כל מה שחשוב ויפה

ברוכים הבאים לפורטפוליו

ספרו לנו על פרויקטים חדשים ומלהיבים. ליצירת קשר ולפרטים נוספים – hi@prtfl.co.il

מגזין פורטפוליו מפרסם מידי יום כתבות, ראיונות, ביקורות וחדשות בתחומי העיצוב, האמנות והאופנה. למגזין, שהוקם בשנת 2005, עשרות אלפי קוראים מידי חודש, והוא משמש בנוסף כפלטפורמת תוכן לתערוכות, לסיורים בארץ ובחו״ל, למפגשים עם יוצרים ועוד.

קראו עוד על פרוטפוליו

קונספט ה־materiality של אושרי אבירם ודנה קושמירסקי. צילומים: עודד סמדר

יותר ופחות: אושרי אבירם ודנה קושמירסקי

מודרני אך לא טרנדי, נקי אך לא מינימליסטי, ולאו מוחלט לשימוש בחומרים סינתטיים - כנות העיצוב על פי אושרי אבירם ודנה קושמירסקי

״הכרנו במסגרת עיסוקנו באותו התחום, כשכל אחד מאיתנו עבד במקום אחר. עם הזמן הבנו שאנחנו רואים את עולם העיצוב ׳עין בעין׳ וחולקים תפיסה מקצועית דומה, מה שבסופו של דבר הוביל אותנו להחליט על שיתוף פעולה״, מספרים המעצבים אושרי אבירם ודנה קושמירסקי. מאז חלפו שבע שנים: המשרד שהקימו פועל כסטודיו בוטיק, כשכל תהליך הטיפול בפרויקטים מתבצע ישירות מולם מ־א׳ עד ת׳ מתוך אמונה בחשיבותו של קשר רציף ומתמשך עם הלקוחות. התפיסה המקצועית שחיברה ביניהם מלכתחילה, התגבשה בסטודיו המשותף לכדי משנה סדורה המנחה את עבודתם ללא פשרות, הנחות, או עיגולי פינות – לאג׳נדה מוצקה שעיקרה הוא, לדבריהם, כנות העיצוב.

״הכוונה היא לעיצוב מבוסס קונספט מהודק, שנרקם ייעודית ללקוחות כתהליך מובחן שמייחד אותו בעבורם עד אחרון המרכיבים, ללא ׳נפילה׳ לאזורי הנוחות של המוכר והבטוח״, הם אומרים. ״מן הסתם כל מתכנן שניגש לפרויקט מגבש רעיון מוביל או קונספט עיצובי, אבל מבחינתנו זה השלב הכי משמעותי בתהליך, שמאפשר לנו אחר כך לדייק את העיצוב על כל פרטיו. לכן אנחנו בוחנים לעומק את כל מרכיבי החלל, תכתיבי הפרוגרמה, ובעיקר את אופיים של הלקוחות ואת אורח חייהם, ומקדישים לכך מחשבה רבה עד שהקונספט מזוקק לפני ולפנים כסוג של ישות שאפילו מקבלת שם״.

Perforated: מחיצות עשויות ברזל בצורניות מחוררת שנשאבה מבלוקים לבנייה ומתקשרת לתוכן העיסוק של משרד העוסק בנדל״ן

Sophisticated: שילוב של ברזל שחור ופליז זהוב יוקרתי למראה, כמפגש מעניין בין מהויות חומריות שונות

כך, לדוגמה, בעבור דיירים שהם ״אנשי העולם הגדול״, שוחרי תרבות ובעלי מודעות גבוהה לאסתטיקה, גובש הקונספט Sophisticated, שכנגזר משמו שם דגש על תחכום: במרכזו עומד אלמנט שעיצובו משלב פליז זהוב יוקרתי למראה וברזל שחור בגימור ידני מיוחד, כשהמפגש בין המהויות החומריות של שתי המתכות השונות מייצר עוצמה ועדינות אלגנטית כאחד. בעבור משרד העוסק בנדל״ן יצרו השניים את הקונספט Perforated, שמושתת על צורניות מחוררת המהדהדת תצורת בלוקים הנקשרת לעולם הבנייה ומעצימה את תוכן עיסוקו. כמשחק מילים על האמרה הידועה ״פחות הוא יותר״, שמיוחסת לאחד מאבות הסגנון המודרניסטי, מיס ואן דר רוהה, גיבשו השניים את הקונספט More than less כבסיס לעיצוב חם המאופיין בעושר חומרי וטקסטורלי: שילובי חומרים טבעיים במגוון עיבודים, גימורים ומופעים, החוברים בחלל הדירה למארג אסתטי מרשים בחזותו הרב־גונית.

כנות העיצוב שבה דוגלים השניים מתייחסת גם לחומרים הטבעיים שבהם הם עושים שימוש. רק במקרים שבהם קיים אילוץ כלשהו, כאילוץ תקציבי לדוגמה, הפתרון, לדידם, יכול להיות שימוש בחומרים מתועשים מבוססי ״הדבר האמיתי״ שמשמרים את הכנות החומרית, ובכל מקרה לא חקיינים סינתטיים. אלה, הם מציינים, הם בבחינת לאו מוחלט. למרות שכל פרויקט נתפר בתפירה אישית ״קסטם־מייד״ עם קונספט ייחודי לו ואלמנטים שנהגו ייעודית בעבורו, השפה האסתטית שלהם שזורה בכולם וקשה להחמיץ אותה: מודרנית אך לא טרנדית; נקייה אך לא מינימליסטית; חמה ובה בעת משמרת שקט בעיניים.

Classic chic בחנות הקונספט SETI: תקרה שחורה, ריצוף עץ ושימוש בברזל ביחידות פתוחות ובמדפים מרחפים, משתלבים למסגרת חלל המדגישה את תצוגות הפריטים. במרכז החלל איים עשויים עץ וזכוכית מכופפת, ייעודיים למוצרי הניחוחות

More than Less: נקי אך לא מינימליסטי. קיר נגרות שחור בצביעה אפוקסית מייצר אמירה חזקה ונוכחת

״המטרה שלנו היא לייצר עיצוב ׳רגיש׳ וחכם, שאינו מתיימר. מסוגנן אך מדבר ׳בגובה העיניים׳, שם דגש על אווירה מכילה וחף מאופנות תלויות זמן״. כלי העבודה העיקריים שמשמשים אותם הם חומרים וטקסטורות, שלדבריהם מעניקים להם הזדמנות להתנסות מתמדת בבדיקת הגבולות שלהם, ואגב כך גם ליצור אלמנטים מיוחדים וחיבורים מקוריים ומעניינים. ״חומרים ו/או טקסטורות שמשתלבים יחד בחלל מייצרים אקלקטיקה שמעשירה אותו בעניין אחר, ולתפיסתנו ליצור חיבורים שלאו דווקא קשורים זה לזה או משלימים זה את זה זוהי אמנות בפני עצמה. כשהם נעשים בקונטקסט נכון ותוך שימת דגש על מינונים מאוזנים ונכונים, התוצאה היא שיח הרמוני נעים לעין עם אמירה אישית ייחודית״.

האהבה לחומרים טבעיים מתיישבת אצלם גם עם רגישות לסביבה ולעובדה שהזדקנותם היא חלק מקסמם, והשימוש העשיר שהם נוקטים בהם בולט וניכר בפרויקטים השונים. החומרים המועדפים עליהם – אבן, עץ ומנעד מתכות – שבים ומשתלבים במופעים משתנים ובדרכים מגוונות: במשטחים ובמסות גדולות כמו גם בפרטים קטנים, בשכבות, בגושים, בעיבודים שונים או במופע טבעי־גולמי, תוך יצירת קומפוזיציות מדויקות המביאות לידי ביטוי את עוצמתם החומרית והקשרים תחושתיים שמיוחסים להם, ושיוצקות ממד ״אמיתי״ וכן. כמי שמאותגרים ליצירה מקורית ייעודית ״פר פרויקט״, אלמנטים קיימים ומוצרי מדף אינם מצויים בסדר היום שלהם ושילובם בעבודות העיצוב הוא מינימלי בלבד. ״לצד האהבה לחומרים טבעיים, אנחנו מייחסים חשיבות גם לדרך הטיפול בהם, ותמיד מעדיפים שהיא תבוצע עם התערבות ידנית במלאכת יד מסורתית של אומנים ובעלי מקצוע מיומנים ש׳מכירים׳ אותם היטב וכמונו רוחשים להם כבוד״.

Materiality: שכבות ועושר חומרי בקומפוזיציה מדויקת. חזיתות החללים הסגורים בספרייה מעוצבות כשילוב של מסת פליז ורשת ברזל מושחר, המייצר אפקט תלת־ממדי

דנה קושמירסקי ואושרי אבירם. צילומים: עודד סמדר

רבים מהפרויקטים שנוחתים לפתחם הם חללים קיימים שדורשים שיפוץ מסיבי. ״מטבע הדברים, פרויקטים מסוג זה, ובעיקר כשמדובר בחללים קטנים ו/או מיושנים שמציבים אילוצים לא פשוטים, הם מאתגרים במיוחד בשל הצורך ׳לפצח׳ את הנתונים הבעייתיים ולייצר מהם מרחב חיים נוח, פונקציונלי, וכמובן אסתטי. אם הקונספט הוא השלב המשמעותי של טרום התכנון, אז התכנון עצמו הוא השלב המשמעותי שנועד לתרגם אותו, ומבחינתנו זהו תהליך שמזמן מרחב גדול ליצירתיות שהיא חלק ׳כיפי׳ של העבודה. לא פעם התחושה היא של יצירת יש מאין, וכשבסופו של דבר מתקבל חלל הרמוני שעובד טוב, עונה על נוחות עכשווית ובעיקר על סגנון החיים של הדיירים, הסיפוק הוא עצום״.

כשאבירם וקושמירסקי מדברים על עיצוב פרויקט, הם מכלילים בכך גם את מעורבותם בבחירת פריטי הריהוט, אביזרי הנוי ועבודות האמנות שמשתלבים בו, על מנת שישלימו עד הסוף ובאותה הקפדה את הקונספט שעמד בבסיסו. ״היות וכל פרויקט הוא עולם בפני עצמו, הן מבחינת החלל והן מבחינת הלקוחות, גם הקונספטים שאנחנו מגבשים בעבורם משתנים בהתאם, ותמיד תוך הקפדה שלא למחזר את עצמנו ולא לגלוש לקלישאות״, הם מסכמים. ״מה שלא משתנה זו השאיפה שלנו שתמיד נותרת בעינה – לייצר עיצוב מותאם אישית שעומד מעבר לזמן, ובה בעת מביא עמו משהו יצירתי וחדש״.

The cube: חלוקת חלל שנשענת על קובייה מרכזית המאכלסת בתוכה פונקציות שונות

The Cube: קונסטרוקציית ברזל ומשטח עץ ביחידת אי המעוצבת כקונזולה מרחפת, ומדפי ברזל דקיקים

פורטפוליו באינסטגרם
עקבו אחרינו
Silence is Golden