כל מה שחשוב ויפה
שני רינג, 15,000 תקליטים ודיסקים בדירה אחת. צילומים: אדריאן דודה
שני רינג, 15,000 תקליטים ודיסקים בדירה אחת. צילומים: אדריאן דודה

איך מכניסים 15,000 תקליטים ודיסקים לדירה אחת?

מעצבת הפנים שני רינג אמונה על שיפוץ של דירה ייחודית, שמעבר למגורים גם מאחסנת אוסף ענקי של תקליטים ודיסקים, שהשתלבו בשפת עיצוב מקורית שעיקרה צבעוניות עזה ומעזה

פרויקט שיפוץ הדירה שהופקד בידי מעצבת הפנים שני רינג, החל מאחת הסיבות המוכרות כמניעות תהליכים דוגמתו – הצורך לייצר חדר שינה נוסף, במקרה זה עבור הבת האמצעית במשפחה. אבל כשלטובת מימושו נדרש לוותר על חדר עבודה שמאכלס בשטחו אוסף לא מבוטל (בלשון המעטה) הכולל 10 אלפים תקליטים ו־5,000 דיסקים, היה ברור שמדובר במשימה של ממש. ״חדר העבודה היה נראה יותר כמו חנות דיסקים, עם מעברים צרים עמוסים משני עבריהם ועד גובה התקרה״ מספרת רינג.

הדירה היא דירת חמישה חדרים ששטחה 115 מ״ר + 15 מ״ר מרפסות, ואחרי 20 שנות מגורים בה הצורך בחדר הנוסף נוצל לביצוע שיפוץ כולל ונרחב יותר. הבניין שבו היא שוכנת נבנה לפני כ־25 שנים, כך שהתהליך כלל גם החלפה וחידוש של מערכות החשמל והאינסטלציה, וכן שינויים במיקומי פונקציות לטובת נוחות מחייה. חדרי הרחצה מוקמו מחדש, אחד מהם על חשבון ביטול מרפסת שירות לא מנוצלת, ומיקומו של אחד מחדרי הבנות הוחלף עם זה של המטבח.

״בתכנון המקורי המטבח היה מנותק יחסית מהסלון, ומהלך ההחלפה השיג שתי מטרות: קידום המטבח לקרבת הסלון והחיבור בין שני האזורים באמצעות הסרת הקיר שחצץ ביניהם, יצר חלל ציבורי נכון יותר. מעבר לכך, המהלך זיכה את המטבח בוויטרינה נוספת (שהייתה בחדר הבת) עם יציאה למרפסת, שקיומה הכפיל את כמות האור החודרת אליו ואל כל החלל הציבורי, והעצים את תחושת המרחב בו״.

מטבע הדברים, האתגר המשמעותי של הפרויקט היה מציאת פתרון אחסון חלופי לאוסף. ״תוך ספירת מטר אורך של כל המדפים הרבים שאכלסו אותו, הפתרון שגובש היה לפזר אותו בין אזורי הבית השונים. ההצעה דרשה מבנות המשפחה – האם ושלוש הבנות – לגלות יצירתיות, הבנה ורצון טוב, כי פירוש הדבר הוא להיות מוקפות בדיסקים ובתקליטים כל הזמן ובכל מקום״.

רינג, שצבעוניות עזה, שילובי טקסטורות וישן עם חדש הם ממאפייני כתב ידה, פגשה בפרויקט דיירים אוהבי צבע. המפגש הניב חלל נינוח בעל אופי אישי בעליל, שאין בינו לבין צווי עיצוב עכשוויים, תכתיבים או מגמות – ולו דבר אחד

יום לתוך השיפוץ צץ אתגר חדש: ״מסתבר שבמקום בו תוכנן להיות המעבר לחדר הרחצה של ההורים, התגלה קיר בטון שלא הופיע בתכניות ולא ידענו על קיומו. כשהוא התגלה אי אפשר היה להתעלם ממנו, אלא לעדכן את התכנית למציאת פתרון חלופי ומהיר כי היינו כבר בתוך הביצוע. הלקוחות שוב נדרשו לגלות גמישות מחשבתית, והפעם תחת לחץ זמן. הסיטואציה נפתרה באמצעות חילופים בין חדרי הרחצה של ההורים ושל הבנות, והמהלך לא פגם באיכות ובנוחות של התכנית המקורית״.

שני רינג. צילום: עמית ארטמן

שני רינג. צילום: עמית ארטמן

נוכח הקפו העצום של האוסף, הפיזור שלו לא פסח על אף חלל מחללי הבית: בחדרה החדש של הבת – חדר העבודה לשעבר שהיה ״ביתו״ המקורי, נותר אחד מקירות האוסף על כנו כפי שהיה; המסדרון המוביל לחדר הרחצה של הבנות לווה בספריית דיסקים; בחדר ההורים חופה כלל שטחו של הקיר אליו צמודה המיטה בספריית דיסקים. עומק המדפים נוצל ליצירת גומחה במרכזו בעבור משענת הגב שלה, ומיקום מארזי דיסקים גדולים מהמקובל נקבע במדפים העליונים.

בלב הבית, באזור החלל הציבורי, תוכננה ספריית ברזל ייעודית לאחסון תקליטים, כשעיצובה בתצורת האות ח׳ מייצרת מעין מובלעת או חדרון קטן. צדו האחד של חדרון הספרייה פונה אל פינת האוכל ותוחם אותה, צדו השני מייצר ומגדיר את המעבר המוביל לחדרי השינה, וחזיתו פתוחה כלפי אזור המטבח. מחזית זו נמשכת יחידת מידוף עליונה שעיצובה משלב קטע מקושת שכמו מסמן את הכניסה אליו, והמשכו משמש כמדף עם רשת בתחתיתו להנחת חפצים ואביזרים מעל משטח העבודה.

משחקי צבעים, מרקמים וחומרים 

נוכחותם יוצאת הדופן של הדיסקים והתקליטים בכל רחבי הדירה חוברת למשחקי צבעים, מרקמים וחומרים ששולבו בעיצוב תוך יצירת אסתטיקה מקורית. רינג, שצבעוניות עזה, שילובי טקסטורות וישן עם חדש הם ממאפייני כתב ידה, פגשה בפרויקט דיירים אוהבי צבע. המפגש הניב חלל נינוח בעל אופי אישי בעליל, שאין בינו לבין צווי עיצוב עכשוויים, תכתיבים או מגמות – ולו דבר אחד.

הריצוף בוצע בפרקט עץ, והצבעוניות הלא שגרתית נוצרה, לדברי רינג, ״במהלך מסע העיצוב. כל אזור וחלל טופלו בפני עצמם, כשצבע הוביל לצבע ויחד נרקמה הרמוניה לא שגרתית. כך לדוגמה, הלקוחות רצו מטבח ירוק וידענו שהגון שלו יהיה חזק כיוון שנקודת המוצא הייתה ארונית אדומה שהייתה ברשותם ורצינו לשלב אותה בעיצובו. לריצוף נבחרו אריחים מצוירים בגוונים שמשתלבים מצוין עם שני הצבעים, ואת הצבע האדום של ספריית התקליטים הסמוכה דגמנו על בסיס צבעה של הארונית״.

באזור הסלון בולט קיר בצבע כחול חזק, שנגזר מגווני כחול־תכלת־טורקיז של טפט המחפה את קיר פינת האוכל הסמוכה. גוונים אלה מהדהדים גם בכיסאות שצוותו לשולחן, ובכלל זה גם גון ירקרק שמאזכר את צבעוניות המטבח. בחדר השינה של ההורים משלימים את חזותה של ספריית הדיסקים קירות לבנים וקיר מחופה טפט בדיגום פרחים יבשים.

צבעוניות חדרי הבנות נבחרה בהתאם להעדפות הטעם האישיות של כל אחת מהן, והם נחשפים כחללים בעלי אמירה אישית חיננית. בחדרי הרחצה מחפים את הקירות אריחים גדולים עם הדפסים המדמים טפטים – הדפס קופים בזה של ההורים וטווסים בזה של הבנות, ואת המראה משלימים אריחים מלבניים בצבעים תואמים.

הריהוט בבית אקלקטי ומשלב ישן עם חדש. בין הפריטים יש ששימשו את הדיירים בגלגולה הקודם של הדירה, יש שקוששו במהלך העיצוב, ובתוך המסגרת הצבעונית שזורה נוכחותם של תכני תרבות מעולמם של בעלי הבית: ספרים, פסנתר, צמד גיטרות חשמליות בתוך חלל ספריית הברזל, וכמובן התקליטים והדיסקים.

״על פניו אפשר להגיד שהפרויקט זימן אתגרים, אבל אני לא מרגישה כך. את אתגר קיר הבטון שצץ לו פתאום עקפנו בקלילות יחסית, וגם לאוסף המאתגר נמצא פתרון. את שני הדברים אני מייחסת לגישה החיובית של בעלי הדירה ובנותיהן, שאותם פגשתי לראשונה בסדנת עיצוב שהעברתי במסגרת אירוע ׳בתים מבפנים׳. לחוות את הגמישות שגילו ואת תחושת הדלת הפתוחה שאפיינה את התהליך מהרגע הראשון, הייתה מבחינתי חוויה מעצימה ומעוררת השראה״.

birds

*כוכבית מייצגת שדות חובה

2 תגובות על הכתבה

 1. רונית כפיר

  א. חייבת לדעת של מי הבית! מטורף.
  ב. כתבתם המון על האחסון של התקליטים והדיסקים אבל.. איפה הרמקולים? אני מניחה שמי שגר בבית הזה מאזין המון למוזיקה ולא ראיתי רמקולים בחדרים (או שפספסתי) או בחלל הציבורי.

 2. נירה

  מאוד יפה, קודם אני אוהבת ירוק, מענין מאיזה חומר הירוק הזה , מקווה שלא פורמיקה.
  האדום משתלב נהדר, אינו צועק בעניים. אלו צבעי היסוד שקל להתחבר אליהם. מעין פסטל חזק
  שאני מאוד אוהבת פסטל שמשתלב יפה בכל מה ששמים אתו. בין רצפת המטבח לפרקט חסר חיבור הומוגני שאפשר היה לעשות בתוך הפרקט , בהמשך מרבד מלבני או ריבועי של אריחי המטבח נאמר 80/80 ס'מ.

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden