים הראשונים של H&M Home. ראשת מחלקת העיצוב של החברה, אוולינה קרבייב סודרברג, מספרת ש״הכניסה לבית היא חלק מטרנד גדול יותר שמתמקד באדם: זה כבר לא רק מה סגנון הלבוש שלך אלא גם לאן אתה נוסע, מה אתה אוכל, מי החברים שלך ואיך נראה הבית שלך״

״הגיע הזמן להחדיר אופנה לבית״, הכריזה חברת H&M בשנת 2008, כשהודיעה על כוונתה להוציא לראשונה בתולדותיה קולקציה של פריטי טקסטיל לבית. והיא לא הייתה לבד: באותה שנה הציגה חברת דיזל קו מוצרי טקסטיל ביתיים, וארבע שנים קודם לכן השיקה זארה את ״זארה הום״. ההיגיון הכלכלי היה ברור: התרחבות לתחומים נוספים בתקופה שבה המצב הכלכלי אינו מאפשר לקפוא על השמרים, וניצול הידע הטכני והעיצובי שנמצא בכל חברה. ״זה באמת היה צעד טבעי. אנחנו תמיד מחפשים דרכים להפתיע את הלקוחות שלנו״, מספרת בריאיון טלפוני אוולינה קרבייב סודרברג, ראשת מחלקת העיצוב של H&M Home.

שני הסניפים הראשונים של המותג נפתחו בשבוע שעבר בחנות H&M החדשה בקניון ראשונים בראשון לציון ובקניון עזריאלי בתל אביב, ויציגו מגוון רחב של פריטי טקסטיל ודקורציה מעוצבים לחללים שונים בבית. ״כשפתחנו את החנויות הראשונות שלנו התמקדנו רק בטקסטיל. היה לנו ניסיון בזה, והרגשנו שזה משהו טבעי. לפני חמש שנים התרחבנו והתחלנו לעבוד עם חומרים נוספים כמו מתכת, זכוכית ועץ. זה לא מקרי שהכניסה לבית התרחשה במקביל בחברות נוספות, זה חלק מטרנד גדול יותר שמתמקד באדם: זה כבר לא רק מה סגנון הלבוש שלך אלא גם לאן אתה נוסע, מה אתה אוכל, מי החברים שלך ואיך נראה הבית שלך״.

וזה גם העידן של העיצוב.

״לגמרי, בכל תחום. בגלל השפע חשוב להפגין נאמנות לעצמך, גם מהצד של הלקוח וגם מהצד שלנו. כך, למרות התחרות, אנחנו דבקים בערכים שלנו: אנחנו רוצים לעשות את המוצרים הכי טובים במחיר הכי נגיש, בדרך בת קיימא, לקחת אחריות על מה שאנחנו מייצרים״.

קרבייב סודרברג (53) החלה לעבוד ב־H&M בשנת 1986 בתחום הייעוץ הקריאייטיבי והטרנדים, ומילאה בחברה תפקידים שונים כמעצבת עד שמונתה לפני עשור לעמוד בראש מחלקת העיצוב של H&M Home. האסטרטגיה של H&M מבוססת על גישה צעירה ועכשווית, שפונה לטעמים וסגנונות שונים. המחיר משחק גם הוא תפקיד, כמובן. מדובר במה שמכונה ״אופנה מהירה״, שמאפשרת לנו להחליף פריטי לבוש בקלות בזכות המחיר הנמוך עד כדי גיחוך של הפריטים. H&M Home פועלת באותו אופן, והמשמעות היא שאפשר להחליף בקלות מצעים, כיסויים לכריות או כלי מטבח, בלי לחשוב פעמיים ובלי להשקיע מחשבה בהיבטים הסביבתיים והחברתיים של הפרקטיקה.

״אנחנו רוצים להראות לאנשים שזה לא חייב להיות יקר ולא חייבים לערוך שינוי דרמטי כדי לשנות את הבית״, אמרה אז קרבייב סודרברג. ואמנם, מי שביקר באחד מ־218 סניפי הרשת בעולם, היה יכול לגלות מנעד רחב של פריטים המכוונים לקהל הגלובלי. ״מאז שפתחנו את הסניפים הראשונים שלנו התרחבנו מאוד, אבל גילינו שאין הרבה הבדלים בטעם בין המדינות השונות שאנחנו פועלים בהן״, היא מאשרת. ״העולם נהיה קטן יותר, הכל מאוד נגיש ובקליק אחד את יכולה לגלות מה טרנדי. מה שאנחנו מציעים מוערך על ידי הלקוחות שלנו בכל מקום. הכיסויים לכריות והמצעים מאוד פופולריים, לא משנה באיזו מדינה״.

הביצה והתרנגולת

קולקציית אביב קיץ 2017, שתגיע לישראל, נקראת ״הרמוניה ואקזוטיות״, והיא נוצרה בהשראת חמשת האלמנטים של הטבע: אוויר, רוח, אש, אדמה ומים. ״מקור ההשראה העיקרי של הקולקציה הוא הארצות הטרופיות. זו מגמה לוהטת המתפרצת בצבעים ובביטויים עזים, לצד המגמה החזקה של תחושת השלמות והרוגע עם עיטורים בעלי נגיעה פילוסופית בהשפעה יפנית וסגנון סקנדינבי״, אומרת קרבייב סודרברג. ההרמוניה מתבטאת בגוונים חמים ניטרליים, ״ורוד מאובק וירוק שנותנים את הטון״, בחומרים טבעיים כמו עץ, זכוכית וקש קלוע, עם גרפיקות עדינות, הדפסים אווריריים וצורות מעוגלות. האקזוטיות, לעומת זאת, באה לידי ביטוי בצבעים חיים עם דגש על גוני צהוב, ירוקים עזים ומגוון רחב של כחולים, ובהשפעות של מלאכת יד בשילוב ציפורים ועלים באווירה טרופית.

האם מחלקת הבית ממשיכה את הקו של האופנה או שיש לה חיים משלה?

״אנחנו משתפים פעולה בכל הקשור לטרנדים של אופנה או צבע, אנחנו יודעים למה החברה מכוונת ומה הולך לקרות בחנויות האופנה, ואם אנחנו רואים משהו שיתאים לעיצוב פנים נאמץ אותו. אחרי הכל, בשני התחומים יש דגש על טקסטיל וצבע, ושניהם משפיעים זה על זה עד שלפעמים לא יודעים איפה טרנד כלשהו הופיע קודם. לדוגמה, הטרנד הפרחוני – האם האופנה קיבלה השראה משטיחי הקיר והטפטים, והפכה את הפרחים לאופנתיים, או שמה שאנחנו רואים בעיצוב לבית מאמץ את מה שקורה בעולם האופנה? מצד שני, לא כל טרנד שמתאים לאופנה מתאים לבית. לדוגמה, הטרנד הספורטיבי מיועד לגוף, לא לספה, כך שזה יכול להיות נחמד אם יהיה לנו את אותו הקו, אם אנחנו מזהים טרנדים שאנחנו יכולים לאמץ לתחום הפעילות שלנו, אבל זה לא משהו שאנחנו מחויבים לו״.

מה תהליך העבודה של קולקציה?

״אני תמיד אומרת שלהיות מעצב זה לא תפקיד, זה סגנון חיים. צריך להיות סקרן ופתוח להשפעה ממקורות שונים. אנחנו צוות גדול שמונה 23 מעצבים ממדינות שונות, בעלי כישורים ורקעים שונים. אנחנו נוסעים הרבה, מסתכלים כל הזמן החוצה, והכל מגיע בסוף לשולחן העבודה שלנו״.

יש לכם לקוח פוטנציאלי בראש? הלקוחות שלך הם האנשים שכבר קנו חולצה או חצאית, או שיש גם לקוחות שלא בהכרח יקנו בגד של H&M?

״כמובן שיש לנו לקוחות נאמנים שמעריכים את שני התחומים ויקנו גם בגד וגם פריט לבית. אבל יש גם קהל טיפה מבוגר יותר של אנשים בגילי 30 ו־40, שרק מתחילים לבנות את הבית שלהם. בשנות ה־20 הבית הוא לא העדיפות הראשונה שלך. באופן כללי הקהל שלנו מורכב מלקוחות שמעריכים את המוצר שלנו ואת מה שאנחנו מציעים, שזה תמורה לכסף. אנחנו לגמרי פונים לקהל הרחב, אין לנו קהל יעד ספציפי שאוהב סגנון מסוים. לא משנה מה הטעם שלך, אתה צריך להיות מסוגל למצוא משהו שתאהב בקולקציה שלנו. אנחנו לא אומרים ׳זה הלקוח שלנו, הוא בטווח הגילים הזה, אליו אנחנו פונים׳. זה קשור למי אתה, מה אתה עושה ומה אתה אוהב״.

כלומר, אפשר לשלב הכל, וכל עוד אתה אוהב את זה – זה בסדר?

״לגמרי, זה הכי חשוב: תהיה נאמן ללב שלך ולטעם שלך, תקיף את עצמך בדברים שאתה אוהב. הבית הוא עניין לגמרי אישי: זה המקום שבו אתה צריך להיות מסוגל לעשות מה שאתה רוצה״.

ולא משנה מה אתה אוהב, תמצא את זה ב־H&M Home?

״כן״, היא צוחקת. ״ואם אתה לא יודע מה אתה אוהב, אני מקווה שתוכל להבין את זה אצלנו״.

פורסם לראשונה במגזין את

*כוכבית מייצגת שדות חובה

פורטפוליו באינסטגרם

עקבו אחרינו
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden