כל מה שחשוב ויפה
Border Disorder
הדר סייפן, מתוך העבודה Border Disorder

10 אמניות ואמנים זכו ב״פרס שר התרבות״ לאמנות לשנת 2021

פורטפוליו News: פרסי השר הופרדו לראשונה משאר קטגוריות הפרסים של משרד התרבות, וקוצצו מ־50 ל־40 אלף שקל לכל זוכה

הדר סייפן, ורד נסים, פאטמה שנאן, רעיה ברוקנטל, נוגה יודקוביק עציוני, רן סלווין, ראובן קופרמן, אלי סינגלובסקי, איתן בוגנים ורועי קופר הם זוכי ״פרסי שר התרבות״, שהוכרזו השנה בנפרד משאר הפרסים לאמנות ועיצוב שמעניק משרד התרבות. כל אחד מהזוכים בפרס יקבל מענק בגובה 40 אלף שקל.

בשנת 2020 תכננה השרה מירי רגב לבטל את פרסי האמנות, והכרזת הזוכים (שנבחרו זה מכבר) ל־2019 עוכבה, אך לבסוף נעשתה והפרסים חולקו באיחור ניכר באמצע השנה. בשנת 2020, בחסות הקורונה ושתי מערכות בחירות, ובעיקר הכאוס באישור תקציב המדינה ומשרדי הממשלה, לא נבחרו זוכים ונגנזו הפרסים ותקציבם. השנה הם מחולקים וכאמור, פרסי השר הופרדו משאר הקטגוריות: מפעל חיים, אמן צעיר ואמן בכיר באמנות פלסטית ובעיצוב ופרס האוצר.

בעבר הוגדר גובה פרסי השר 50 אלף שקל לכל זוכה והשנה הם אמנם הוכרזו במהירות, אך קוצצו ב־20%. הפרסים אמורים לבטא הוקרה של החברה הישראלית לאמניות.ים הישראליים, יצירותיהן ופועלן ותרומתן לחברה. הפרסים הם גם הכנסה שעשויה לסייע לפועלם של אמנים ואמניות, והפסקתם או קיצוצם משפיע על רווחת הזוכים והזוכים הפוטנציאליים.

איתן בוגנים (2017). צילום: מ״ל

איתן בוגנים. צילום: מ״ל

רן סלוין, מציאות רדומה. צילום: מקסים דינשטיין

חברי ועד נאמני הפרס היו יהודית גואטה (יו״ר), גלית גאון, טולה עמיר, יובל ביטון, מעיינה פליס. ועדת השיפוט: אורי דרומר (יו״ר), ד״ר מאיה שמאיילוב, אתי אברג׳ל. בעמודי הפייסבוק של הזוכים ניכרה השנה במיוחד הערכתם הרבה למה שכתבו עליהם הנאמנים והשופטים בנימוקי הבחירה:

איתן בוגנים

איתן בוגנים הוא אמן וידאו, הפועל באופן יומני. הוא יוצר עבודות וידאו מבוססות קולנוע וצילום המתמזגות במיצבים. השפה הוויזואלית של בוגנים יוצרת חווית צפייה חושית וויזואלית המדגישה את אי המושגות של הדברים, את הכמיהה. הוא עוסק במערכות יחסים במשפחה ובשכונה בגישה אנטי הירואית.

רעיה ברוקנטל

רעיה ברוקנטל היא רשמת ואמנית בינתחומית החוקרת את החוויה הדתית ברישום, במיצבים ובעבודות וידאו. היא יוצרת שפה המשלבת קודש וחול, התמזגות אמונית ושבירה, תוך שהיא מפרקת ובונה מיתוסים ,סמלים חזותיים ואיקוניים של התרבות החסידית והרבנית בה צמחה, חסידות בעלז המפוארת מחד מתמזגת לתוך חוויה מיסטית השואבת ממקורות קבליים ורוחניים של אור גנוז וחלל אחר. עבודתה היא מסמך אמנותי ותרבותי הנוסק מתוך סדר היום הזר והסודי של תרבות יהודית ופמיניזם חסידי לצד חוויה אמנותית טוטאלית.

רן סלווין

רן סלווין הוא אמן בינתחומי המתמקד בווידאו ארט ומשלב בין קול, דימוי ותנועה, שפת הקולנוע, המדיה הדיגיטלית והוידאו. פעולה זו מרחיבה את טווח השפה והתרבות הישראלית. סלווין ניזון מן המציאות המקומית ובונה עולם דימויים דמיוני חלופי ומשלים.

נגה יודקוביק־עציוני, קשר עין. צילום: טל ניסים

ורד נסים. צילום: מ״ל

ורד נסים. צילום: מ״ל

נגה יודקוביק עציוני

נגה יודקוביק עציוני היא פסלת ואמנית מיצב העוסקת בשכול האישי והקולקטיבי כנקודת מוצא לפעולות פיסול מודולריות, המורכבות מפריטים פיסוליים רבים היוצרים מערכות של איזונים וקריסה. עבודתה לאורך השנים חוקרת את גלגולם של סמלי גבורה, נצחון ונפילה, הירואיות המתפרקת לחלקיקים רפטטיביים היוצרים מכונות זכרון וזמן.

ורד נסים

ורד נסים היא אמנית בינתחומית המשלבת ביצירתה בין צילום לווידאו ארט. עבודותיה בצילום כמו גם בעבודות הווידאו מייצגות חלק בפסיפס של החברה הישראלית ועוסקות בזהות האישה ובדיאלוג עם דמות האב והגבר. בבחירת הנושאים הרגישים ולעתים כואבים לחברה הישראלית כגון רווקות ובחירה שלא ללדת ילדים, נסים מציגה עבודות נוקבות באסתטיקה ראשונית ומייצרת צורך להתעמק ולבחון מקרוב ומרחוק את נושאי עבודתה. בעבודותיה נסים מציבה מראה מול החברה ופורצת דרך בקריאתה לבחון מהי נשיות בחברה הישראלית.

הדר סייפן

הדר סייפן היא אמנית בינתחומית המציגה עבודות העוסקות בנושאים טעונים של בטחון, גבולות ואי ודאות ומאפשרת לצופה, תוך שימוש במדיומים שונים ואסתטיקה מאופקת, לא רק לקבל הצצה אל עולמות אותם היא מציגה, אלא גם לחוות ולחוש את הדרמה שהחברה מנסה להדחיק ולרסן. סייפן בפעולתה האמנותית משכפלת ויוצרת מפות רגישות של הזהות הישראלית.

אלי סינגלובסקי

אלי סינגלובסקי הוא צלם המייצר עולם דימויים מרתק המתכתב עם ההיסטוריות של הצילום ומדיות הצילום. עבודתו מעודכנת עכשווית ומעוררת חשיבה על ההיסטוריה הישראלית המקומית. עולם הצילום של סינגלובסקי בודק את הקשר בין סגנון הברוטליזם של הארכיטקטורה הישראלית לחברה והפוליטיקה הישראלית.

birds

רועי קופר

רועי קופר הוא צלם וחוקר תרבות. בעבודותיו הוא עוסק ברעיונות פילוסופיים דרך מדיום הצילום. בפועלו לאורך השנים יצר קופר דמות של מורה דרך בעל עמוד שדרה חברתי ופוליטי, בעל עקרונות, שהעמיד, ברגישות מיוחדת וללא פשרה, דורות של אמנים ותרומה משמעותית לתרבות המקומית.

ראובן קופרמן

ראובן קופרמן הוא צייר, משלב בעולמו דימויים מתנועות פופ שונות, עכשוויות ופרימיטיביסטיות, ממדיומים כמו קומיקס, קולנוע ותרבויות גוף שונות. הוא מייצר ביצירותיו לכדי עולם מרתק ורילי, מרחיב את שפת האמנות המקומית, גם בסוג הדימוי וגם בעזות המבט.

פאטמה שנאן

פאטמה שנאן היא ציירת המפרקת בעבודותיה הגדרות של זהות מגדרית, לאומית ואתנית ומעלה הגדרות נוזליות יותר. עבודותיה מציגות תהליך אישי עבורה, ללא הישענות על המזוהה עמה. בציוריה, תוך שימוש בגופה מציגה שנאן הקשרים חדשים בין גוף, מין, מרחב ועשיית מקום ואלו הופכים לבולטים בעבודתה. תוך שימוש בדימויי שטיחים, אותם היא מחשיבה כאזורים הטרוטופיים, שנאן מעוותת את הייעוד המקורי של השטיחים כמייצגי תרבות ומנתקת את השטיח ממקומו ״הטבעי״ ובכך מבקרת את המקום הייעודי עצמו.

ראובן קופרמן, אנטומיה של קילר. צילומים: רוני ארז

רועי קופר, זיקים

השר חילי טרופר כתב בברכתו לזוכים: ״הפרסים מביאים לידי ביטוי את הוקרתנו למי שמעניקים רוח טובה ותורמים משמעותית לאמנות והתרבות הישראלית. משרד התרבות והספורט בראשותי ימשיך להיות בית לאמניות והאמנים המצוינים העוסקים באמנות הפלסטית״.

מנכ״ל משרד התרבות רז פרויליך, כתב בברכה: ״הישגיכם המרשימים הופכים את התרבות לנכס צאן ברזל בישראל. משרד התרבות והספורט ימשיך לתת יד לאמנים ואמניות, יוצרים ויוצרות ולחיזוק הערך התרבותי״.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden