כל מה שחשוב ויפה

ברוכים הבאים לפורטפוליו

ספרו לנו על פרויקטים חדשים ומלהיבים. ליצירת קשר ולפרטים נוספים – hi@prtfl.co.il

מגזין פורטפוליו מפרסם מידי יום כתבות, ראיונות, ביקורות וחדשות בתחומי העיצוב, האמנות והאופנה. למגזין, שהוקם בשנת 2005, עשרות אלפי קוראים מידי חודש, והוא משמש בנוסף כפלטפורמת תוכן לתערוכות, לסיורים בארץ ובחו״ל, למפגשים עם יוצרים ועוד.

קראו עוד על פרוטפוליו

רצינו להחיות אותיות מתור הזהב של העיצוב הגרפי העברי

מדי פעם יוצאים כל החברה של אאא ביחד לימי כיף מחוץ לסטודיו כדי להתרענן ולקבל השראה. בחודש ספטמבר בשנה שעברה יצאה החבורה לביקור במוזיאון יוסף באו בעקבות המלצה שקיבלו, וגילו את העולם הגרפי שיצר באו לאורך השנים. במהלך הביקור הם גם נתקלו בלטרינג של האותיות שלימים יהפכו לפונט רבקה באו, שיושק מחר בבית יוסף באו (ברדיצ׳בסקי 9, ת״א).

״אהבנו את הסגנון שהיה שונה מהפונטים שעשינו עד היום, ונורא סיקרן אותנו להתפתח לכיוונים חדשים של טיפוגרפיה״, מספר אברהם קורנפלד, הרוח החיה מאחורי אאא. ״ביום שלמחרת הביקור כבר דיברתי עם צלילה והדסה, בנותיו של יוסף, שמנהלות היום את המוזיאון, סיכמתי איתן על כך שנחדש את האותיות ושנתחלק בהכנסות מרכישות הפונט העתידי. ההתלהבות מצידן היתה גדולה, וגם מצידנו: ברגע שהפכנו את האותיות לפונט, אנחנו מנציחים את פועלו של באו באופן מוחשי יותר״.

rivka-bau-03

למה לחדש דווקא אותיות של באו?

״​יוסף באו היה אחד מחלוצי העיצוב הגרפי בישראל ויוצר חשוב. התחושה היא שהוא קצת התפספס מהרדאר של קהילת העיצוב המקומית, ולא זכה להערכה ראויה על פועלו. הוא היה ניצול שואה, יש לו סיפור חיים מרתק באופן כללי ששווה להתעמק בו, אבל לא ניכנס לזה עכשיו. הוא פעל במרכז תל אביב החל משנות ה-60 ועד למותו לפני עשור. הסטודיו שבו יצר הפך להיות היום מוזיאון קטן ואינטימי המתוחזק על ידי משפחתו המסורה״.

הפונט החדש מגיע בשני משקלים, רגיל ובולד, הוא תומך ב-35 שפות לטיניות ויש לו גירסת ווב. ​תהליך הפיתוח שלו ארך כשנה. "12 האותיות הקיימות שבאו עיצב היו לנו לעוגן בכל פעם כשקצת סטינו לכיוונים שונים. לקראת סיום מערכת האותיות צירפנו את שתי בנותיו לתהליך כי בכל זאת הן הכירו אותו וידעו לומר מה היה מתאים לו לעצב ומה לא. היה חשוב לנו שהאותיות יהיו כמה שיותר דומות לאיך שהוא היה מעצב אותן, אך מנגד, להביא את הפונט למקום עכשווי. לכן, ויתרנו על חלק מהמקומות השפיציים מידי, והחלטנו להוסיף גם אותיות לטיניות״.

האותיות המקוריות שעיצב יוסף באו

האותיות המקוריות שעיצב יוסף באו

ולמה בכלל לחדש פונט ולא לעצב פונט חדש מאפס?

״ההחלטה לחדש את הפונט נבעה מתוך רצון להחיות אותיות מתקופות תור הזהב של העיצוב הגרפי העברי, כשהישראליות הייתה עברית ומקומית יותר. לצד זה שאנחנו מעצבים אותיות חדישות שמושפעות מהעידן הסופר גלובלי שאנחנו חיים בו, חשוב לנו לשמר את התרבות העברית הייחודית שלנו, שאין לה אח ורע בכל העולם.

״כך, לצד פונט ׳רבקה באו׳ חידשנו לאחרונה כמה פונטים קלאסיים נוספים כמו מוגרבי ופרנקריהל. בנוסף, בשנה וחצי האחרונות ​אנחנו עובדים בשקדנות על קולקצית פונטים חדשה במטרה להשיק אותה בסוף השנה באותות ובמופתים. לא החלטנו מראש על כמות, אבל הגענו לחנוכה עם שמונה משפחות של פונטים חדשים. וכיוון שזה התבקש, החלטנו לחשוף בכל יום בחנוכה משפחת גופנים חדשה. רבקה באו הוא הפונט השמיני והאחרון״.

השקת הפונט תתקיים​ ​מחר, יום רביעי, בשעה 20:00, באירוע הרמת כוסית בבית יוסף באו, ברדיצ׳בסקי 9 ת״א. האירוע פתוח לקהל הרחב וכולם מוזמנים. פרטים נוספים לגבי רכישה אפשר למצוא באתר אאא.

לקריאה נוספת:

לקריאה נוספת: ״הדרך שבה אני אשתמש בפונט לא תהיה בהכרח הדרך שבה מעצב אחר ישתמש בו״. פונט ספקטרום של אאא

rivka-bau-915

rivka-bau-001

2 תגובות על הכתבה

  1. גיא גרניט

    כל הכבוד על היוזמה והתמיכה הכספית בבית באו שנאבק זה שנים על קיומו

  2. מעצב מתוסכל

    חייב להגיד שזה די מיצה את עצמו כל העיצוב הרטרו\היפסטרי\ נוסטלגי.. מיכל סהר כבר הייתה בסרט הזה לפני כמה שנים ואני לא רואה למה לחזור לזה. בלי קשר כל פונט שה-א שלו נראית כמו האות K לדעתי לא ראוי שיתקיים (מה גם שהלוגו של החבר'ה מ-אאא כשנכתב בפונט הזה נראה כמו KKK ולמי שלא יודע אלו ראשי התיבות של אחת מהקהילות הכי גזעניות ואנטישמיות בעולם – שזה מאוד אירוני לדעתי?). שלא תבינו אותי לא נכון, כל הכבוד לקבוצה הזו ולעומד בראשה אבל תביאו משהו חדש, ואם לא חדש אז שיהי לפחות קריא\שימושי\איכותי יותר מהפונטים האיזוטריים האלו..
    סליחה על ההשתלחות ויום טוב (זה הכל מכוונות טובות)

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
פורטפוליו באינסטגרם
עקבו אחרינו
Silence is Golden