כל מה שחשוב ויפה

פורטפוליו מסכם שנה: הכתבות הנקראות ביותר ב-2015

תערוכות הבוגרים, המיתוג המחודש של האוניברסיטה העברית, התערוכה סביבות עבודה, דיסמלנד של בנקסי: אלה היו הכתבות הנקראות של 2015 במגזין פורטפוליו
אופיר תמיר. Welcome to the Afterlife

אופיר תמיר. Welcome to the Afterlife

1. פרויקטי הגמר המצטיינים במחלקות לתקשורת חזותית 2015

10 פרויקטי גמר – של בנצי בינדר, פייר קליינהאוז, שחף קנטור, ורד חגאג, תמיר פומרנץ, עובדיה בנישו, אוהד חדד והלאל ג׳בארין, עדי נגר, עמית אסולין, ואופיר תמיר – שהיה בהם משהו יוצא דופן, שהצליחו לבלוט ולהישאר בזיכרון גם בפרספקטיבה של חודשיים לאחר הצפייה הראשונה: טיפוגרפיה נפלאה, איורים מרהיבים, אינטראקטיב סופר אינטלגנטי; כל מה שהופך את התקשורת החזותית, למרגשת, מרתקת ומסקרנת.
לקריאה נוספת > פרויקטי הגמר המצטיינים במחלקות לתקשורת חזותית 2015

logo_before+after

לוגו האוניברסיטה העברית, לפני ואחרי

 1. 2. אריאל שקל על המיתוג המחודש של האוניברסיטה העברית

 2. במסגרת פרויקט הגמר שלה במחלקה לתקשורת חזותית בבצלאל ב-2012 החליטה אריאל שקל לעצב בעבור האוניברסיטה העברית בירושלים תדמית חדשה ומעודכנת. שנתיים לאחר מכן האוניברסיטה זימנה אותה לפגישה, ביחד עם מי שהנחה אותה בפרויקט, פרופ׳ עדי שטרן, ראש המחלקה לתקשורת חזותית בבצלאל, ובשנה החולפת – אחרי תהליך מורכב של התאמת הפרויקט למציאות – החל תהליך ההטמעה של המיתוג החדש במחלקות, ביחידות ובגופים השונים של האוניברסיטה.
  לקריאה נוספת > אריאל שקל על המיתוג המחודש של האוניברסיטה העברית
 3. Gimel2-Bezalel

  נעמי גיגר ודנה גז, סטודיו ג2

3. נעמי גיגר ודנה גז על מיתוג תערוכות הבוגרים של בצלאל

האבטיחים, הדקל, הצבר, הזית, הגשרים, הגמל, האריה – שמצטרפים אל הנוף הירוק והשמים הכחולים והציפור בשמים והמקדש שבהר. אוטופיה מוזרה, שבכרזה המלאה מתווספת אליה שכבה נוספת של טיפוגרפיה: בצלאל בשלוש שפות והשנה, 2015. נעמי גיגר ודנה גז, הלא הן סטודיו ג2, מספרות על תהליך העבודה, על הדימוי האוטופי ומספרות מה אמור מי שיסתכל על התדמית הזאת מבחוץ, להבין על בצלאל, על התערוכה ועל הבוגרים שלו?
לקריאה נוספת > 
נעמי גיגר ודנה גז על מיתוג תערוכות הבוגרים של בצלאל

יותם הדר

יותם הדר

 1. 4. בוגרי בצלאל זכו בתעודת הצטיינות של ה-Type Directors Club של ניו יורק

שלושה בוגרי המחלקה לתקשורת חזותית בבצלאל – יותם הדר, יואב פרי ועידן ועקנין – זכו בתעודת הצטיינות טיפוגרפית של ה-Type Directors Club של ניו יורק, התחרות החשובה בעולם לטיפוגרפיה. העבודה של הדר – בוגר המחלקה משנת 2006 – נוצרה במסגרת לימודיו בתכנית לתואר שני בעיצוב גרפי בבית הספר לאמנות של אוניברסיטת ייל. עבודותיהם של ועקנין ופרי – בוגרי המחלקה מהשנה שעברה – נעשו במסגרת קורס ״לטרינג וטיפוגרפיה דיגיטלית״ בהנחיית ראש המחלקה פרופ׳ עדי שטרן.
לקריאה נוספת > 
יותם הדר, יואב פרי ועידן ועקנין על העבודות הזוכות

סביבות עבודה. לוגו התערוכה: נועה שורץ

סביבות עבודה. לוגו התערוכה: נועה שורץ

 1. 5. סביבות עבודה: פרולוג

במשך חודשיים ליווה מגזין פורטפוליו את הקמת התערוכה ״סביבות עבודה״ בביתן הלנה רובינשטיין בתל אביב. במסגרת הפרויקט פורסמו 11 כתבות, שכללו שיחות עם רויטל בן-אשר פרץ, עם האמנים שמשתתפים בתערוכה – מאיר טאטי, רועי מרדכי, רעות פרסטר, שי רטנר, דלית שרון – עם מעצבת הקטלוג ועם צוות ההקמה. תהליך התיעוד של התערוכה, הראשון מסוגו בישראל, העלה סוגיות עקרוניות לגבי הערך שיוצר תיעוד מסוג זה לקהל הרחב, לאמנים, לאוצרת ולמוזיאון, בעידן שבו הסיקור התקשורתי של עולם האמנות בישראל עובר שינוי.
לקריאה נוספת > 
סביבות עבודה: פרולוג

VC03

מתוך חורשה, תערוכת הבוגרים של המחלקה לתקשורת חזותית, בצלאל

 1. 6. נעמי גיגר ודנה גז על אוצרות תערוכת הבוגרים של המחלקה לתקשורת חזותית בבצלאל

מבין 30 מחלקות ואלפי בוגרים, שהציגו את עבודתם בתערוכות סוף השנה, בלטה השנה ״חורשה״, התערוכה של המחלקה לתקשורת חזותית בבצלאל, שאצרו נעמי גיגר ודנה גז מסטודיו ג2 (שגם עיצבו את התדמית היפהפיה של התערוכה השנה שמוזכרת במקום השלישי). ולמה היא בלטה? במילה אחת: האוצרוּת. ביקור בתערוכה יצר תחושה שהושקעה מחשבה רבה בכל השאלות של תצוגה, בנסיון להציג מצד אחד טוב ככל שאפשר את עבודות הבוגרים, ומצד שני לתת למבקר תחושה שזו תערוכה אחת, מחלקה אחת, מבלי להשתלט יותר מידי על העבודות.
לקריאה נוספת > 
נעמי גיגר ודנה גז על חורשה

מתוך שירותי סיכה ורחצה, לימור תמיר ויניב עמר. צילום: לי ברבו

מתוך שירותי סיכה ורחצה, לימור תמיר ויניב עמר. צילום: לי ברבו

 1. 7. לימור תמיר ויניב עמר על פרויקט הגמר שלהם במחלקה לאמנות בשנקר

בתחנת הדלק של צומת עלית ברמת גן ניצב מבנה ישן וכמעט סמוי מהעין. שום דבר מהסביבה האורבנית שבו הוא נמצא, כמו גם השם ״שירותי סיכה ורחצה״, לא מכין את הצופה לסביבה שיצרו לימור תמיר ויניב עמר בפרויקט הגמר המפעים שלהם, במחלקה לאמנות בשנקר: מרתקת, מטרידה, מעוררת סקרנות, אוטופית, דיסטופית, דוחה, מפעימה ועוד כמה תארים בו זמנית; מסוג החוויות שנשארות איתך הרבה אחרי שעוזבים את המקום.
לקריאה נוספת > 
לימור תמיר ויניב עמר על שירותי סיכה ורחצה

נטע הררי

נטע הררי

8. נטע הררי על דיסמלנד, אירוע האמנות המדובר של השנה

בתחילת 2015 קיבלה האמנית נטע הררי מיילים מוזרים מבנקסי. באותה תקופה פרצו לה לחשבון הפייסבוק, ולכן היא חשבה להתעלם מהם, אבל למרבה המזל היא התייעצה עם חברה. בחודש אוגוסט היא נכחה בהקמה של אירוע האמנות המדובר ביותר של השנה, דיסמלנד – הגרסה האישית של בנקסי לדיסנילנד – שם הציגה שני ציורים שמתעדים את הפינוי במאחז עמונה מ-2006. המסקנה שלה? ״בנקסי הוא בסך הכל בן אדם רגיל שצובט למציאות מדי פעם בתחת״.
לקריאה נוספת > 
נטע הררי על דיסמלנד ובנקסי

אמנון אילוז, סטודיו Re-Levant

אמנון אילוז, סטודיו Re-Levant

 1. 9. אמנון אילוז על התדמית של אירועי סוף השנה של שנקר

מה האתגרים שעומדים בפני מי שמעצב בעבור בית ספר לעיצוב (ואמנות)? איך מצליחים לחדש בכל פעם מחדש? ומה הטעם לעבוד כל כך קשה בשביל משהו שרגע אחרי שהוא מתחיל, הוא כבר נגמר. ״העבודה על תערוכת סוף השנה היא גולת הכותרת של העבודה השנתית, בדיוק כמו פרויקט הגמר של הסטודנטים״, אומר אמנון אילוז מסטודיו Re-Levant, שעיצב את התדמית של אירועי סוף השנה של שנקר.
לקריאה נוספת > 
אמנון אילוז על התדמית של אירועי סוף השנה של שנקר

מתוך תהליך ההקמה של הנחת אבן הפינה, בצלאל. צילום: עידו ברונו

מתוך תהליך ההקמה של הנחת אבן הפינה, בצלאל. צילום: עידו ברונו

 1. 10. עידו ברונו על הנחת אבן הפינה לקמפוס החדש של בצלאל

״אי אפשר שלא להתרגש כשמדמיינים את מרכז העיר עם עוד אלפי סטודנטים שיהפכו אותו לשוקק, תוסס ואטרקטיבי יותר״, אמר ניר ברקת, ראש העיר ירושלים, בטכס יוצא הדופן של הנחת אבן הפינה לקמפוס החדש של בצלאל במגרש הרוסים בירושלים. עידו ברונו, מרצה בכיר במחלקה לעיצוב תעשייתי, מספר על תהליך העבודה על הטכס – שהחל ארבעה חודשים קודם לכן עם הבקשה ״תעשו משהו שהוא לא לחפור בור ולמלא אותו במלט״ – ועל ההיסטוריה המחלקתית של מכונות ש״עושות משהו״.
לקריאה נוספת > 
עידו ברונו על הנחת אבן הפינה לקמפוס החדש של בצלאל


וגם: אלו היו הידיעות הנקראות ביותר בפורטפוליו ב-2015

1. תאריכי תערוכות הבוגרים 2015

2. קול קורא לתערוכה שבור | שלם: על תיקון וזהות בגבולות פרוצים, שהתקיימה בנווה שכטר

3. מדפים, חנות קונספט חדשה של עיצוב ישראלי, נפתחה בשוק הפשפשים ביפו

4. שבוע האיור חוזר לתל אביב

5. חומרי הזמן – תכשיט ישראלי 7 תיפתח במוזיאון ארץ ישראל, תל אביב

6. פרופ׳ עדי שטרן ימונה לנשיא בצלאל

7. Oops: מה שקורה כשהטכנולוגיה נכשלת, תיפתח בבית הנסן בירושלים

8. אתה נמצא כאן #2 – קול קורא

9. Oops: קול קורא

10. שבוע האיור 2015 יוצא לדרך

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden