כל מה שחשוב ויפה

תגובת שרשרת

רונית פורת מצלמת את גסטון צבי איצקוביץ׳, שמצלם את דויד עדיקא, שמצלם את רמי מימון, שמצלם את אנה ים, שמצלמת... > התערוכה ״צלמים מצלמים צלמים״ תוצג בתאריכים 16-20.2 בסדנת המסגור החדשה של רע – בית מלאכה לצילום

הקשרים הסמויים בין אמנים עוברים לקדמת הבמה בתערוכת בזק שתתקיים בשבוע הבא למספר ימים בלבד, בסדנת המסגור החדשה של ״רע בית מלאכה לצילום״ (המנוע 14, תל אביב). התערוכה ״צלמים מצלמים צלמים״ היא פרי שיתוף פעולה של עשרה צלמים ישראליים עם מותג המשקפיים הספרדי ״אתניה ברצלונה״ ועם ״רע – בית מלאכה לצילום״. בתערוכה שאצרה אתי שוורץ מוצגת מעין תגובת שרשרת מרתקת, כאשר הצלמים יוצאים מאחורי העדשה והופכים למצולמים בידי חבריהם.

חלקם בחרו לביים דיוקן עצמי, כשהם אוחזים בעמדת הצלם והדוגמן כאחד, ומשחררים את הפריים רק ללחיצה של עמיתיהם. אחרים התמסרו לתפקיד המצולם, והפקידו את בימוי הפריים בידיו של הצלם האחר. מתוך העבודות (המצוינות) עולות שאלות של אגו ושל בטחון עצמי, של מבוכת-מצלמה ושל רעות והתמסרות למבט החוקר שבין צלם לחברו. המקצועיות ניכרת בכל פריים, וכך הופכת לשולית העובדה שזהו פרויקט מוזמן וממומן על ידי מותג מסחרי, כחלק מתפיסת השיווק. החיבור האסוציאטיבי בין המשקפיים והמצלמה הוא הברקה, המצביעה על חשיבות המבט והעיניים במבט – הן של הצלם והן של המצולם.

צילום של האמן דוד עדיקא, מצלם האמן את רמי מימון

צילום של האמן דוד עדיקא, מצלם האמן את רמי מימון

בפרויקט הוזמנו להשתתף האמנים עילית אזולאי, דוד עדיקא, גסטון צבי איצקוביץ, יעל אפרתי, מיכל בראור, אנה ים, אוהד מטלון, יאיר ברק, רמי מימון ורונית פורת. כל אחד מהם התבקש לבחור משקפיים של המותג על פי טעמו האישי, ולהצטלם עם המשקפים שנבחרו. אולם במקום דיוקן עצמי, הפקיד כל אחד מהצלמים את הביצוע של צילומו בידיו של צלם אחר: כך נוצרה פעולת שרשרת, שמטילה על כל אחד מהמשתתפים עמדה כפולה, של צלם ומצולם, והתוצאה מעניינת במיוחד.

בהיפוך התפקידים, כאשר הצלם תופס את מקומו מול המצלמה ולא מאחוריה, נכנס למשוואה גורם נוסף – היכולת המשחקית שלו או שלה, המודעות לכוחה הסובייקטיבי של המצלמה, כפי שמגדירה זאת האוצרת, שהיא בעצמה צלמת יוצרת. גם כאשר כל אחד מהצלמים מביים את הדיוקן של עצמו, בפועל היד והעין המצלמת אף היא בעלת השפעה. הנוכחות שלפני המצלמה פוגשת את זו שמאחוריה, ונוצר תוצר משותף, שבו לעתים משתלבות ולעתים מתחרות זו בזו חתימות ידם ובחירותיהם של שני הצדדים.

צילום של האמנית רונית פורת, מצלמת את האמן גסטון צבי איצקוביץ׳

צילום של האמנית רונית פורת, מצלמת את האמן גסטון צבי איצקוביץ׳

גסטון צבי איצקוביץ׳ בוחר להצטלם (תחת ידיה של רונית פורת) בגבו למצלמה, תוך כדי תנועה על כר הדשא, כשחקן כדורגל במדי נבחרת ארגנטינה (ארץ הולדתו). כמו ילד הוא לובש את חולצת הכוכב ליאו מסי. ואולי זו מחווה משועשעת למותג המשקפיים מברצלונה, קבוצתו של מסי באירופה.

כאשר איצקוביץ׳ מצלם את דויד עדיקא, הוא מציב אותו בנוף גבעות טרשים, הנראה כלקוח היישר מצילומי ארץ המריבה האופייניים לאיצקוביץ׳. גם עדיקא מצלם את רמי מימון בדיוקן המתאים לסדרות הפרא האציל, הקיטש והפאר הנקודתי שלו. מימון מצלם את אנה ים בפריים כמו-קולנועי, צילום-פוסטר שבו בולט יופיה המסתורי מאחורי משקפי שמש, ומתחרה על תשומת הלב עם כתם הצבע העז של מעילה הצהוב, הרכוס עד צוואר.

העבודות בפרויקט מודפסות וממוסגרות בסדנת בית המלאכה שהקים הצלם רע בן דוד. הסדנה מספקת שירות לאמנים, גלריות ומוזיאונים ושותפה לפרויקטים אמנותיים ניסיוניים ופורצי דרך. בין השאר, בשנה שעברה התמקמה שלוחה פעילה של הסדנה במוזיאון תל אביב, כחלק מתערוכה בהתהוות-מתמדת של אוהד מטלון.

מותג המשקפיים ״אתניה ברצלונה״ נוהג לעצב את הקולקציות שלו בשיתופי פעולה עם אמנים ידועים. כך לדוגמה קולקציית ״PARIS-TOKYO״ עוצבה עם צלם האמנות הנודע נובויושי אראקי, קולקציית ״WILD IN AFRICA״ עוצבה במשותף עם צלם הנשיונל ג׳יאוגרפיק סטיב מקארי, וקולקציית KLEIN BLUE עוצבה בהשראת האמן איב קליין. הדגמים בקולקציית הווינטג׳ של המותג נקראים על שמן של שמונה שכונות ברחבי העולם, שהוגדרו על ידי החברה כאטרקטיביות במיוחד, ביניהן פלורנטין התל-אביבית.

העבודות בתערוכה מיועדות למכירה במחיר אחיד של 4,000 שקל. ההכנסות מהמכירה יוקדשו במלואן למלגות צילום לסטודנטים מצטיינים לסיוע בהפקת פרויקטי גמר.

צילום של האמן רמי מימון, מצלם את האמנית אנה ים

צילום של האמן רמי מימון, מצלם את האמנית אנה ים

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden