כל מה שחשוב ויפה
צילומים: אחיקם בן יוסף

יערה נוסבוים // עלמא

התנדבות בפנימיה לילדים בסיכון הביאה את יערה נוסבוים לעצב, במסגרת פרויקט הגמר שלה בשנקר, את ״עלמא״, סדרת בובות טיפוליות לילדים שזכתה לאחרונה בפרס יוקרתי בגרמניה

במהלך השירות לאומי שלי התנדבתי בפנימייה לילדים בסיכון, שם נחשפתי לכאב עצום ולבעיות רבות העוברות על הילדים. תמיד רציתי לעצב מוצר שיוכל לעזור להם, ולכן כשהייתי צריכה לבחור מה לעצב בפרויקט הגמר שלי, החלטתי לעצב צעצוע לילדים אלו. השאלה הראשונה שהנחתה אותי היתה איך הצעצוע יוכל יעזור להם? מעבודתי בפנימיה זכרתי שהילדים היו הולכים לטיפול קבוע בחדר מלא משחקים. חזרתי לבחון את סוג הטיפול, ותוך בירור על סוגי הטיפולים נחשפתי לשיטת Play Therapy, לפיה לילדים קל יותר לתקשר חוויות רגשיות בעזרת המשחק מאשר בעזרת מילים. כלומר המשחק, ולא המילים, הוא שפת הילדים.

התחלתי לחקור את שיטת טיפול זו והופתעתי לגלות שעד היום משתמשים בצעצועים גנריים בטיפולים אלו, למרות שהצורך של המטפל והצורך של הילד המטופל שונים ממה שמספקים הצעצועים הרגילים. כאן הבנתי שיש לי רעיון לפרויקט: לעצב צעצוע יעודי לטיפול בילדים המתמודדים עם בעיות רגשיות, שיקל עליהם להתחבר לעולמם הפנימי ולרפא את נפשם.

בחרתי לעצב בובות, אחת הטכניקות הנפוצות לטיפול, מאחר והן עוזרות לילדים לשחק במשחקי תפקידים עם המטפל, משקפות להם את בני האדם הסובבים אותם ועוזרות להם להמחיש דברים שקרו להם על הבובה. למדתי שצעצוע שמיועד לטיפול צריך להיות מצד אחד מגוון ואטרקטיבי, כדי שהילד ירצה לשחק עמו, אך מצד שני להיות מופשט עד כמה שניתן, כך שהילד יוכל להחיל עליו את סיפורו שלו.

צילום: איתן מוטהדה

צילום: אחיקם בן יוסף

שמתי לב שיש דמיון בין כל הבעיות, ובחרתי לאפיין את הבעיות הללו בבובות למנעד הרגשות שהילד חש: פחד, כאב, חוסר־שייכות, אהבה, כעס וביטחון.

העבודה על הפרויקט ערכה כשנה, במהלכה הכנתי מעל למאה סקיצות של בובות. שלבי העיצוב וקבלת ההחלטות קרו בעבודה בעץ על מחרטה ובשילוב חומרים שונים. חיפשתי חומר שיוכל להשתלב טוב עם העץ ולהביא את התכונות שהעץ והמחרטה לא מעבירים. עבדתי עם מספר חומרים ונתתי לילדים לשחק עם הבובות השונות ושמתי לב שהם נמשכים יותר למשחק עם חומרים גמישים, לכן התחלתי להדפיס חומר גמיש במדפסת תלת־מימד ולראות איך החלקים הגמישים משתלבים עם חלקי העץ ונותנים פן עיצובי יותר מושך ואטרקטיבי לילד.

• רוצה לקבל את הכתבות שלנו לתיבת המייל? הירשמו כאן לניוזלטר שלנו >>

תוך כדי העבודה על המחרטה והעיצוב, נפגשתי עם שבעה מטפלים ופסיכולוגיים ובעזרתם למדתי יותר לעומק על הצרכים של הילדים ושל המטפלים, ועל הבעיות שמביאות ילדים לטיפול. שמתי לב שיש דמיון בין כל הבעיות, ובחרתי לאפיין את הבעיות הללו בבובות על פי מנעד הרגשות שהילד חש: פחד, כאב, חוסר־שייכות, אהבה, כעס וביטחון. כמה שאלות הנחו את תהליך העיצוב, בהן התהיה איך מעצבים רגשות ומה הופך צורה לדמות. רוב העבודה שלי התמקדה במציאת הצורות המתאימות לכל רגש ואת האיזון בין מראה פיגורטיבי להפשטה.

מגע ותחושה הם מהלכים חשובים בטיפול, לכן החומרים מהם עשויות הבובות הם עץ מייפל ופוליאוריטן גמיש. העץ משרה חום, רוגע, שלווה, ביטחון ומגע נעים וחלק. החלקים הגמישים, בצורניות ובטקסטורה שלהם, מבטאים את הדחפים הפנימיים של הילד. שילוב של שני החומרים יחד נועד לתת איזון בין החוויות השליליות לחוויות החיוביות, וכך הילד יכול לבחור לאיזה חלק להתייחס, אם לכל אחד בנפרד, או לשניהם יחד. השילוב יכול אף לעזור לו להבין שגם הוא, כמו הבובות, מורכב מחוויות שליליות וחיוביות ולקבל אותן. הבובות מופשטות, במטרה לאפשר לכל ילד לצקת לתוכן את רגשותיו, ולהשאר פתוחות לפרשנויות שונות לפי אופן הטיפול והסיפור של כל ילד.

Kids Design Award

לפני חודשים חזרתי מתחרות העיצוב KIDS DESIGN AWARD שנערכה בקלן שבגרמניה, שבה לשמחתי זכיתי במקום הראשון! התחרות עוסקת ברעיונות חדשים בעולם חפצי הילדים, ונערכת מטעם Kind und Jugend, תערכה מסחרית בין־לאומית למוצרי ילדים ותינוקות. התערוכה הוותיקה משתרעת על שטח תצוגה של 100,000 מ״ר, בהם מוצגת קשת המוצרים שקשורים לילדים – עגלות, בקבוקים, צעצועים, בגדים ודומיהם.

נבחרנו להשתתף בתחרות, קבוצה של עשרה מעצבים מכל העולם. הצגנו את הפרויקטים שלנו מול השופטים, העמדנו תערוכה והצגנו בה למשך ארבעה ימים. המקרים בתערוכה מגוונים מאוד, ופגשתי בה יצרנים, מעצבים ואפילו הרבה אנשי חינוך ומטפלים. המפגש היה מעניין מאוד עבורי; זאת הייתה הפעם הראשונה שבה הצגתי את הפרויקט מול קהל רחב ועולמי, היה מאוד מלמד ומהנה לראות את התגובות וכן להכיר מעצבים ממדינות שונות.

מאז שחזרתי, התחלתי לקבל הרבה תגובות מאנשים ומטפלים מכל העולם שמעוניינים לרכוש את הבובות ולכן החלטתי לייצר את הפרויקט בייצור המוני. בתקופה זו אני בקשר עם מספר אנשים מהתעשייה שהכרתי בתערוכה, ואני מחפשת עוד אנשים שיוכלו לעזור לי ולתמוך בי בייצור הפרויקט. כולי תקווה שבקרוב המוצר אכן יהיה בשוק ושהוא יוכל באמת לעזור ולהשפיע על ילדים בעולם.


מדור הגשות כולל חומרים שהתקבלו במערכת פורטפוליו. שלחו לנו סיפורים חדשותיים, מידע בלעדי ופרויקטים מעניינים ותקשורתיים. פרטים נוספים בעמוד ההגשות שלנו

מתוך התערוכה Kind und Jugend. צילומים: יח״צ

*כוכבית מייצגת שדות חובה

2 תגובות על הכתבה

  1. דברת שוואב

    מקסים!!! כל הכבוד!!! בהצלחה רבה בתהליך לקראת הייצור!!!

  2. חן

    מחקר מעניין, מה שחסר לי זה התגובה של הילדים, האם אכן הבובות דיברו אליהם? מה היו התוצאות מהמפגש? כל החלק של ההתנסות והתוצאה של הטיפול נעדר מהכתבה.

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden