כל מה שחשוב ויפה

טיפוגרפיה להמונים

מיד כששמעתי על הסרט הלבטיקה (כאן) בקיץ שעבר, חשבתי לעצמי מתי יהיה מי שיעשה סרט על נרקיס למשל. או על פרנק ריהל. סביר להניח שרובכם לא שמעתם על הלבטיקה, פונט שויצרי שעוצב בשנת 1957 וחוגג השנה יום הולדת חמישים. הפונט הוא אחד הפונטים הנפוצים ביותר, ובכל פעם כשאתם פותחים מסמך חדש בוורד ובוחרים בפונט אריאל אתם בוחרים בפונט שהוא חיקוי שלו. השנה, לרגל חגיגות יום ההולדת ה-50, החליט הבמאי Gary Hustwit לצלם סרט תיעודי באורך מלא על הפונט ולשאול מה יש בהלבטיקה שאין באחרים, שדווקא בו משתמשים בתחנות הרכבת התחתית, בשלטי ההכוונה בדרכים המהירות, בסימון הרכיבים התזונתיים על גב אריזות המזון, בלוגואים מסחריים ובמערכות ההפעלה של המחשבים האישיים השונים.

אולם, יותר משזהו סרט על פונט, זהו כנראה סרט המבקש לבחון כיצד הבחירה בפונט – פעולה שרירותית בעיני אחדים, שמעסיקה לא מעט מעצבים מדי יום – משפיעה על האסתטיקה של חיי היום יום של כולנו. באתר הסרט ניתן בין השאר להתעדכן בתאריכי ההקרנה (רק בארצות הברית בינתיים), לקרוא את הבלוג הרשמי ולצפות בקליפים קצרים ממנו בהשתתפות השחקנים – הלא הם האותיות, שמככבות כראוי למעמדן גם בפוסטר (אותו ניתן לרכוש באתר תמורת 20 דולרים).

וכמה מילים בכל זאת על הפוסטר. עוד לפני שראיתי אותו ניסיתי לחשוב איך לעזאזל מעצבים פוסטר לסרט שהוא על פונט. הבחירה המתבקשת חשבתי לעצמי היא מן הסתם פוסטר טיפוגרפי, משהו 'אמנותי', 'נסיוני' יותר מהפוסטר הנ"ל. לכאורה הייתי אמור להתאכזב  אבל בשנייה שראיתי אותו חייכתי והבנתי עד כמה הוא נכון לנושא שלו, נותן כבוד לשחקנים (-האותיות) כמו כל סרט הוליוודי שבנמצא, כאילו היו ג'וליה רוברטס או טום קרוז בכבודם ובעצמם. עכשיו רק נותר לחכות אולי אולי הסרט יגיע גם לארת יום אחד.

(פורסם במדור עיצוב של מגזין שמנת, גליון אפריל, בגרסה מקוצרת יותר)

design_0407

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden