כל מה שחשוב ויפה
נעם וינר, ככה באתי לעולם!
נעם וינר, ככה באתי לעולם!

פרס מוזיאון ישראל לאיור ספר ילדים ע״ש בן־יצחק לשנת 2022 יוענק לנעם ויינר

פורטפוליו News: נעם ויינר היא זוכת פרס מוזיאון ישראל לאיור ספר ילדים על שם בן־יצחק לשנת 2022, על איוריה לספר ״ככה באתי לעולם!״. ציונים לשבח הוענקו לנורית גרוס, עמית טריינין ורוני פחימה

מוזיאון ישראל בירושלים יקיים בעוד שבועיים (6.11) טקס מיוחד לכבוד הזוכות והזוכים בפרס מוזיאון ישראל לאיור ספר ילדים ע״ש בן־יצחק לשנת תשפ״ג, פרס דו־שנתי שמוענק מאז שנת 1978. כלת הפרס לשנת 2022 היא המאיירת נעם ויינר, שזכתה בו בזכות האיורים לספר ככה באתי לעולם! שכתבה שהם סמיט ויצא לאור בהוצאת כנרת.

עוד החליטו השופטים להעניק ציון לשבח לנורית גרוס, על איוריה לספר ״הרב קוק״; לעמית טריינין, על איוריו למהר מהר שלא נאחר!; ולרוני פחימה, על איוריה ל״מסרגות הפלא״. לצד ההכרזה על הזוכים בפרס תיפתח באגף הנוער והחינוך לאמנות גם תערוכה שבה יוצגו לקהל הרחב האיורים והספרים הזוכים. בחלק מיוחד של התערוכה מכתבים מצוירים שכתבו המאיירים ובהם הם מספרים על עצמם ועל תהליך היצירה של הספרים.

ככה באתי לעולם, הוצאת כנרת

ככה באתי לעולם, הוצאת כנרת

פרס האיור מוענק בראש ובראשונה על איכותה האמנותית של יצירת המאייר, וכן על רכיבי הספר האחרים: איכות הטקסט, העימוד, העיצוב וההתאמה לגיל הקורא. המועמדים לפרס היו ספרים שראו אור בראשונה מ־1 בינואר 2020 ועד 31 בדצמבר 2021 ושנדפסו בישראל. חבר השופטים כלל את אורנה גרנות (יו״ר), אוצרת המשנה לאיור ספרי ילדים, מוזיאון ישראל; פרופ׳ דניס וייל, מנכ״ל מוזיאון ישראל; אפרת קליפשטיין, אוצרת ראשית של אגף הנוער והחינוך לאמנות, מוזיאון ישראל; זאב אנגלמאיר (שושקה), אמן, מאייר, מרצה לאיור במחלקה לתקשורת חזותית בבצלאל; ד״ר עינת ברעם אשל, ראש מרכז ימימה לחקר ספרות ילדים ונוער ולהוראתה, המכללה האקדמית בית ברל ומרצה בכירה לספרות במכללת לוינסקי לחינוך.

וינר שוזרת בספר איורי חזית ורקע בסגנונות רבים: איור אנימטיבי, איור כמו־ילדי, דפי משבצות, בועות קומיקס ומגוון גופנים. כל אלו מזמנים אתנחתות חזותיות ומאפשרים ניווט חופשי בספר, ובכך מסייעים לקוראים הקטנים והגדולים להתגבר על המבוכה האפשרית מהנושא, ולחוש בנוח לקרוא בספר בקצב ובמינון המתאימים להם

בנימוק לפרס האיור לנעם וינר כתבו חבר השופטים: ״בהתאמה לרוח הסיפור הייחודי, איוריה המפתיעים של נעם וינר משלבים בהצלחה בין איור מדעי־אורייני לאיור הומוריסטי־קריקטורי. וינר שוזרת בספר איורי חזית ורקע בסגנונות רבים: איור אנימטיבי, איור כמו־ילדי, דפי משבצות, בועות קומיקס ומגוון גופנים. כל אלו מזמנים אתנחתות חזותיות ומאפשרים ניווט חופשי בספר, ובכך מסייעים לקוראים הקטנים והגדולים להתגבר על המבוכה האפשרית מהנושא, ולחוש בנוח לקרוא בספר בקצב ובמינון המתאימים להם.

״האיור העשיר והאינטנסיבי מוחזק באמצעות הדמויות החביבות של התינוק ובני משפחתו, שהן איקוניות ופרטיות בו בזמן. נוכחותן המתמדת מייצבת את המידע הרב שנמסר בספר ואת העניין הסוער שמגלה בו החברה. השילוב בין אייקונים קלים לזיהוי לדמויות מעוצבות מעביר מסר חשוב: מרבית הילדים באים לעולם בדרך דומה, ובכל זאת ייחודית וחד פעמית״.

עמית טריינין, מהר מהר שלא נאחר. ספריית הפועלים

עמית טריינין, מהר מהר שלא נאחר. ספריית הפועלים

נורית גרוס, הרב קוק. הוצאת צלטנר

נורית גרוס, הרב קוק. הוצאת צלטנר

רוני פחימה, מסרגות הפלא. ספריית נח מודן

רוני פחימה, מסרגות הפלא. ספריית נח מודן

בנימוק לציון לשבח שהוענק למאיירת נורית גרוס על איור הספר ״הרב קוק״ מאת אבירמה גולן כתבו חבר השופטים: ״בעזרת הסכנון הנע בין קונקרטי־נאיבי לבין מופשט־חופשי נבראת דמותו של הרב כאדם המגלם בגופו, במעשיו וברוחו מיזוג בין ערכים רחוקים – החיבור בין יהדות לציונות ובין דת לחילוניות״.

בנימוק לציון לשבח שהוענק למאייר עמית טריינין על איור הספר ״מהר מהר שלא נאחר!״ מאת נתי בית כתבו חבר השופטים: ״הטקסט של נתי הוא אוצר של שפה עשירה, חריזה ומשקל מוקפד, ואיוריו של עמית טריינין מקנים להם תנופה רבה. הם משקפים את החיפזון וסערת ההתארגנות והנסיעה בשלל כתבי צבע ובמשיחות מכחול שבוראות את שפת האיור החופשית של הספר״.

בנימוק לציון לשבח שהוענק למאיירת רוני פחימה על איור הספר ״סבתא וחוטי הפלא״ מאת אורי אורלב כתבו חבר השופטים: ״הסיפור מ־1981 מקבל פרשנות חזותית מחודשת באמצעות איורי קומיקס בצבעים זוהרים ומפתיעים. הפרשנות האמיצה של פחימה ליצירה האיקונית ולאיורים היפהפיים של אורה איתן ראויה לכל שבח״.

birds

״איורים הם יצירות האמנות הראשונות שאנו פוגשים בילדותנו״ אומרת אורנה גרנות, אוצרת ספריית האיור של מוזיאון ישראל. ״במפגש עם איור משובח מתקיימים כל המאפיינים של התבוננות ביצירת אמנות מעולה: העונג, הריגוש, פענוח המסר וזיהוי התקופה והמקום. מוזיאון ישראל מייחס חשיבות לעידוד מאיירים של ספרי ילדים, ולמטרה זו הוקמה קרן בן־יצחק, שפועלת מעל 40 שנה גם לטובת העשרת אוסף ספרי הילדים המאוירים מכל העולם, שנמצא בספריית האיור במוזיאון – הספרייה היחידה בארץ ואולי אף בעולם המסודרת לפי שמות המאיירים״.

״הענקת פרס מוזיאון ישראל לאיור ספר ילדים היא חלק מפעילות חינוכית רחבה וארוכת שנים שמטרתה להדגיש את החשיבות של יצירה מקורית, רעננה ופורצת דרך״ אומר פרופ׳ דניס וייל, מנכ״ל מוזיאון ישראל. החיבור בין האיור לבין הסיפור ביצירות הזוכות מצית את הדמיון, מגשר בין עולמות ומשקף את איכויות התרבות החזותית ביצירה הישראלית״.


תערוכת הזוכים והזוכות בפרס איור ספר ילדים
אוצרת: אורנה גרנות
אגף הנוער והחינוך לאמנות, מוזיאון ישראל
פתיחה: 6.11

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden