כל מה שחשוב ויפה

סיכום 2017: הכתבות הנקראות ביותר בפורטפוליו

לואיז בורז׳ואה בתל אביב, מותג חדש של H&M בלונדון, חוויית משתמש בדיזנגוף סנטר, תערוכות בוגרים, גולן טאוב בפריז, איי וויווי בירושלים, ארז גביש בבצלאל, נעליים או אופנה בניו יורק, פרפורמנס משתלט על גלריה שלוש ומפעל זמני־קבוע בירושלים: הכתבות הנקראות של 2017 במגזין פורטפוליו

זוג עכבישים מתוך התערוכה של לואיז בורז׳ואה במוזיאון תל אביב (צילום: מ״ל)

1. ״בחיים האמיתיים אני מזדהה עם הקורבן, באמנות שלי אני הרוצחת״: לואיז בורז׳ואה במוזיאון תל אביב

חגית פלג רותם • 7.9.2017

שניים – תערוכת היחיד המטלטלת של לואיז בורז׳ואה, שעדיין מוצגת במוזיאון תל אביב – מצליחה ללכוד את עולמה המורכב והאכזרי של האמנית, שעברה את כל המאה ה־20 והותירה אחריה גוף עבודות שנבע ממעמקי התת־מודע ושמותיר את הצופה חסר הגנה. מי שמכיר את יצירתה של בורז׳ואה ימצא בתערוכה הקשרים חדשים לצד עבודות נדירות; הקהל שיפגוש בעבודותיה בפעם הראשונה, יצטרך לעכל את העבודות הלגמרי לא פשוטות.

לכתבה המלאה >>

Arket. צילום מסך מתוך אתר המותג

2. אופנה שהיא דף נייר: קבוצת H&M מציגה את Arket

לירוי שופן • 25.8.2017

תרגיל מתוחכם בשיווק או שינוי מהותי בתרבות הצריכה? Arket, המותג החדש של קבוצת H&M שחנך בסוף אוגוסט חנות ראשונה בלונדון, קורא תיגר על טרנדים ובגדים זולים ומציע מלתחה קלאסית ומסוגננת, שלא משתנה יותר מדי. במידה ש־Arket אכן מאותת על שינוי כיוון בהרגלי הצריכה של האופנה המסחרית, האם קרב היום שבו גם מותגים מקומיים כמו קסטרו או רנואר יהפכו ללא רלוונטיים?

לכתבה המלאה >>

דיזנגוף סנטר. צילום: הילה עידו

3. עיצוב חוויית משתמש בדיזנגוף סנטר

יובל סער • 1.10.2017

במסגרת לימודי התואר השני בעיצוב תעשייתי בבצלאל, בדקה לי ברוידה מה צריך לכלול מקום ציבורי כדי שאנשים ירצו לשהות בו. עם המסקנות היא הגיעה לבעלים של דיזנגוף סנטר בתל אביב, ביקשה לקבל מרחב ״עודף״ והבטיחה לייצר בו תנועה. ״הרבה פעמים אני שואלת את עצמי מה הערך של עיצוב״, היא אומרת, ״ואז אני רואה אנשים יושבים, פותחים קופסת קוטג׳, או שני ילדים מתנשקים מאחורי האדנית ההידרופונית – ואני אומרת וואלה, זה זה״.

לכתבה המלאה >>

מתוך פרויקט הגמר של שירי מטלון

4. בוגרים 2017: המחלקה לתקשורת חזותית, ויצו חיפה

יובל סער • 24.7.2017

גם השנה סיקרנו בפורטפוליו את תערוכות הבוגרים של בתי הספר לעיצוב ואמנות. מבין 24 הכתבות שפירסמנו בנושא, זו שזכתה למספר הכניסות הרב ביותר הייתה על פרויקטי הגמר של 54 בוגרי המחלקה לתקשורת חזותית בוויצו חיפה, ביניהם: האיורים מלאי הדימיון ומשובבי הנפש של מיתר הופמן לסיפורי הברון מינכהאוזן; תמונת מצב של החיים בארץ שיצרה בפלסטלינה שירי מטלון; והפסולת שאסף תומר אלעד בעת שיטוט ברחובות חיפה, שהפכה לאותיות האלף־בית בשפה העברית.

לכתבה המלאה >>

גולן טאוב. צילום: גיא נחום הלוי

5. כי זו פריז, כי זה שבוע האופנה בפריז: קולקציית הביכורים של גולן טאוב

לירוי שופן • 15.10.2017

אחרי התמחויות אצל ג׳ונתן סונדרס וטומי הילפיגר, גולן טאוב השיק בשבוע האופנה בפריז קולקציית תיקים ראשונה, שמאפייניה הם קווים מעוגלים, צבעוניות קונטרסטית ובעיקר אופיים הפאזלי של העיצובים, העשויים כולם מעין עבודת תצרף מהודקת של פיסות עור המשתלבות זו בזו ומחוזקות באמצעות ניטים. על הדרך הוא ניפץ מיתוסים על תעשיית האופנה, סיפר על הקושי בלהיות מעצב ישראלי, וגילה מהי העצה שקניינים בכירים נתנו לו.

לכתבה המלאה >>

איי וויווי במוזיאון ישראל. צילום: אלי פוזנר

6. האמנות שלי מפעילה את השינוי: אי ווייוויי במוזיאון ישראל

חגית פלג רותם • 31.5.2017

האמן הסיני אי ווייוויי מאמין שבכל מקום בעולם יש עוולות, אך זו לא סיבה לא להציג אמנות. להיפך. ״אני מודאג מאוד, לא רק בקשר לפלסטינים. אני מודאג בקשר לישראלים באותה מידה. חברה מודרנית לא יכולה להרשות לעצמה להתקיים במצב כזה של אי צדק״ הוא אמר בראיון לקראת הפתיחה של תערוכת הבלוקבאסטר ״אולי, אולי לא״, שעדיין מוצגת במוזיאון ישראל.

לכתבה המלאה >>

ארז גביש. צילום: יח״צ בצלאל

7. נכון לעכשיו: ארז גביש מסכם שנה ראשונה כראש המחלקה לתקשורת חזותית בבצלאל

יובל סער • 29.6.2017

הפיכת משחקי המחשב לתחום התמחות במקביל לצמצום תחום הפרסום, והעמקת המחקר של מרחב ההוראה: ״לא יכול להיות ששיטת ההוראה היחידה במחלקות לתקשורת חזותית היא פרזנטציה פרונטלית, סטודנטים שתולים עבודות ומרצה שנותן ביקורת לכל סטודנט״, אמר ארז גביש, לסיכום שנה ראשונה כראש המחלקה לתקשורת חזותית בבצלאל.

לכתבה המלאה >>

שחר פטל, The S Project. צילום: רונן לרר

8. למה לעזאזל אנחנו כל כך עסוקים בנעליים שלנו

יובל סער • 23.1.2017

60 זוגות נעליים של בוגרי בצלאל, שבחנו את קו הגבול שבין אופנה ואמנות, הוצגו בתערוכה A Walk of Art בגלריה Parasol בניו יורק. ״האם נעל יכולה להיחשב יצירת אמנות? האם נעל שאי אפשר לנעול עדיין נחשבת נעל? והאם אפשר לקרוא לנעל כזאת אופנה?״, שאלה אוצרת התערוכה יערה קידר, ואמרה ששאלת הלבישות לא משנה להגדרה, וש״מה שחשוב הוא שאנחנו מזהים שזו נעל״.

לכתבה המלאה >>

רויטל בן־אשר פרץ, מתוך Protective Edge בגלריה שלוש (צילום: מ״ל)

9. האוצרת רויטל בן־אשר פרץ עוברת לקידמת הבמה

יובל סער • 16.11.2017
אחרי שנים של עבודה כאוצרת, רויטל בן־אשר פרץ הצטרפה לאמן הווידיאו יואב כהן, לכוריאוגרף והרקדן סהר עזימי ולאמנית מיכל שמיר, וביחד הם הציגו את Protective Edge – מופע פרפורמנס שהתפרש על פני שלוש הקומות של גלריה שלוש בתל אביב. בראיון לפורטפוליו היא סיפרה על התפקיד ששיחק השיער שלה בהזמנה לצאת מאזור נוחות, ועל הניסיון שצברה כחברת דירקטוריון בתיאטרון הקאמרי ובאופרה הישראלית בדרך לקדמת הבמה.

לכתבה המלאה >>

חלומות פאר, מוזיקה לאנשים ישנים במפעל. צילום: יאיר מיוחס

10. המפעל: בית ריק מלא בלב ירושלים

טלי בקשי • 18.9.2017

בין מלונות היוקרה של ירושלים פועל המפעל, ״היכל תרבות זמני״ שמפעילה קבוצת בית ריק שפולשת לבתים נטושים ומזמינה אמנים לפעול בהם. ״יצירה טובה נוצרת בתנאים ספציפיים בחלון הזדמנויות חמקמק״, אומר גילי לוי, מהמנהלים האמנותיים של המפעל, על האימוץ הממסדי של החברה העירונית ״עדן״. ״זה יכול לקרות בממסד ובלב המיינסטרים, ובאותה מידה זה יכול לקרות בשיטת גרילה״.

לכתבה המלאה >>


הידיעות הנקראות ביותר בפורטפוליו בשנת 2017

  1. 1. שבוע האיור 2017: קול קורא
  2. 2. תערוכות בוגרים 2017: כל המוסדות, כל התאריכים, כל השעות
  3. 3. יוצאים לאור: המיטב מתערוכות הבוגרים של 2017 ביפו העתיקה
  4. 4. פורטפוליו Tours בוונציה: סיורי פורטפוליו לביאנלה לאמנות
  5. 5. עת גור נרדם: קול קורא
  6. 6. פעפוע במוזיאון לאמנות האסלאם: קול קורא
  7. 7. שניים של לואיז בורז׳ואה במוזיאון תל אביב
  8. 8. שבוע העיצוב ירושלים 2017: התכנית המלאה
  9. 9. ז׳ה טם: רונית אלקבץ במוזיאון העיצוב חולון
  10. 10. תערוכה בנושא סודות בבית הנסן: קול קורא

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden