כל מה שחשוב ויפה
עידו שפירא, המלון הטכנולוגי לבריאות הנפש בים המלח. צילומים: מ״ל
עידו שפירא, המלון הטכנולוגי לבריאות הנפש בים המלח. צילומים: מ״ל

עידו שפירא // המלון הטכנולוגי לבריאות הנפש בים המלח

בת הזוג של עידו שפירא שלחה אותו לקורס מיינדפולנס כדי שילמד להירגע. זה לא עזר, אבל לפחות נולדה מזה נובלה גרפית מקומית, אקטואלית וביקורתית על עולם שבו חברות שולחות עובדים לטיפולים נפשיים, במלון שתופר לכל אחד טיפול על פי אלגוריתם

הפרטים הטכניים

״המלון הטכנולוגי לבריאות הנפש בים המלח״ נובלה גרפית שכתב ואייר עידו שפירא, 120 עמודי צבע. הנובלה מוצגת בתערוכת התכנית לתואר שני בתקשורת חזותית בצלאל (3-18.8) ולאחר מכן תימכר באופן עצמאי.

מי אני

אני עובד כבמאי אנימציה עצמאי וכמאייר; בוגר תואר ראשון באמנויות המסך בבצלאל, ועכשיו תואר שני בתקשורת חזותית בבצלאל. ביימתי את הסרט ״החיות הרעות שלך״ יחד עם עמית כהן, אני חלק מקולקטיב תוהו, מצוות האוצרות של פסטיבל אניניישן, ומהפודקאסט עור בצל יחד עם דניאלה בוקור.

העבודה

הרעיון לפרויקט התחיל אחריי שבת הזוג שלי אמרה לי שאני לחוץ באופן בלתי נסבל, ואני צריך ללכת לקורס מיינדפולנס כדי ללמוד להירגע. הקורס התקיים פעם בשבוע במרכז תל אביב, והיה עבורי חוויה קשה – המדיטציות רק הציפו בי מחשבות ושיגעו אותי. הצד החיובי היה שאר הקבוצה – גיליתי עולם מקביל ותת קרקעי של הייטקיסטים מדוכאים, שכל הזמן מתלבטים האם המדיטציה באמת עובדת להם.

למדתי בתואר השני בתקשורת חזותית באותה תקופה, והרבה מהתואר מתעסק בביקורת של עולם הטכנולוגיה העכשווית. שאפתי לעשות יצירה שהיא מקומית, אקטואלית וביקורתית, והדברים התחברו לי לעולם של הקומיקס – סיפור מדע בדיוני שמתאר עולם שבו חברות שולחות את העובדים שלהן לטיפולים נפשיים במלון מיוחד, שתופר לכל אחד טיפול על פי אלגוריתם, ולא מאפשר בריחה עד סיום הטיפול.

המלון מתופעל על ידי רובוטים חייכנים ובלתי נסבלים, ומרגיש כמו להיות כלוא בתוך ספר עזרה עצמית. הגיבור הראשי, נמרוד, עובד בחברת הימורים, סובל מלחצים ונטייה להקאות, נבחר לעבור קורס מיינדפולנס, ומנסה להיחלץ מהמלון בכל דרך אפשרית.

המדיטציות רק הציפו בי מחשבות ושיגעו אותי. הצד החיובי היה שאר הקבוצה – גיליתי עולם מקביל ותת קרקעי של הייטקיסטים מדוכאים, שכל הזמן מתלבטים האם המדיטציה באמת עובדת להם

הכיף בעולם הקומיקס הוא שיכולתי ליצור עולם שלם ומורכב ולטפל בו בצורה ויזואלית יחודית. במדיות מקבילות של אנימציה וקולנוע, היה לוקח שנים להשיג מימון לפרוייקט כזה. ניסיתי לפרוץ גבולות רבים שלי כמאייר – השתמשתי בהרבה צבע, ציירתי המון דמויות ומצבים, ואפילו שילבתי איורי AI כתמונות של המלון. הקומיקס הוא בלי מסגרות של פריימים, ובלי בועות דיבור – כל דף הוא מרחב דינמי שאני מחבר לו קומפוזיציה חדשה, וזאת הייתה חוויה יצירתית ומרעננת.

אני רוצה להודות לסגל התואר השני לתקשורת חזותית בבצלאל שתמך בי בכל התהליך, והיה חממה מצויינת ליצירה; וגם  לעורכת התסריט מוריה קורן ולמעצבת הגרפית רוני נובה, שהייתה להן תרומה עצומה לפרויקט.

תעבירו את זה הלאה

הייתי שמח למצוא לספר הוצאת ספרים, וחשבתי אפילו לתרגם אותו עצמאית ולנסות לשלוח לחו״ל. אני מאמין שזה קומיקס אטרקטיבי לקריאה שיכול לדבר להמון אנשים, לא רק לקבוצה הקטנה של אוהבי הקומיקס הבוגר בישראל.

בינתיים, אני מגשים חלום ישן ופותח בפעם הראשונה דוכן בפסטיבל אנימיקס, ב־10-12 בסינמטק תל אביב, שם אני אמכור אותו בהנחה. לאחר מכן אני מקווה להמשיך למכור אותו דרך האינטרנט ובאירועי איור שונים. 

פלוס אחד

כלבי פרא, סרט הגמר שעשיתי עם עמית כהן בתואר הראשון, הוא סרט על כלב שחינכו אותו להתנהג כבן אנוש, והוא מתמרד ומצטרף לחבורת כלבי פרא. זה סרט בשחור לבן, מאוד חשוף וגס וכנה מבחינה רגשית – משהו שאני הרבה פעמים מנסה לשחזר, ולא תמיד מצליח.

birds

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden