כל מה שחשוב ויפה
טל ירושלמי. צילום: wonderful wearhouse ודנה לב לבנת

מה קורה // טל ירושלמי

טל ירושלמי מציגה בבית האמנים בירושלים מיצב ציורים שיוצרים מקום לא מוגדר וזמן ערטילאי, בתערוכה ״לא יום ולא לילה״. במקביל הוציאה ספר אמן שמהווה בעבורה חלק חשוב מהתערוכה ותהליך העבודה

מי?

טל ירושלמי, בת 40, גרה בגבעתיים. הסטודיו שלי נמצא בדרום תל אביב, מלמדת בשנקר ובתיכון תלמה ילין.
אתר / Facebook / Instagram

סטטוס זוגי?

בזוגיות עם יובל. אמא לאלה (9) ולתמר (5).

מה בצלחת?

אוכלת הכל (מלבד כוסברה). יש לי חיבה מיוחדת לאוכל במטוסים ולחדרי אוכל של קיבוץ.

טל ירושלמי בבית האמנים. צילומים: יובל חי

איפה ומתי אפשר לראות את העבודות שלך ומה כדאי שנדע עליהן?

התערוכה שלי ״לא יום ולא לילה״ שאצרה טלי בן נון מוצגת כעת בבית האמנים בירושלים (עד 15.12). בתערוכה מוצגים ציורים, חלקי ציורים שנגזרו וספר האמן שלי ״יומן סלים״, שהופק בתמיכתה הנדיבה של מועצת מפעל הפיס לתרבות ולאמנות, ושמהווה חלק חשוב בתערוכה ובתהליך העבודה עליה.

אני מציירת חפצים שימושיים שנוצרו באופן ידני: אבני צור ששימשו ככלי נשק או ככלי עבודה, חרוזים ששימשו למסחר או לפולחן, חבלים, מקלעות ומחצלות. בציור אני מנסה לייצר את החפצים מחדש: המכחול שלי מחטט בצבע, מזיז, מסיר ומוסיף ועורם, מנסה לקלוע ולארוג את הצבע, לחצוב ולגלף את שכבות הציור, לפרום ולחבר מחדש.

החפצים, שנושאים עמם מטען הקשרים היסטוריים וגיאוגרפיים, הופכים לאיברים בקומפוזיציה הציורית ויוצרים מערכת דימויים והקשרים חדשה. בעבודות החדשות בתערוכה בירושלים הציור הופך למקום שאינו מקום ומתקיים בזמן לא מוגדר, ומכאן גם שמה של התערוכה – לא יום ולא לילה. אני מחפשת את המקום הלא מוחלט הזה.

לא רק הזמן והמקום אלא גם המדיום עצמו, הציור, מתפרק בתערוכה הזאת: חלקים ממנו נחתכים ונגזרים, ויוצרים קומפוזיציות וחיבורים חדשים על הקיר. הם מתנתקים מן הציור וחוזרים להיות חפץ בודד, תלת ממדי, ובו בזמן חושפים את אשליית הציור, והופכים לנשל או לשארית של דבר שהיה ואיננו. בתוך הפירוק אני מוצאת אפשרות חדשה שחוזרת אל תוך הציור וממלאת אותו בתוכן ובחיים חדשים.

איזה אמן מפורסם פגשת ואיך היה?

לפני כמה חודשים הזדמנה לי נסיעה של כמה שעות עם יהודית לוין. אישה חכמה, מיוחדת, ישירה, מצחיקה, ואמנית יוצאת דופן. לא רציתי שהנסיעה תגמר.

מהו פרויקט החלומות שלך וכמה כסף את צריכה כדי לממן אותו?

אני לא עובדת בפורמט של פרויקטים. העבודה שלי בסטודיו היא שוטפת והתערוכות מתגבשות מתוך העבודה בסטודיו. כרגע הייתי רוצה שיחכו לי בסטודיו 50 בדים מתוחים בגדלים שונים, מרוחים בג׳סו, וסטוק של צבעים. רוצה לצייר בלי לבזבז זמן על ההכנות הטכניות. 30 אלף שקל יספיקו בשביל להגשים את החלום הזה.

מה פריט הלבוש האחרון שקנית?

אני מתלכלכת בעבודה בסטודיו וגם כשאני מלמדת, ולכן הולכת לרוב עם בגדים פשוטים. מידי פעם אני מרגישה צורך לקנות משהו מיוחד. לאחרונה קניתי בדוכן יד שניה חולצת משי מכופתרת בצבע סגול שככל הנראה לא אלבש אף פעם.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

';
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden